8 bit vs 10 bit renk derinliği

QuantumF

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
FPS oyunları için 8 bit renk derinliği mi kullanılmalı yoksa 10 bit mi ve 10 bit veya 8 bit daha çok ghosting sorunu yaratır gibi bir şey var mı? Çünkü monitörümde kronik olarak ghosting var biraz, bunu en aza indirmek için soruyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS oyunları için 10 Bit'e gerek yok. Ghosting durumuna ise tepkime süresi etki eder. Renk ayarı ile alakası yok durumun. Düşük MPRT ayarları var ise aktif edin. Mesela OverDrive gibi.
10 bit ise dizi/film ya da AAA oyunlarda kullanılabilir.

Her anlamda tekniken 10 bit daha avantajlı daha fazla renk daha çok görmek demek rakibin renklerini daha çok ayırmak demek tabii ki frc değilse.

Her anlamda tekniken 10 bit daha avantajlı daha fazla renk daha çok görmek demek rakibin renklerini daha çok ayırmak demek tabii ki frc değilse.

Allah için CS:GO'da 10 bit renk açsan ne olur ne değişir? Map belli, karakterlerin tipi belli, silahlar belli. Mantıklı olalım biraz. Görsel tasarımla uğraşıyormuşsun gibi düşünme bit ayarını. İnce renk dokuyormuşsun gibi olmuyor oyunda ki performans. Düşüncen yanlış.

Allah için CS:GO'da 10 bit renk açsan ne olur ne değişir? Map belli, karakterlerin tipi belli, silahlar belli. Mantıklı olalım biraz. Görsel tasarımla uğraşıyormuşsun gibi düşünme bit ayarını. İnce renk dokuyormuşsun gibi olmuyor oyunda ki performans. Düşüncen yanlış.

Uzak nesneleede çok fark ediyor ki telefonda deneyimledim 10bit’i. Mobil oyunlarda bile uzak nesnelerde fark ettiriyor fakat yakın nesleneler tamamen aynı renk gibi geliyor.

Uzak nesneleede çok fark ediyor ki telefonda deneyimledim 10bit’i. Mobil oyunlarda bile uzak nesnelerde fark ettiriyor fakat yakın nesleneler tamamen aynı renk gibi geliyor.
Native 10-bit olmadıkça FRC metoduyla 8-bit monitörlerde 10-bit renk derinliğine geçilmesi sadece color bandingi azaltır. Renklerde bir etkisi olmaz. 8-bit renk derinliği zaten yeterli renk sayısına sahip.

Frc olmadığı sürece diyorum zaten :D
True 10-bit "gaming" monitör yok zaten. Neyin kafasını yaşadığını çözemedim. :D

Ayrıca native 10-bit monitör için epey bütçe lazım. O bütçe varken de FPS oynayacaksan 360 Hz, 480 Hz, 540 Hz gibi yenileme hızlarına sahip monitörler dururken true 10-bit var diye 120 Hz ve uzun sürede tepki veren monitör alacaksan yazık kafana. Cidden neyin tartışması bu anlamadım yani? :D

Geri
Yukarı