7nm Intel Meteor Lake İşlemciler 2023’te Piyasada

Eskiden mainstream işlemcilerde tek çekirdek görürdük. Daha sonra çift çekirdekli işlemciler çıktı ve standart hale geldi. Daha sonra ise dört çekirdekli işlemciler çıktı ve yıllarca standart hale geldiler. Günümüzde ise 8 çekirdekli işlemciler, mainstream işlemciler için bir standart olmuş durumda ve eğer abartılı, ağır yüklü tam profesyonel yazılımlarla çalışmıyorsanız, 8 çekirdek 16 izlekli bir mainstream işlemcisi, ihtiyaçlarınız için ideal düzeyde bir işlemci olabiliyor. Lakin artık Intel'in çekirdek sayısını arttırmaktan ziyade, nanometre değerini ciddi oranda düşürmeye ve temel ile turboboost frekansını ciddi oranda arttırmaya, çekirdek başına düşen IPC performansında ise ciddi gelişmeler katetmesi gerekiyor.

Bunları öğrenmek zor değil. 1 tane AMD 1 tane İntel işlemci alıp boy karşılaştırması yapılacak. Ama kimse yapmıyor. @Recep Baltaş Hocam bizi aydınlatır mısınız?
Boy karşılaştırması? O kadar basit değil o işler.
Ondan dolayı mı, 11.nesil işlemciler alev alıyor?

Doğruluk payı nedir?
Techpowerup paylaşmış, ne kadar doğru bilemiyorum ancak elimizde başka çok bir şey yok. Ayrıca böyle bir şey buldum, Techpowerup'ın verdiği "Intel 10nm ile TSMC 7nm arasında çok az fark var." ifadesiyle uyuşuyor.
ezgif-1-5e489c1fe98f.jpg

Bunlara inanmıyorum. Böyle bilgiler internette geziniyor sadece ama kesin bir dayanakları yok.
İnanmak zorunda değilsiniz zaten, ama burada göründüğü yerde zaten 7:9 gibi bir oran var.

Boy karşılaştırması? O kadar basit değil o işler.

Techpowerup paylaşmış, ne kadar doğru bilemiyorum ancak elimizde başka çok bir şey yok. Ayrıca böyle bir şey buldum, Techpowerup'ın verdiği "Intel 10nm ile TSMC 7nm arasında çok az fark var." ifadesiyle uyuşuyor.Eki Görüntüle 938264

İnanmak zorunda değilsiniz zaten, ama burada göründüğü yerde zaten 7:9 gibi bir oran var.
10nm ile ilgili bilgim yok ama 14nm ve 7nm aralarında fark çok...

Intel-Meteor-Lake-7nm.jpg

Intel’in yeni nesil 7nm Meteor Lake işlemcileri modüler x86 mimarisi ve EUV işlem düğümüne dayalı olarak 2023’te piyasaya çıkacak. Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger, bugünkü Intel Unleashed: Engineering the Future etkinliğinde 7nm teknolojisi hakkında birkaç büyük duyuru yaptı ve şirketin 7nm ürünlerinde dayanılmaz bir gecikmeye neden olan ana sorunları çözdüğünü belirtti. Sonuç olarak Intel, bu yılın […]

Devamı: 7nm Intel Meteor Lake İşlemciler 2023’te Piyasada
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...
Q2 of 2021 diyor, yanlış yazdınız galiba.

Eh hayırlısı artık, 14++++++++++++++++++++++++nm demekten kurtulduk.

Arada iki kat fark yerine dediğini gibi bir oran olabilir ancak benim karşı çıktığım şey, insanların AMD ve Intel'in nanometreyi farklı alıyor demesi, ikisi çok farklı şeyler.

10nm ile ilgili bilgim yok ama 14nm ve 7nm aralarında fark çok...
Çok fark yok zaten, 7:9 gibi bir oran olduğu gözüküyor.
Arada iki kat fark yerine dediğini gibi bir oran olabilir ancak benim karşı çıktığım şey, insanların AMD ve Intel'in nanometreyi farklı alıyor demesi, ikisi çok farklı şeyler.
Farklı alıyorlar zaten? 14nm ve 7nm tamamen isimden ibaret. Eğer öyle olmasa İntel aralarında 2 kat fark olurdu, değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı