8 GB RAM takılı ama BIOS'ta 4 GB gözüküyor

burk19

Decapat
Ekran kartı
Amd Radeon R7 Graphics
İşlemci
AMD A8 7650K
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde 8 GB RAM takılı. Aşağıya ekledim cihaz özelliklerinde 3.45 GB kullanılabilir diyor. Bugün BIOS üzerinden VRAM ayarlayacaktım ama onu da aşağıya ekledim Total Memory size 4 GB diyor. Neden BIOS'ta farklı cihaz özellikleri kısmında farklı gösteriyor? Sistem 64 Bit.

Dosya Ekleri

• IMG_20230407_164047.jpg
    IMG_20230407_164047.jpg
    65,3 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_20230407_164357.jpg
    IMG_20230407_164357.jpg
    313,4 KB · Görüntüleme: 75
RAM'ler aynı marka. Size ne kadar teşekkür etsem az zaten ilgi alakanız için. Çok sağ olun. Deneyelim hocam dediğinizi. Hocam 8 GB RAM 3.45 kullanılabilir diyor ya hocam. Bunu çözmeye çalışıyoruz değil mi yani. Bir kafam karıştı benim sorunum bu saçma bir soru oldu ama.
Hocam sorununuz anladığım kadarıyla : 8 gb raminiz var fakat bunun 4 gb'ı yok sayılıyor.

Hocam kasayı açıp bakma gibi bir şansınız var mı?

Hocam sorununuz anladığım kadarıyla: 8 GB RAM'iniz var fakat bunun 4 GB'ı yok sayılıyor.

Hocam kasayı açıp bakma gibi bir şansınız var mı?

Hocam şimdi sorunum ben bilgisayarım sağ tık özellikler deyince takılı RAM: 8 GB kullanılabilir 3.45 GB diyor. Bunu düzeltmek için girince BIOS'a Total Memory size 4096 MB gördüm. Şu kullanılabilir RAM'in 3.45 GB sorununu çözmeye calısıyorum.
Akşam belki hocam, kasa içerisinde neye bakmamı istiyorsunuz. Kasayı ellemek istemiyorum çünkü hocam oynayınca ekrana görüntü gelmiyor onu çözmeye calısıyorum bir de.

Hocam Yener hocayla konuştum ben ya. Başka bir konuda. Benim sorunum şu kullanılabilir RAM miktarını çözmek. Performansım artsın. Siz kasada neye bakmamı istediniz hocam.

Hocam bence bilgisayarım sağ tık özellikler yanlış gösteriyor takılı RAM'i ama bir ara takılı RAM'e 4 GB demişti kasadan tak çıkar yaptım 8 olmuştu. Şu an 8 gözüküyor kullanılabilir 3.45 gösteriyor. Yanlış gösterse eskiden 4 gösterip kasadan tak çıkar yapınca 8 göstermezdi. Kafam da karıştı zaten. Uzun zamandır çözemiyorum hep de size yazıyorum mahcup oldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam siz sorun yaşıyorsunuz, yardım almak en doğal haklarınızdan. Ben mahcup oluyorum, ilk defa bir konuyu bu kadar uzun süre çözemedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle videolara hiç baktınız mı?

Hocam siz sorun yaşıyorsunuz, yardım almak en doğal haklarınızdan. Ben mahcup oluyorum, ilk defa bir konuyu bu kadar uzun süre çözemedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çoğunu izledim ama bunu yeni görüyorum. İçeriğine bakayım, denemediğim varsa söylerim hocam.

Denedim hocam maalesef ama yeniden deneyeyim. İlk denediğim yöntem.

Hocam şu an zaten bellek üst sınırı 0 da ve tikli değil yani adamın yaptığı gibi. Denememe gerek yok. Önceden denemiştim dediğim gibi. Bu aksam RAM'leri tak çıkar yapmayı deneyeceğim baska slot varsa takmayı deneyeceğim ama yine ekran giderse mecbur eski yerlere takacağım.

Hocam bu sorunu çözünce oyunlards FPS artışı olur mu sizce, bence olur. Hocam bu sorunun BIOS sürümüyle alakası olabilir mi? Güncellemeyi bilmiyorum.

Son düzenleme:
Çoğunu izledim ama bunu yeni görüyorum. İçeriğine bakayım, denemediğim varsa söylerim hocam.

Denedim hocam maalesef ama yeniden deneyeyim. İlk denediğim yöntem.

Hocam şu an zaten bellek üst sınırı 0 da ve tikli değil yani adamın yaptığı gibi. Denememe gerek yok. Önceden denemiştim dediğim gibi. Bu aksam RAM'leri tak çıkar yapmayı deneyeceğim baska slot varsa takmayı deneyeceğim ama yine ekran giderse mecbur eski yerlere takacağım.

Hocam bu sorunu çözünce oyunlards FPS artışı olur mu sizce, bence olur. Hocam bu sorunun BIOS sürümüyle alakası olabilir mi? Güncellemeyi bilmiyorum.
Alakasını bilmem ama güncelleme fayda var.

Sizde büyük ihtimalle anakartta sıkıntı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı