8 GB RAM takılı ama BIOS'ta 4 GB gözüküyor

burk19

Decapat
Ekran kartı
Amd Radeon R7 Graphics
İşlemci
AMD A8 7650K
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde 8 GB RAM takılı. Aşağıya ekledim cihaz özelliklerinde 3.45 GB kullanılabilir diyor. Bugün BIOS üzerinden VRAM ayarlayacaktım ama onu da aşağıya ekledim Total Memory size 4 GB diyor. Neden BIOS'ta farklı cihaz özellikleri kısmında farklı gösteriyor? Sistem 64 Bit.

Dosya Ekleri

• IMG_20230407_164047.jpg
    IMG_20230407_164047.jpg
    65,3 KB · Görüntüleme: 83
  • IMG_20230407_164357.jpg
    IMG_20230407_164357.jpg
    313,4 KB · Görüntüleme: 76
Aynı şeyden bahsediyoruz, 4 GB RAM bir yerde kulllanılıyor şu an.

Hocam ben BIOS'tan nasıl ayarlayacağım VRAM'i. Anakartım F2A68HM-DS 2. Technopat kanalından bir video izledim ama aynı değil ekran o yüzden ayarı bulamıyorum.

Aynı şeyden bahsediyoruz, 4 GB RAM bir yerde kulllanılıyor şu an.

Şu an BIOS'tayım ekranı atayım mı? M. I. T kısmından Advanced Memory settings'teyim.

VRAM olayı hakkında benim de bilgim yok maalesef.

Tamam hocam teşekkürler.

Grafik kartınıza BIOS'tan kaç GB VRAM verdiniz?

@Lusyz hocam anakartım F2A68HM-DS BIOS'tan nasıl VRAM ayarlayacağım. Technopat kanalından bir video izledim ama sürüm aynı değil sanırım ekranlarımız farklı ayarı bulamıyorum.

Sürüm? Windows 7, 8, 10, 11?

Hocam burada 2 fotoda da aynı şeyi diyor sanırım. Ama BIOS'ta Total Memory deyince toplam zannettim. Anakartım F2A68HM-DS BIOS sürümü fd VRAM'i ayarlamama yardımcı olabilir misiniz?

Grafik kartınıza BIOS'tan kaç GB VRAM verdiniz?
Hocam yardımcı olabilir misiniz son mesajıma @Lusyz @karabaston

Son düzenleme:
Hocam RAM'leri teker teker çıkar tak yapıp dener misiniz? Eğer birini çıkardığınız da sistem çalışmıyorsa RAM sıkıntılıdır. Eğer ikisi de çalışıyorsa anakartın slotlarını teker teker dene yani önce RAM'i birinci slota tak sıkıntı yoksa ikinciye tak öyle dene. Eğer bir sıkıntı çıkarsa sorun anakarta olabilir. Boş RAM'in 3 GB olması normal, Windows 10 çok RAM tüketiyor. Bilgisayar özellikleri de normal 8 GB gösteriyor ama BIOS'ta 4 GB diyor bu sıkıntı.

Yardımcı olabilir.

Hocam RAM'leri teker teker çıkar tak yapıp dener misiniz? Eğer birini çıkardığınız da sistem çalışmıyorsa RAM sıkıntılıdır. Eğer ikisi de çalışıyorsa anakartın slotlarını teker teker dene yani önce RAM'i birinci slota tak sıkıntı yoksa ikinciye tak öyle dene. Eğer bir sıkıntı çıkarsa sorun anakarta olabilir. Boş RAM'in 3 GB olması normal, Windows 10 çok RAM tüketiyor. Bilgisayar özellikleri de normal 8 GB gösteriyor ama BIOS'ta 4 GB diyor bu sıkıntı.

Yardımcı olabilir.

Hocam kasayla pek uğraşmak istemiyorum çünkü sonrasında ekrana görüntü gelmiyor. Ne yapayım ediyim zar zor hallediyorum ne olduğunu da anlamıyorum. Kabloları falan elliyorum temassızlık vardır diye.

Yardımcı olabilir.

Bir de hocam diğer konuda eğer çözebilecekseniz ben istediğiniz yerlerin fotoğrafını atarım.

Hocam kasayla pek uğraşmak istemiyorum çünkü sonrasında ekrana görüntü gelmiyor. Ne yapayım ediyim zar zor hallediyorum ne olduğunu da anlamıyorum. Kabloları falan elliyorum temassızlık vardır diye.

Bir de hocam diğer konuda eğer çözebilecekseniz ben istediğiniz yerlerin fotoğrafını atarım.
Hocam çözebileceğime umutlanmayın.Ama zahmet olmaz ise atarsanız bir bakıyım.

Merhaba arkadaşlar. Sistemimde 8 GB RAM takılı. Aşağıya ekledim cihaz özelliklerinde 3.45 GB kullanılabilir diyor. Bugün BIOS üzerinden VRAM ayarlayacaktım ama onu da aşağıya ekledim Total Memory size 4 GB diyor. Neden BIOS'ta farklı cihaz özellikleri kısmında farklı gösteriyor? Sistem 64 Bit.

Hocam sistem ayırmış olmalı düzeltilebilir veya VRAM de olabilir ama büyük ihtimal sistem kendine ayırmış bende de öyle ben 32 GB RAM olduğu için kapatmıyorum

Hocam çözebileceğime umutlanmayın. Ama zahmet olmaz ise atarsanız bir bakayım.

Hangi kısımı atayım hocam.

Hocam sistem ayırmış olmalı düzeltilebilir veya VRAM de olabilir ama büyük ihtimal sistem kendine ayırmış bende de öyle ben 32 GB RAM olduğu için kapatmıyorum.

Hocam bunu nereden düzelteceğim?

Hocam sistem ayırmış olmalı düzeltilebilir veya VRAM de olabilir ama büyük ihtimal sistem kendine ayırmış bende de öyle ben 32 GB RAM olduğu için kapatmıyorum.

Ya da bunu düzeltebilir miyim? BIOS'tan falan.

Hocam sistem ayırmış olmalı düzeltilebilir veya VRAM de olabilir ama büyük ihtimal sistem kendine ayırmış bende de öyle ben 32 GB RAM olduğu için kapatmıyorum
Hocam buraya biosumun ekranını atayım biliyorsanız cevaplarsınız. Teşekkür ederim.

Hangi kısımı atayım hocam.

Hocam bunu nereden düzelteceğim?

Ya da bunu düzeltebilir miyim? BIOS'tan falan.

Hocam buraya biosumun ekranını atayım biliyorsanız cevaplarsınız. Teşekkür ederim.
@Recep Baltaş yardımcı olursa çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230408_181402.jpg
    IMG_20230408_181402.jpg
    250 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Hocam MİT yazana girip fotoğraf atabilir misiniz?

Atarım hocam. Keşke sizin dediğiniz gibi @Recep Baltaş konuya baksa.

Hocam MİT yazana girip fotoğraf atabilir misiniz?

Hocam fotoğrafı atamadım daha özür dilerim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videodaki ayarları bulsam yapabilirim ama BIOS'um öyle değil.

Yardımcı olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şöyle bir video buldum inşallah sorunumu çözer deniyorum şu an.

Hocam çözebileceğime umutlanmayın. Ama zahmet olmaz ise atarsanız bir bakayım.

Kullanılabilir RAM'im 1.95'e düştü yapınca.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı