7890k GIF Performans Sorunu

yesxg

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba 110 gün civarıdır A10 7890k kullanıyorum her şey güzel. Oyunlar 300 FPS opengl sıkıntı yok DX eh işte ama GDI 2D gibi bir şey olunca aşırı düşük performans alıyorum. 2 tane .gif açıyorum yan yana onlarında FPS düşüyor. GPU yetmediği için bi bakıyorum CPU mu zorlanıyor acaba %14 takılıyor kendi haline. 1 2 MB boyutunda olan .txt açıyorum scroll yaparken FPS 0-1 arası dolaşıyor.

Oyunlarda 1920x1080 300 FPS verebilen bir kart neden animated GIF ve notepad ile zorlanabilir ki bunun nasıl bir açıklaması olabilir.
Windows 7 kurdum düzelmedi Windows 10 kurdum düzelmedi. Debian kurdum yine düzelmedi ne sorunu var bu APU'nun bir şey anlamadım. Her işletim sisteminde AMD websitesinden driver indiriyorum hiç bir oyunda sorun çıkmıyor. Benim 10 yıllık eski nvidia GeForce FX 5200'li kasa var o bile bundan daha iyi 2D performansı veriyor GDI falanda sorun çıkarmıyor.

Nedir bunun sorunu çözümü bilgisi olan var mı?

Sorun sadece gif veya txt olarak değil 2d olan her şeyde görülüyor

Oyunlarda 1920x1080 300 FPS verebilen bir kart neden animated GIF ve notepad ile zorlanabilir ki bunun nasıl bir açıklaması olabilir.
Çünkü oyun gpu kullanır word vb. dosyalar işlemci kullanır. GIF açtığın uygulamaya, işlemcine ve HDD'ye bağlı.

Çünkü oyun gpu kullanır word vb. dosyalar işlemci kullanır. GIF açtığın uygulamaya, işlemcine ve HDD'ye bağlı.

Bunu bende biliyorum ancak kullandığım gif oynatıcısı gpu destekliyor yani frame geçmesi halinde cpu değil gpu kullanıyor ki zaten cpu %25 (4 thread işlemci program single thread çalışsa bile kurtarmıyor) bile olmuyor fps drop olmasına rağmen.
Aynı şekilde kullandığım text viewer yazıları aşağı kaydırdıkca gpu kullanıyor

Bunları saymaz isek bile bir çok program ile 2d performans testi yapmıştım eğer bununlada yap öyle bakalım sonuçlara diyeceğiniz bir program varsa indirip deneyebilirim.

Notepad+ ile açın büyük txt dosyalarını. Gıfleri ise irfanview veya paintnet/Gımp deneyebilirsin.

Notepad+ olarak bir program daha önce duymadım eğer demek istediğiniz program "notepad++" ise kendisi gpu desteklemiyor.
Zaten sorunum gif veya txt değil sorunum 2d performans sorunu opengl directx vulkan harici her şey aşırı düşük performans veriyor mesela gdi.

Notepad+ olarak bir program daha önce duymadım eğer demek istediğiniz program "notepad++" ise kendisi gpu desteklemiyor.
GPU desteklemiyor diye birşey yok. Word'ün gpu'ya ihtiyacı yok yukarıda yazılanı anlamadınız heralde.
Zaten sorunum gif veya txt değil sorunum 2d performans sorunu opengl directx vulkan harici her şey aşırı düşük performans veriyor mesela gdi.
GPU istemeyen birşeyi 2D çalıştıramazsın. Açılışlarında sorun yoksa, sorun yoktur.

Vay arkadaş nasıl işmiş. Benim imzadaki sistem bile gif ve o türlü dosyaları sıkıntı çıkarmadan açıyor.

Kullandığın sistem kötü bir sistem değil, 6 7 ay önce kullandığım sistem pentium 4 fx 5200 idi ve bu bilgisayara göre daha performanslıydı (2d olarak)

GPU desteklemiyor diye birşey yok. Word'ün gpu'ya ihtiyacı yok yukarıda yazılanı anlamadınız heralde.

GPU istemeyen birşeyi 2D çalıştıramazsın. Açılışlarında sorun yoksa, sorun yoktur.

Yazılar opengl veya directx (belki vulkan) ilede gösterilebiliyor kolaylıkla benim sorunum gdi ile alakalı

Öncelikle bu benim sistemimin benchmark sonucu
http://i.imgur.com/Qsix6VA.jpg

Bu benim eski kasamdaki ekran kartının pentium 4 1.60 ghz ile yaptığı mark sonucu
http://i.imgur.com/xbd0SVO.jpg

Bu da r9 280 sonucu (normalde 7890k gpu performansı ile oyunlarda karşılaştırınca 5 6 kat daha iyi performans veriyor ama 2d olarak 60 kat daha iyi nasıl oluyor)
http://i.imgur.com/bKXJklY.jpg

Benim sorun ettiğim kısım benchmark sonuçları değil yanlış anlaşılma olmasın gdi ile çalışan şeylerin yavaş veya fps düşük olması notepad gibi programın arayüzleri gibi opengl veya directx olmayan küçük oyunların kasması gibi

Windows 7 nin gdi konusunda windows xp veya windows 10 a göre daha kötü olduğunu biliyorum yaklaşık 1.5 kat ama windows 10 yükleyip gdi 150 puan alsada xp yükleyip 160 puan alsada bunun çok bir etkisi olmuyor notepad acıdan kıvranıp 2 fps oluyorsa windows 10 veya windows xp ile 3 fps oluyor zaten konunun en başında yazdım windows harici işletim sistemi bile denediğimi

Windows 7 kurdum düzelmedi Windows 10 kurdum düzelmedi. Debian kurdum yine düzelmedi

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı