7800x3D işlemci 78 derecenin altına düşmüyor

Bombed

Hectopat
Ne yaparsam yapayım yük altında 78 derecenin altını görmüyorum. Ortalama 80. 240mm Corsair H100 kullanıyorum, BIOS'tan olabilecek en düşük TDP değerini olan 45 watta çektim. Curve Optimizer ayarı olarak da tüm çekirdekler için -20 değerindeyim. Bir yerlerde bir sıkıntı var gibi hissediyorum bunca şeye rağmen bu sıcaklık değerleri anormal geliyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-02 020845.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-02 020845.png
    81,8 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yaparsam yapayım yük altında 78 derecenin altını görmüyorum. Ortalama 80. 240mm Corsair H100 kullanıyorum, BIOS'tan olabilecek en düşük TDP değerini olan 45 watta çektim. Curve Optimizer ayarı olarak da tüm çekirdekler için -20 değerindeyim. Bir yerlerde bir sıkıntı var gibi hissediyorum bunca şeye rağmen bu sıcaklık değerleri anormal geliyor.

Sıvı soğutmanın altındaki jelatini çıkarıp, termal macun sürdünüz mü?

sıvı soğutman arızalanmış olabilir. 240mm radyatörler artık yeterli gelmiyor yeni nesil işlemcilere. Bende de 11700kf var. Corsair H100i Pro ile yük altında max 120watt çekerken 65 altına düşüremiyorum :D Yaz gelince yandık 80 altına düşmez gibi.

Hocam farkli bir program denediniz mi ölçüm için? HWiNFO veya Core Temp ile dener misiniz?

Hocam iCUE yazılımını indirmiştim pompayı görmeyince yazılım sildim ama onda da sıcaklıklar MSI Center ile aynıydı.

Sıvı soğutman arızalanmış olabilir. 240mm radyatörler artık yeterli gelmiyor yeni nesil işlemcilere. Bende de 11700KF var. Corsair H100i Pro ile yük altında Max 120watt çekerken 65 altına düşüremiyorum :D yaz gelince yandık 80 altına düşmez gibi.

Hocam aynısından şüphe ettim ama pump çalışıyor, radyatör fanları çalışıyor. Hortumların ikisi de ılık denebilecek şekilde eşit sıcaklıklarda.

Hocam yük altındaysa sıcaklık normal bence. Bu arada Icue yazılımından Quilet modda kalmış olabilir fan ve pompa ona bir bakın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yük altındaysa sıcaklık normal bence. Bu arada iCUE yazılımından quilet modda kalmış olabilir fan ve pompa ona bir bakın. Nereden bakacağınızı bilmiyorsanız eğer Discord nickim: DEM1025.

Ekleyin yardımcı olayım.

Hocam iCUE yazılımı biraz sorunlu geldi bana. Mesai sonrası eklerim müsait olduğunda bakarız. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı