8 GB RAM 3.96 GB kullanılabilir görünüyor

Birisi bozuk olasaydı 3.96 GB değil direk 4 GB gözükürdü yanlış Windows kurulmuş olmalı.
0,04'ü de kuvvetle muhtemel donanıma ayrılmıştır. Sadece 3,96 GB gözüküyor diye Windows 32 Bit'tir diye yorum yapmak ne ölçüde doğru tartışılır.

Arkadaşlar anakartımda 8 GB DDR3 1333MHz 4+4 DDR3 RAM var. Ama 3.96 GB kullanılabilir alan diyor.
RAM Memstest86'yı yap, kesin olarak bozuk mu değil mi anlayabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar daha öncesinde RAM'lerim çalışıyordu ben RAM'leri slotlardan söktüm tekrar geri taktığımda 8 GB DDR3 1333 MHz RAM'in 3.96 kulanılabilir alan olduğu yazıyordu RAM'ler çalışıyor ama neden 3.96 yazdığını bilmiyorum sistemim 64 Bit RAM'leri yeni almadım anakartım Gigabyte H55ms2h ardaşlar yardım ederseniz çok sevinirim.

Kullandığınız anakartınız 8 GB ve üzerindeki RAM kapasitesini (16-32 GB gibi) destekliyor mu, anakartın kendi resmi sitesinden anakartın teknik özelliklerinde bunu çok net olarak öğrenebilirsiniz. Örneğin RAM paylaşımlı ekran kartları anakarttaki RAM'in bir kısmını kullanınca RAM kapasitesi bir miktar (paylaşılan RAM'in GB'ı kadar) düşmüş olur, olası RAM uyumsuzluğunda sadece tek RAM okunmuş da olabilir. Win xp 32 bit'de 4 GB'ın üzerisi kapasite zaten hiç okunamıyor, asıl donanımda boşta kalmış oluyor. Kolay gelsin.

Artı -2 Eksi

Geri
Yukarı