8 GB RAM kullanılabilir miktarı 3.96 GB

Skuartz

Hectopat
Daha fazla  
8 GB RAM'im var 4+4 bilgisayar bunu 8 GB olarak görüyor ama 3, 96 kullanılabilir diyor denediklerim.
1.RAM slotlarını değiştirerek denedim.
2.tek tek denedim RAM'lerden biri tekte çalıştı diğeri çalışmadı.
3.MSConfig'ten bellek üst sınırı kaldırdım.
4.BIOS güncelledim.
5.G41 H81 anakartlarda denedim çalışmadı.
Ama olay şurda ASRock H61M DGS anakartta sorunsuz çalışıyordu başka anakartlarda sorun yapıyor

Ekran Alıntısı2.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı1.PNG

Ekran Alıntısı3.PNG

Dosya Ekleri

• 1592337433576.png
    1592337433576.png
    3,5 KB · Görüntüleme: 118
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende de var senin gibi her yolu denedim fakat sonuç benimde değişmedi benim işlemciye soğutucu taktıktan sonra oldu çözülürse banada nasıl çözdüğünü anlatırmısın?

Aynı sorun bende de var senin gibi her yolu denedim fakat sonuç benimde değişmedi benim işlemciye soğutucu taktıktan sonra oldu çözülürse banada nasıl çözdüğünü anlatırmısın?
En fazla 2 GB alabilir diye biliyorum ben.

İkiniz de işlemci soğutucusunu fazla sıkmadan dener misiniz? Yani soğutucuyu biraz gevşetin ardından sistemi açıp deneyin. Bozuk RAM takılı olsun @Megaton

Hocam sorun bendekinin birebir aynısı gibi duruyor. Ramleri tek takıp çalıştırmayı deneyin. Büyük ihtimalle bir slottan açacak diğer slottan açmayacak tek ram taktığınızda. Vakit kaybetmeden başka bir işlemciyle denerseniz en azından sonuca göre işlemcide sorun olup olmadığını kesin anlamış olursunuz ama dediğim gibi birebir aynı sorunları yaşadım farklı işlemci takıp denediğimde ise Ramler sorunsuz olarak çalıştı. Bu arada arkadaşlarında bahsettiği gibi soğutucu takıp ya da taktıysanız vidaları gevşetip tekrar denemelisiniz.

Hocam sorun bendekinin birebir aynısı gibi duruyor. Ramleri tek takıp çalıştırmayı deneyin. Büyük ihtimalle bir slottan açacak diğer slottan açmayacak tek ram taktığınızda. Vakit kaybetmeden başka bir işlemciyle denerseniz en azından sonuca göre işlemcide sorun olup olmadığını kesin anlamış olursunuz ama dediğim gibi birebir aynı sorunları yaşadım farklı işlemci takıp denediğimde ise Ramler sorunsuz olarak çalıştı. Bu arada arkadaşlarında bahsettiği gibi soğutucu takıp ya da taktıysanız vidaları gevşetip tekrar denemelisiniz.
intel stok bakır fan var fanlada düzelmedi yarın bi işlemciyi alayım öyle denicem
Eskiden çalıyorsa eğer bu sefer farklı yöntemlere gidebiliriz. Fakat tüm slotlarda çalışmıyorsa sorun RAM'de görünüyor gibi geliyor.
asrock h61m dgs anakartım vardı onda çalısıyodu ama g41 de o zaman arkadaşta denemiştik rami mavi ekran veriyodu onda görüntü vermemişti ram

Arkadaşın dediği doğru bu işlemci problemi gibi duruyor ben de çünkü yazılımsal olarak her şeyi denedim format dahi attım fakat sıkıntı düzelmedi

Arkadaşın dediği doğru bu işlemci problemi gibi duruyor ben de çünkü yazılımsal olarak her şeyi denedim format dahi attım fakat sıkıntı düzelmedi
az önce işlemci söktm benden önceki arkafaş pinlere termal macun değdirmiş toplu iğnryle temizlemeye çalışıyorum yamultmadan sonucu yazarm olmadı işlrmcide değiştircem

Geri
Yukarı