8+8 pin CPU güç beslemesi

BurakFIRAT

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba sevgili arkadaşlar, öncelikle güvenilir, kararlılık ve voltaj testi yapmış olduğum 1650W bir PSU kullanıyorum, önümüzdeki günlerde yeni bir anakart ve işlemci almayı planlıyorum satın almayı planladığım anakartta CPU için 8+8 pin güç besleme soketi var, kullanmayı planladığım işlemci 105W TDP değerine sahip fakat ileride OC yapma ihtimalimi düşünüyorum, iyi bir sıvı soğutmam var.
Bildiğim kadarıyla 8 pin CPU soketi 150W maksimum TDP'ye kadar besleyebiliyor.

Şimdi soruma geleyim, benim severek kullandığım ve artık muadillerinin ekran kartı fiyatı olduğu PSU'mu kullanmaya devam etmek istiyorum fakat PSU'mda tek 8 pin CPU çıkışı var, bu konuda tek soket doldurup diğerini boşta bırakarak kullanmam herhangi bir kararsızlık herhangi bir sorun teşkil eder mi konu hakkında internette yorumlarda bulunanlar var fakat herkes teknik boyutu ile yorum yapıyor doğrudan deneyim paylaşan değer paylaşan herhangi birisine rastlamadım.

Aranızda benimle deneyim paylaşacak 2700x, 3800x/XT, 3900x/XT, 3950x, 5800x/x3D, 5900x, 5950x işlemcisini aktif olarak kullanıp tek 8 pin port üzerinden işlemcisini besleyen arkadaşlarım öncelikli olmak üzere benimle,
- OC konusunda yaşadığınız bir problem var mı?
- Herhangi bir kararsızlık ile karşılaştınız mı?
- BIOS ekranında veya Ryzen Master tarzı uygulamalarda herhangi bir uyarı ile karşılaştınız mı?
Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ederim.

8 pin CPU girişi yaklaşık 300W+ üstüne kadar verebiliyor rahatça. O yüzden sadece 8 pin CPU girişi olan anakartlar piyadaki bütün işlemcileri fazlasıyla destekler.

Paralel bağlantı oluyor OC dışında sıkıntı çıkarmaz ama OC yaparken yetersiz güç olabilir.

Bu konuda emin misin verebileceğin herhangi bir örnek test veya bilgi makalesi var mı bu konu eğer bu şekildeyse gönül rahatlığı ile siparişimi vereceğim. Sipariş vermek için resmen bunun netleşmesini bekliyorum.
Var. Ekran kartımda 2x8 + 1x6 pin girişi bulunuyor 150+150+75= 375 olması gerekiyor . Ama istesem 750W'a kadar güç çektirebilirim. PSU'm yetmediği için şuanlık 560-600W arası çektirebiliyorum. Aşağıya atıyorum güç tüketimini.

1664817474213.png

Var. Ekran kartımda 2x8 + 1x6 pin girişi bulunuyor 150+150+75= 375 olması gerekiyor . Ama istesem 750W'a kadar güç çektirebilirim. PSU'm yetmediği için şuanlık 560-600W arası çektirebiliyorum. Aşağıya atıyorum güç tüketimini.

Eki Görüntüle 1534787
Buna 75w PCI E slotunun enerjisini de eklesek 375'ten fazla yapıyor, fakat pci-e 8 pin ile cpu 8 pin dizilimleri farklı diye biliyorum CPU yalnızca 4 pinden 12 V verirken pci-e 6 pini aktif olarak kullanıyor diye biliyorum buna rağmen eminseniz problem yoktur.

Buna 75w PCI E slotunun enerjisini de eklesek 375'ten fazla yapıyor, fakat pci-e 8 pin ile cpu 8 pin dizilimleri farklı diye biliyorum CPU yalnızca 4 pinden 12 V verirken pci-e 6 pini aktif olarak kullanıyor diye biliyorum buna rağmen eminseniz problem yoktur.
Eminim tamamiyle. Herhangi bir problem yaşamazsın millet 800W bile çektiriyor bunu da hesapla o zaman.
1664817948346.png

Buna 75W PCI'e slotunun enerjisini de eklesek 375'ten fazla yapıyor, fakat PCI-e 8 pin ile CPU 8 pin dizilimleri farklı diye biliyorum CPU yalnızca 4 pinden 12 v verirken PCI-e 6 PIN'i aktif olarak kullanıyor diye biliyorum buna rağmen eminseniz problem yoktur.

8 pin EPS 235W güç sağlıyor. 4 pin CPU girişinde 4 canlı uç 4 topraklama var ekran kartlarında kullanılan 8 pin ATX de 3 canlı uç 3 topraklama oluyor.

8 pin EPS 235W güç sağlıyor. 4 pin CPU girişinde 4 canlı uç 4 topraklama var ekran kartlarında kullanılan 8 pin ATX de 3 canlı uç 3 topraklama oluyor.
Öyleyse 170w yeni işlemcileri kullanmamda dahi herhangi bir sorun olmaz diyebilir miyiz ?
Zaten turbo clockları yeterince yüksek herhangi bir OC'ye ihtiyaç duymadan örneğin 7900x'i kullanmam bir sakınca oluştur mu ilerde PSU değiştirmeden herhangi bir şekilde çözüme ulaşabilir miyim peki ?

Geri
Yukarı