7850K ve GTX 970 Oyunlarda FPS Sorunu

HolyKhal

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, yaklaşık 1 ay evvel 3.800 TL tutarında yeni bir sistem topladım. Yavaş yavaş oyunları yüklemeye başladım ama yüklediğim oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum. LOL gibi bir yüksek grafik istemeyen oyunda bile FPS 60'ı geçmiyor. Max Payne 3 yükledim FPS yine aynı 60. Oyun sorunsuz oynandığı için fazla dert etmedim ama bu sabaha karşı "Watch Dogs" isimli oyunu aldım ve oynamaya başladım. Sonuç rezalet, FPS kapalı bir mekanda bile 50'yi görmüyor. Araba sürmeye başlayınca FPS 20-25 civarında seyrediyor. MSI'nın "game app" isimli programından "OC Mode" ile çalıştırıyorum bir değişiklik olmuyor. Sistemimin özelliklerinin fotoğrafını koyuyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adsız.png
dwa.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Playcaw5 adlı programı indirin öncelikle. Daha sonra 20FPS aldıgınız oyuna girerek oynayın. Sol köşede bazı degerler yer alacak. Bize o degerleri içeren 4-5 farklı fotograf gönderin. Böylelikle hem hangi ekran kartının devrede oldugunu anlarız hemde ney ne kadar çalışıyor ona bakarız. APU ile çalışması mantık dışı olurdu sanırım. Eger APU ile çalışıyorsa zaten ayarları kıstıgınız zaman FPS artışı olacaktır.
İndirmeye başlıyorum fotoğrafları en kısa zamanda atıcağım

Aygıt yöneticisinden Görüntü Bağdaştırıcıları kısmına gelin. AMD R7 APU'yu sağ tıklayıp "Devre dışı bırak" deyin.
Daha önce de yazmıştım, aygıt yöneticisinde sadece gtx 970 gözüküyor.AMD R7 APU gözükmüyor

Biraz saçma sistem almışsın. APU ile GTX 970 hadi AMD bir kart alsan neyse ama sorun galiba işlemci kaynaklı. Oyunda 50-60FPS'den mi düşüş oluyor yoksa direk 30FPS düşük olarak mı oynuyorsun ?
Direk 30 fps ve daha altından oynamaya başlıyorum kalabalık mekanlar yada hızlı geöişler olunca (araba sürmek gibi) FPS 30'dan da aşağıya düşüyor.

İndirmeye başlıyorum fotoğrafları en kısa zamanda atıcağım

Daha önce de yazmıştım, aygıt yöneticisinde sadece gtx 970 gözüküyor.AMD R7 APU gözükmüyor

Direk 30 fps ve daha altından oynamaya başlıyorum kalabalık mekanlar yada hızlı geçişler olunca (araba sürmek gibi) FPS 30'dan da aşağıya düşüyor.

O işlemci darboğaz yapıyor ekran kartına.
Evet bende öyle düşünüyorum bir program varmış onu indirip değerlerin fotoğrafını atacağım birazdan.

Playcaw5 adlı programı indirin öncelikle. Daha sonra 20FPS aldıgınız oyuna girerek oynayın. Sol köşede bazı degerler yer alacak. Bize o degerleri içeren 4-5 farklı fotograf gönderin. Böylelikle hem hangi ekran kartının devrede oldugunu anlarız hemde ney ne kadar çalışıyor ona bakarız. APU ile çalışması mantık dışı olurdu sanırım. Eger APU ile çalışıyorsa zaten ayarları kıstıgınız zaman FPS artışı olacaktır.
Evet dediğiniz gibi programı indirdim ve bir kaç tane ekran görüntüsü aldım. Buyurun fotoğrafları koyuyorum.
NOT: Oyun en düşük ayarlarda (LOW)

Dosya Ekleri

• jmj.jpg
    jmj.jpg
    318,3 KB · Görüntüleme: 445
  • jı.jpg
    jı.jpg
    346 KB · Görüntüleme: 505
  • jp.jpg
    jp.jpg
    315,7 KB · Görüntüleme: 367
Evet dediğiniz gibi programı indirdim ve bir kaç tane ekran görüntüsü aldım. Buyurun fotoğrafları koyuyorum.
NOT: Oyun en düşük ayarlarda (LOW)

Hocam ekran kartınız bu fotograflara göre %15 verimli çalışıyor yani %75 lik bir kısmı yatıyor. İşlemciniz ise %100 çalışıyor. Çok ciddi bir şekilde darbogaz var. İşlemcinizi farklı bir uygulama kullanıyor olabilir mi ? Tamam X4 860K çok iyi bir işlemci degil fakat en azından %50 seviyelerinde tutması gerekiyor ekran kartınızı. Oyunlar açık iken arka plandaki tüm uygulamaları kapatın. Bu halde OC bile yapsak hiçbir fark olmaz. Yaptıgımıza degmez yani. Bir an önce anakartı ve işlemciyi elinizden çıkartıp yeni bir sisteme geçmelisiniz. İ3 4170 olabilir mesela.

Sizden bir test daha isteyecegim. CPU-Z adlı programı indirip buraya aynı şekilde fotograf koyar mısınız ? Acaba işlemciniz çok düşük frekansda mı çalışıyor ? %15 çok çok düşük bir rakam. CPU-Z indirdikten sonra oyun açık iken bir adet fotograf koysanız yeterli. Oyun içerisinden değil, programın kendi ekranından.

Hocam ekran kartınız bu fotograflara göre %15 verimli çalışıyor yani %75 lik bir kısmı yatıyor. İşlemciniz ise %100 çalışıyor. Çok ciddi bir şekilde darbogaz var. İşlemcinizi farklı bir uygulama kullanıyor olabilir mi ? Tamam X4 860K çok iyi bir işlemci degil fakat en azından %50 seviyelerinde tutması gerekiyor ekran kartınızı. Oyunlar açık iken arka plandaki tüm uygulamaları kapatın. Bu halde OC bile yapsak hiçbir fark olmaz. Yaptıgımıza degmez yani. Bir an önce anakartı ve işlemciyi elinizden çıkartıp yeni bir sisteme geçmelisiniz. İ3 4170 olabilir mesela.

Sizden bir test daha isteyecegim. CPU-Z adlı programı indirip buraya aynı şekilde fotograf koyar mısınız ? Acaba işlemciniz çok düşük frekansda mı çalışıyor ? %15 çok çok düşük bir rakam.

Sizden bir test daha isteyecegim. CPU-Z adlı programı indirip buraya aynı şekilde fotograf koyar mısınız ? Acaba işlemciniz çok düşük frekansda mı çalışıyor ? %15 çok çok düşük bir rakam. CPU-Z indirdikten sonra oyun açık iken bir adet fotograf koysanız yeterli. Oyun içerisinden değil, programın kendi ekranından.
Tabi ki buyrun

Dosya Ekleri

• Adsız5.png
    Adsız5.png
    18,8 KB · Görüntüleme: 545
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı