7800x3D için Curve Optimizer ayarları ne olmalı?

PBO advanced,
PBO limit: manuel
PPT: ayarını deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Ben 105W olarak kullanıyorum.
EDC ve TDC auto.
CPU thermal throttling: 85-90⁰
CPU boost override: pozitif +150
Curve Optimizer: isterseniz all core negatif yapıp -30 ile başlayıp stabilite durumuna göre -25 -20 olarak deneyebilirsiniz. (Tercihim per core negatif yapıp her bir core için en ideal değeri bulmanız olur ama çok uğraştırıcı) İşlemciniz yanmaz ve ya bozulmaz merak etmeyin. Kendinize göre en iyi ayarı deneme yanılma yaparak bulabilirsiniz.
Hocam merhaba. Ben de 7800X3D alacağım. Bu ayarlar stabil mi ve ne getirisi olur?

Hocam merhaba. Ben de 7800X3D alacağım. Bu ayarlar stabil mi ve ne getirisi olur?
Ben 7600x işlemcim de sıkıntısız kullanmaktayım. Herkeste stabil olacak diye bir durum yok, tabii biraz da silikon kalitesi ile ilgili bir durum. Ama muhtemelen sorunsuz kullanabilirsiniz. Önerim; soğutma durumunuzun performansına göre PPT değerini daha yüksek verip deneyin.(150W gibi) Eğer ki sıcaklık değerlerinden memnunsaniz öyle kullanın. Sıcaklıklar size göre yüksek olursa PPT değerini yavaş yavaş aşağıya çekebilirsiniz. En ideal değerleri deneyip yanılma yoluyla elde edersiniz.

Ben 7600x işlemcim de sıkıntısız kullanmaktayım. Herkeste stabil olacak diye bir durum yok, tabii biraz da silikon kalitesi ile ilgili bir durum. Ama muhtemelen sorunsuz kullanabilirsiniz. Önerim; soğutma durumunuzun performansına göre PPT değerini daha yüksek verip deneyin.(150W gibi) Eğer ki sıcaklık değerlerinden memnunsaniz öyle kullanın. Sıcaklıklar size göre yüksek olursa PPT değerini yavaş yavaş aşağıya çekebilirsiniz. En ideal değerleri deneyip yanılma yoluyla elde edersiniz.
Sağ ol hocam. Ben Noctua NH-U12-A model hava soğutucuyla 7800X3D kullanacağım. Yeterli olur mu sizce?

Bunları deneyebilirsiniz. Deneme yanılma için AIDA64 türevi testler uygulayabilirsiniz. Sıcaklıklarınızı takip edin bir yandan. Bir sıkıntı olursa zaten mavi ekran yersiniz. Yeniden başlatıp BIOS'dan biraz oynarsınız ayarlarla.

Kötü silikon denk gelip -10 all cores'dan daha agresif negatif uygulayamayan Reddit kullanıcıları görmüştüm. Sizin işlemcinizi de test edip ideal değeri yakalamaya çalışacağız.
Bu durumda silikon kalitesiz diye yetkili servise verip değişim talep edebiliyor muyuz? En nihayetinde herkes aynı parayı ödüyor neden aynı kaliteyi alamıyor?

Bu durumda silikon kalitesiz diye yetkili servise verip değişim talep edebiliyor muyuz? En nihayetinde herkes aynı parayı ödüyor neden aynı kaliteyi alamıyor?

Bilmiyorum hocam değişim durumunu. Seri üretim olduğu için öyle denk geliyor muhtemelen.

Merhaba işlemci frekansım 4150den yukarıya çıkmıyor ne oyunda ne benchmarkta. Isınma problemi de yok. Occt testinde veya r23 te 49 derecelerde geziyor. Stres testinde 49 derece çok düşük değil mi? Ne yapmam gerekiyor? Güç seçeneklerini tek tek denedim. Anakartım msi b650 gaming plus

Dosya Ekleri

• D038D3F9-C929-46AC-A2ED-F81ACDD50453.jpeg
    D038D3F9-C929-46AC-A2ED-F81ACDD50453.jpeg
    269,4 KB · Görüntüleme: 30
PPT'nin üzerine gelin direkt klavyeden 105 olarak yazın. Size seçebileceğiniz bir seçenek sunmuyor. Üzerine gelip sizin değer girmeniz lazım.

Ek olarak 25mhz işlemi için de aynı şekilde yapabilirsiniz değişirmek için.
Hocam ben 105 yazdığım zaman diğer değerler 0 da kalıyor auto seçeneği yok bios um güncel msi b650 gaming plus anakartım. Birde suan -35 curve de sistem mavi ekran vermiyor çalışıyor ancak curve ayarı yapsam da yapmasam da resimdeki gibi clock 4.9 dan anlık 3.9 a düşüyor sürekli sebebi ne olabilir ?
1712170351935.png

PBO Advanced,
PBO limit: Manuel.
Ppt: Ayarını deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Ben 105W olarak kullanıyorum.
Edc ve tdc Auto.
CPU thermal throttling: 85-90⁰
CPU Boost override: Pozitif +150
Curve Optimizer: İsterseniz all Core negatif yapıp -30 ile başlayıp stabilite durumuna göre -25 -20 olarak deneyebilirsiniz. (tercihim per Core negatif yapıp her bir Core için en ideal değeri bulmanız olur ama çok uğraştırıcı) işlemciniz yanmaz veya bozulmaz merak etmeyin. Kendinize göre en iyi ayarı deneme yanılma yaparak bulabilirsiniz.

Edc ve tdc bende Auto olmuyor 0 görünüyor bu ayarları yapınca benim sistem cok kastı anlamadım.

Dosya Ekleri

• 20240415_232414.jpg
    20240415_232414.jpg
    261,5 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri
Yukarı