Çözüldü 8 GB RAM 4 olarak gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

İlatem

Centipat
Makaleler
5
Anakart
ASUS A55M-K
İşlemci
AMD A8 7650k
BIOS'ta 8 gözüküyor bir kısımda 4 gözüküyor. Az önce RAM'ların yerini değiştirip denedim başta 8 gördü video izledim tekrar bakayım dedim yüklü 8 kullanılabilir 4 gözüküyor, Windows 10 Pro lisanslı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Burada sordum ama herkes alay eder gibi normal dedi, çözüme gelelim 4+4 ya da 8+8 RAM varsa 1 tanesini çıkarıyorsunuz. BIOS'tan APU'ya ayrılan belleği kendinize göre ayarlıyorsunuz kaydedip çıkıyorsunuz, sonra diğer RAM'i de takıp normal şekilde kullanıyorsunuz. Bu şekilde yaklaşık 6 GB olan donanıma ayrılmış kısmını 1.1 GB yaptım çünkü APU'ya 1 GB verdim.
Öyle evet ama 5 GB alması saçma.

Biliyorum da 5 alması saçma.

Anakartın sitesinde Max 2 yazıyor ama.
Win + R kombinasyonu ile çalıştır penceresini açıp dxdiag komutunu yazıp çalıştırın.
Onay kutucuğunda Evet deyin. Açılan pencereden "Ekran" sekmesini açıp, görselini atın bakalım.

Alması saçma değil @izmirkartalinın da dediği gibi 5 GB'a kadar kullanıyor.

İşin saçma kısmı ben 1 veriyorum bu 4 gbı kimden izin alarak kendine alıyor eski APU sistemimde yoktu bu olay.

Win + R kombinasyonu ile çalıştır penceresini açıp DxDiag komutunu yazıp çalıştırın.
Onay kutucuğunda Evet deyin. Açılan pencereden "Ekran" sekmesini açıp, görselini atın bakalım.

Buyurun hocam.

Dosya Ekleri

• 20220128_233634.jpg
    20220128_233634.jpg
    409,4 KB · Görüntüleme: 20
  • 20220128_233657.jpg
    20220128_233657.jpg
    547,3 KB · Görüntüleme: 9
Burada sordum ama herkes alay eder gibi normal dedi, çözüme gelelim 4+4 ya da 8+8 RAM varsa 1 tanesini çıkarıyorsunuz. BIOS'tan APU'ya ayrılan belleği kendinize göre ayarlıyorsunuz kaydedip çıkıyorsunuz, sonra diğer RAM'i de takıp normal şekilde kullanıyorsunuz. Bu şekilde yaklaşık 6 GB olan donanıma ayrılmış kısmını 1.1 GB yaptım çünkü APU'ya 1 GB verdim.

Çözüm
Normalde APU'ya ayrılan miktar neydi?
6 GB fazlaymış güzel olmuş emeğinize sağlık.👍

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı