BIOS'ta 8 GB gözüken RAM ayarlarda 4 GB gözüküyor

dwaynejohnson

Decapat
Daha fazla  
BIOS'tan baktıgımda RAM'im 8 GB gözüküyor ama Windows ayarlarında 4 GB. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diğer 4GB rezerve edilmiş. Yazılımsal ya da donanımsal hafıza uyumsuzluğu nedeniyle BIOS belleğe kilit koymuş. Bu durumlarda belleği değiştirmek gerekiyor diye biliyorum.

BIOS'u sıfırlamayı denedin mi?

BIOS'la alakası olduğunu sanmıyorum BIOS'da doğru gösteriyor zaten sistem ayarlarında yanlış gösteriyor.
Diğer 4 GB rezerve edilmiş. Yazılımsal ya da donanımsal hafıza uyumsuzluğu nedeniyle BIOS belleğe kilit koymuş. Bu durumlarda belleği değiştirmek gerekiyor diye biliyorum.

CPU Z den baktığımda 8 gösteriyor ama.

Birinci görseldeki detay tam görünmüyor. Sağda yazan detayları gösterecek şekilde yeniden paylaşır mısınız?
Bir de Windows + R tuşu ile Çalıştır'ı çağırıp;
msconfig yazıp enter'a basın ve Boot sekmesinden, gelişmiş başlangıç seçeneklerinde RAM kısıtlaması yapılmış mı diye bakar mısınız?

Birinci görseldeki detay tam görünmüyor. Sağda yazan detayları gösterecek şekilde yeniden paylaşır mısınız?
Bir de Windows + r tuşu ile çalıştır'ı çağırıp;
MSConfig yazıp Enter'a basın ve boot sekmesinden, gelişmiş başlangıç seçeneklerinde RAM kısıtlaması yapılmış mı diye bakar mısınız?

Kısıtlama yapılmamış bir de hangi detaydan bahsediyorsunuz.

Kısıtlama yapılmamış bir de hangi detaydan bahsediyorsunuz.
Birinci görseldeki ekranı, yani Bellek göstergelerini tam ekran yaparak paylaşırsanız, sağ alttaki detayları daha iyi anlayabiliriz.

İşlemci nedir? Onun dahili grafik çekirdeği varsa BIOS'dan VRAM'i düşürülebilir ve grafik çekirdeği kapatılabilir.

Birinci görseldeki ekranı, yani bellek göstergelerini tam ekran yaparak paylaşırsanız, sağ alttaki detayları daha iyi anlayabiliriz.

İşlemci nedir? Onun dahili grafik çekirdeği varsa BIOS'tan VRAM'i düşürülebilir ve grafik çekirdeği kapatılabilir.

İşlemci i7 3. nesil.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı33.PNG
    Ekran Alıntısı33.PNG
    56,3 KB · Görüntüleme: 14

Geri
Yukarı