7800x3D sistemde anlık donmalar

MaxiGG

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, aşağıda yazmış olduğum sistemi yeni topladım ve ilk önce W11 kurarak biraz kullandım. Yaşadığım sorun ise örneğin masaüstündeyken 1-2 saniyelik mouse yavaşlıyor FPS düşüyor ve eğer hoparlör açıksa ses cızırdıyor sonra tekrar düzeliyor. Sonra tekrar format atıp Windows 10 kurdum ve aynı sorunu nadir de olsa hala yaşıyorum. Kablolamada bir hata olsa anakartın ışığı yanar diye düşünüyorum veya daha sık sorun yaşardım ama tam sebebini çözemedim. İşlemci ekran kartını besleyemiyor desem bu da imkansız gibi duruyor...

Anakart: MSI X670-P AM5.
İşlemci: AMD 7800x3D.
RAM: 2x16 CL36 6000MHz.
Ekran kartı: ROG STRIX RX 6600XT.

Not: Tüm sürücülerim ve BIOS'um güncel.

Desteğinizi ve fikirlerinizi bekliyorum. İyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladığım kadarıyla yük altında yaşadığın bir problem değil. Ram kombinasyonunu değiştirebilirsin. Ram'lerin doğru bir şekilde Dual Channel diziliminde olduğuna da emin olmalısın. Ayrıca sistemini OCCT Power testine bir sok bakalım. Ram testi de yap. 10 15 dakika test sonucunda ısı değerlerin vs kontol edersin. Bir error veriyor mu bir bakarsın.

SSD' markası nedir? Sıfır mı?

Konuda yazılmış zaten bios güncel diye.
SSD Samsung 970 Evo Plus 1TB hocam. Ve evet BIOS güncel.

Ramleri bi kontrol etmekte fayda var, xmp kapatarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında SSD'de bir sorun olabilir.
SSD'de sorun olacağını düşünmüyorum çünkü önceki sistemimde de kullanıyordum sorunsuzdu. SSD ve Ekran Kartı hariç komple değiştirdim geri kalanını.

Anladığım kadarıyla yük altında yaşadığın bir problem değil. Ram kombinasyonunu değiştirebilirsin. Ram'lerin doğru bir şekilde Dual Channel diziliminde olduğuna da emin olmalısın. Ayrıca sistemini OCCT Power testine bir sok bakalım. Ram testi de yap. 10 15 dakika test sonucunda ısı değerlerin vs kontol edersin. Bir error veriyor mu bir bakarsın.
Hangi programlarla bu testleri yapabilirim link atabilir misiniz?

SSD Samsung 970 Evo Plus 1TB hocam. Ve evet BIOS güncel.

SSD'de sorun olacağını düşünmüyorum çünkü önceki sistemimde de kullanıyordum sorunsuzdu. SSD ve Ekran Kartı hariç komple değiştirdim geri kalanını.

Hangi programlarla bu testleri yapabilirim link atabilir misiniz?

Ben bunu kullanıyorum. Test menüsünde POWER olanla tüm sistemi yüke sokuyorum. Bu aşamada PSU da teste girmiş oluyor. Ayrıca Ram testi de var diye hatırlıyorum. Eğer sistem sıcaklıklar ve stabilitesi 15 20 dakika bu teste dayanıyorsa, genel anlamda hiç bir yükte kolay kolay sorun yaşamazsınız demek oluyor.

Ben bunu kullanıyorum. Test menüsünde POWER olanla tüm sistemi yüke sokuyorum. Bu aşamada PSU da teste girmiş oluyor. Ayrıca Ram testi de var diye hatırlıyorum. Eğer sistem sıcaklıklar ve stabilitesi 15 20 dakika bu teste dayanıyorsa, genel anlamda hiç bir yükte kolay kolay sorun yaşamazsınız demek oluyor.
Akşam eve gittiğimde testi yapacağım ve sonucu paylaşmış olurum. Sonrasında değerlendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Geri
Yukarı