R5 5600X işlemci yükte 95 derecelere ulaşıyor

Emir3533

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 8 ay önce işlemci anakart ve sıvı soğutma upgrade yaptım. Her şey güzel 7 ay boyunca normal değerler altında kullanıyordum ki son 10 15 gün içerisinde her şey tersine döndü. Bir tane kasa almayı düşündüm belki artık hava sirkülasyonu yetersiz geliyordur diye çünkü eski kasamda sadece 1 tane egzoz fan 2 tane de sıvı soğutma fanı bulunuyordu belki de sebebi budur dedim her neyse yeni kasa aldım MSI MAG Forge 101m. Bu kasanın hava sirkülasyonunun iyi olduğunu gördüm araştırmalarım sonucu aldım montajını kendim yaptım bu arada ilk defa montaj yaptım oldu çalıştırdım lakin sıcaklık değerleri değişmedi hala aynıydı ben de işi bilen birine götüreyim dedim bir tane bilgisayarcıya götürdüm aldı baktı ilk defa montaj yapan birisine göre iyi yapmışsın dedi sadece 1 2 bağlantın yanlış olmuş dedi onları düzeltti orada bir 20 30 dk test yaptık ama stress testi yapmadık adam bilmiyorum dedi ben de bilmiyorum nasıl yapıldığını değerler normal gözüküyordu aldım eve geldim yine 1 saat sonra aynı olay oldu sıcaklık değerleri uçtu. İşlemcim boştayken 55-70 yük altındayken 80-95 arasında.

İşlemcim R5 5600X.
Anakart MAG B550 Tomahawk.
Sıvı soğutma SilverStone pf240.

1641978188321.png

Boştayken ki değerler Max olanda yük altındayken ki değerlerim.

1641978245271.png

Tam olarak hangi olaydan sonra sıcaklığın arttı? Durduk yere arttıysa sıvı soğutma kaynaklı bir problem olabilir. 7 ay boyunca düzgün çalışan bir sistemin birden sorun yaşaması anormal.

Sanırsam durduk yere arttı çünkü 7 ay boyunca 1 egzoz fan ve 2 sıvı soğutma fanıyla kullandım işte son 10 15 güne kadar.

Sanırsam durduk yere arttı çünkü 7 ay boyunca 1 egzoz fan ve 2 sıvı soğutma fanıyla kullandım işte son 10 15 güne kadar.
Termal macunu değiştirmeyi dene belki kurumuştur. Eğer termal macun sonrası hala kötü sıcaklıklar alıyorsan sıvı soğutmayı servise gönder.

Geri
Yukarı