7950X işlemci render alırken 95 derecelere ulaşıyor

melandre

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci: 7950X

Sıvı Soğutma: Arctic Liq Freezer II 360 ARGB

Render işlerim için sistem topladım. İşlemcinin sıcak olacağını biliyordum ama bu kadar tahmin etmiyordum. Performansı inanılmaz yüksek evet, fakat rendera başlar başlamaz direk 95 dereceyi buluyor.

Bu sıcaklığın bu işlemci için normal olduğunu ve günlerce hiç kapanmadan bu sıcaklıkta çalışsa dahi zarar görmeyeceğini söyleyen de var; bu sıcaklıkla bu işlemci kısacık bir zamanda patlar, yanar, sistemi uçurur diyen de var.

Her kafadan farklı bir ses çıkıyor açıkçası. Ben de acaba bir miktar performans kaybını göze alarak düşük sıcaklıklarda render alabileceğim bir yöntem var mı derken şu videoya denk geldim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemciyi, bu videoda test edildiği gibi 65W değerine kadar düşürmek yerine 125W TDP değerine düşürsem, yani sadece 1 kademe düşürsem ve bu şekilde kullansam çoklu çekirdekte kaybetmeyi göze alacağım performansa değer mi?

Yorum ve önerileriniz neler?

İşlemcinin guvenli çalışma sıcaklığı zaten 95-100. Bir şey olacağını sanmıyorum. Çok uzun saatler oralarda tutmayın kafi. Ama mutlaka kontrol edin günlük veya haftalık olarak. Render da işlemci tam kullanılır o yüzden normal bu sıcaklıklar. Dilerseniz kendiniz Manuel olarak ayar çekip sıcaklıkları düşünebilirsiniz. Stabiliteye dikkat edin yeterli.

Geri
Yukarı