7800x3D işlemci yükte 80 dereceyi geçiyor

Dostum zaten sen oyunları 4K'da oynuyorsan bu işlemci sana çok çok fazla, bırak 4090'ı seneye çıkacak NVIDIA'nın en tepe ekran kartını bile sonuna kadar besler 4K'da. İşlemcinin kendi kendine takılmasını nerede nasıl tespit ettin? Sorun başka bir şeyden kaynaklanıyor olmasın? Çünkü 4K çözünürlükte işlemciye düşen pay çok çok küçük, tüm yükü GPU üstleniyor neredeyse.

Mesela şu an NFS Heat oynuyorum. Bütün ayarlar açık. Upscaling'de %200 de işlemci kullanımı %50 lelere çıkıyor. Sanırım her şeyi açtığım için işlemciye de yük biniyor olabilir.

Az önce ara sahne yüklenirken işlemci kullanımı %100'e çıktı ve sıcaklık 3-5 saniyeliğine 89 dereceye geldi. Afterburner'dan bakıyorum. Çok mantıksız ya Prime95 ile test ettiğimde 70 dereceyi geçmiyor.

Son düzenleme:
Mesela şu an NFS Heat oynuyorum. Bütün ayarlar açık. Upscaling'de %200 de işlemci kullanımı %50 lelere çıkıyor. Sanırım her şeyi açtığım için işlemciye de yük biniyor olabilir.

Az önce ara sahne yüklenirken işlemci kullanımı %100'e çıktı ve sıcaklık 3-5 saniyeliğine 89 dereceye geldi. Afterburner'dan bakıyorum. Çok mantıksız ya Prime95 ile test ettiğimde 70 dereceyi geçmiyor.

Fanlarınızın devirini arttırırsanız bir kaç derece daha düşüş olacaktır. Bu sıcaklık oyunda pek iyi değil.

Cinebench çoklu çekirdek ve Aida64 FPU yapın fazladan.

Fanlarınızın devirini arttırırsanız birkaç derece daha düşüş olacaktır. Bu sıcaklık oyunda pek iyi değil.

Normalde 70 dereceyi geçmiyor oyunlarda. Ara sahnelerde bazen bazı oyunlar da işlemci kullanımı %100'e çıktığı zaman oluyor. Optimizasyon sorunundan sanırım.

Fanlarınızın devirini arttırırsanız birkaç derece daha düşüş olacaktır. Bu sıcaklık oyunda pek iyi değil.

Cinebench çoklu çekirdek ve AIDA64 fpu yapın fazladan.

Bro problemi buldum. Az önce RDR2'ye girdim. 4K her şey ultrada DLSS kalitede 150 FPS alıyorum işlemci kullanımı yer yer 20-40 arası oynuyor mesela, işlemci sıcaklığım 60'ı geçmedi. %100 eminim ki NFS Heat sorunlu oyun. Araştırdım biraz CPU kullanımı şikayeti var forumlarda.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı