8 GB RAM kullanılabilir miktarı 3.96 GB

Skuartz

Hectopat
Daha fazla  
8 GB RAM'im var 4+4 bilgisayar bunu 8 GB olarak görüyor ama 3, 96 kullanılabilir diyor denediklerim.
1.RAM slotlarını değiştirerek denedim.
2.tek tek denedim RAM'lerden biri tekte çalıştı diğeri çalışmadı.
3.MSConfig'ten bellek üst sınırı kaldırdım.
4.BIOS güncelledim.
5.G41 H81 anakartlarda denedim çalışmadı.
Ama olay şurda ASRock H61M DGS anakartta sorunsuz çalışıyordu başka anakartlarda sorun yapıyor

Ekran Alıntısı2.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı1.PNG

Ekran Alıntısı3.PNG

Dosya Ekleri

• 1592337433576.png
    1592337433576.png
    3,5 KB · Görüntüleme: 118
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
8 GB RAM'im var 4+4 bilgisayar bunu 8 GB olarak görüyor ama 3, 96 kullanılabilir diyor denediklerim.
1.RAM slotlarını değiştirerek denedim.
2.tek tek denedim RAM'lerden biri tekte çalıştı diğeri çalışmadı.
3.MSConfig'ten bellek üst sınırı kaldırdım.
4.BIOS güncelledim.
5.G41 H81 anakartlarda denedim çalışmadı.
Ama olay şurda ASRock H61M DGS anakartta sorunsuz çalışıyordu başka anakartlarda sorun yapıyor

Eki Görüntüle 593580

Eki Görüntüle 593583

Eki Görüntüle 593584

Eki Görüntüle 593585

İşlemciniz en fazla 4 GB RAM destekliyor olabilir. Veya onboard grafik kartı kullanıyorsanız vram'i kontrol edin.

anakart 16gb destekliyor farklı slotlarda denedim
Hocam imkanın varsa başka işlemciyle denemeni tavsiye ediyorum. Yakın zamanda benim de başıma geldi bu sorun. İşlemci arızalı çıktı.
arkadaşımda vardı ondan alıp denerim ama onun anakartta 3,96 görmüştü h55 kullanıyor oda
Sisteme format attın mı ?
64bit format attım ama formattan öncede böyleydi
Sanırım 4 GB dahili grafik yani Intel HD grafik kullanıyor olabilir onu BIOS'tan aralamalısın.
biosta nasıl bulabilirim onu

Diğeri tek başına çalışmadı demişsin, sorunun cevabı burda zaten. O çalışmayan RAM'i farklı slotlarda deneyip çalıştığına bakar mısın? RAM'lerin ucunu taktığın yeri silgiyle siler misin?

Diğeri tek başına çalışmadı demişsin, sorunun cevabı burda zaten. O çalışmayan RAM'i farklı slotlarda deneyip çalıştığına bakar mısın? RAM'lerin ucunu taktığın yeri silgiyle siler misin?
denedim o ram tek yine çalışmadı ama anlamadığm şey asrock h61m de sorunsuz çalışıyodu memtest testi yapmıştm sorunda çıkmamıştı i3 yetmediği için x3440 alıp oc yapayım diye gigabyte h55m ud2h aldım bunda buu sorun çıktı ama ram g41 de görüntü vermedi h81 de res attı sürekli

Geri
Yukarı