8.000 TL sistem toplama önerisi yardım talebi

EosMine

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Forumunuzu severek takip ediyorum. Dizüstü bilgisayardan sonra ilk defa kendime sistem toplayacağım. Ancak bilgisayar parçalarından pek anlamıyorum o yüzden sisten yardım istiyorum :)

Bütçem 8.000 TL

Aday sistemim,
  • işlemci Ryzen 5 3600X.
  • Anakart ASRock B450.
  • RAM Corsair 2X8 3000 MHz (CL16 sanırım).
  • ekran kartı: Galax 2070
  • Kasa: 700W 80+ PSU Dark Spartan.
  • HDD+SSD: 1TB Seagate 7200 RPM + 480 GB Adata.

Monitör: 144Hz Samsung 23,5" (1ms) (bütçe dışında)
Güç kaynağı: Necron 650VA lina interactiv 5-15DK (bütçe dışında)

arkadaşlar şimdi size sormak istediğim bir kaç şey var. Öncelikle anakart konusu; eğer "anakartını ASRock X470 yap" derseniz bütçem sarsılacağı için sistemi Ryzen 5 3600'e düşürebilirim. Bu durumda fark 3-5 lira oynuyor. Benim için sorun yok. Ancak bu durumda sistem +/- etkileri ne olur? İşlemci daha kötüleştiği için daha mı kötü bir sistem toplamış olurum ya da anakartım daha iyi olacağı için + etkisi olur mu? Ve ASRock B450 Ryzen 3000 için uyumlu iken X470 alsam uyumlu olup olmadığını bilmediğimden sorun yaşar mıyım? BIOS güncelleme olayını bilmiyorum. (bu konuda satın alacağım firma ile görüşmedim henüz)

Bir diğer sorum ise Galax 2070 markasına pek güvenmiyorum onun yerine Gigabyte 2060 Super alabilirim. Aralarında 100 lira var. Gigabyte 3 fanlı daha bilindik bir marka. Performans olarak da neredeyse denk sizce değiştirmem gerekir mi?​
Ayrıca ekran kartı-işlemci dar boğazı olur mu? Ryzen 3600/3600x - RTX 2060 Super /RTX 2070

benim çıkmazda durduğum konu özetle işlemci-anakart-ekran kartı'dır. Ancak bana 8000 lira üzerine çıkacağım bir öneriniz olursa 480 GB olan SSD'yi 240'a çevirip alternatif olarak +180 liralık bir bütçe farkı da oluşturabilirim. Önerilerinizi bekliyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.​

Overclock olayından hiç anlamıyorum. Yapacağımı zannetmiyorum.
Not: Alabileceğim anakart ve ekran kartı markaları Gigabyte/Asrock/Asus

Son düzenleme:
Hayır benim düşüncem bu yönde aralarında 300-350 TL fark var overclock yapmam diyorsan çarpan kilidi olmayan bir işlemciye fazla para vermeye gerek yok bence. Fazladan 2 çekirdekte artısı.
Satın alacağım yerde R7 2700 ile R5 3600 aynı fiyat. Ayrıca R5 3600 watt+işlemci gücü bakımından r7' 2700'ü tokatlıyor. O yüzden yorum yazmak için mi yazdın demiştim.

@aliihsan93 yanlış bilgilendirme yapma. R3 1300'den R9 3950X'e kadar olan tün Ryzen'lerin çarpan kilidi tamamen açıktır. Bende R5 1600 var benim de açık. Intel'deki gibi X çarpan kilidini ifade etmiyor.
@EosMine sana tavsiyem Eylül başını bekle. RX 5700 ve 5700XT'nin özel soğutmalı modelleri çıkınca onlardan alırsın. Fiyat olarak çok daha uygunlar çünkü.

@aliihsan93 yanlış bilgilendirme yapma. R3 1300'den R9 3950X'e kadar olan tün Ryzen'lerin çarpan kilidi tamamen açıktır. Bende R5 1600 var benim de açık. Intel'deki gibi X çarpan kilidini ifade etmiyor.
@EosMine sana tavsiyem Eylül başını bekle. RX 5700 ve 5700XT'nin özel soğutmalı modelleri çıkınca onlardan alırsın. Fiyat olarak çok daha uygunlar çünkü.

Doğrudur hocam benim hatam.

Saolun ama RX ekran kartı düşünmüyorum. Ekran kartı olarak Gigabyte 2060 super ile Galax 2070 arasında tercih yapamadım sadece (oda marka farkından dolayı)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı