8 GB RAM vs 16 GB RAM

FPS'de artış yaşamazsınız diyenlere aldırış etmeyin. Her oyunda değil ama bazı oyunlarda ( CS:GO, Valorant, Battlefield vs.) Çok büyük FPS artışları meydana geliyor. 1-2 değil, 30-40 hatta sisteme ve oyuna göre 100 FPS bile artabilir.

RAM'den kaynaklı 40-100 FPS'lik bir artışa inanıyorsak hiç ekran kartı ve işlemci almayalım o zaman. Rekabetçi oyunlarda biraz daha belirgin bir artış olabilir fakat genel olarak 10 FPS'i geçmez bu artış. Nerede gördünüz 30-40 FPS'lik bir artışı? Varsa söyleyiniz bizde aydınlanalım.

Dual ise fark eder;
Gözlemlerime göre tek slot 8 GB ramınız var,
Bir 8 daha eklerseniz RAM'lar Dual olur ve ciddi performans artışı yaşarsınız.

Forza Horizon 4 yaklaşık olarak 10 GB RAM kullanıyor ve drop yiyorum. RAM 16 GB yaparsam drop düzelir mi?

RAM'den kaynaklı 40-100 FPS'lik bir artışa inanıyorsak hiç ekran kartı ve işlemci almayalım o zaman. Rekabetçi oyunlarda biraz daha belirgin bir artış olabilir fakat genel olarak 10 FPS'i geçmez bu artış. Nerede gördünüz 30-40 FPS'lik bir artışı? Varsa söyleyiniz bizde aydınlanalım.
İnanmak diyor. Kendimde gördüm. Laptop'um 8 GB single ram, 1650ti, i5 10300h.

CS:GO'da 8 GB ile 100-120 fps alırken 16 GB ile 170, bazı yerlerde 250'ye kadar çıktı FPS. Bu 100 fps artış değil de nedir?

BF4'te High ayarda 100 FPS iken 150 civarına çıktı.

BF1'de Low ayarlarda 55-70 fps alırken 90-120 fps arasına çıktı. High ayarlarda 45-50 fps iken 70-85 fps'ye çıktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İnanmak diyor. Kendimde gördüm. Laptopum 8 GB Single RAM, 1650 Ti, i5 10300H.

CS:GO'da 8 GB ile 100-120 FPS alırken 16 GB ile 170, bazı yerlerde 250'ye kadar çıktı FPS. Bu 100 FPS artış değil de nedir?

BF4'te High ayarda 100 FPS iken 150 civarına çıktı.

BF1'de Low ayarlarda 55-70 FPS alırken 90-120 FPS arasına çıktı. High ayarlarda 45-50 FPS iken 70-85 FPS'ye çıktı.

Öyle diyorsanız öyle olsun hocam. Bende çok kaynaktan baktım, videolarını izledim. Dual Channel ile en fazla 20-35 FPS'lik bir artış oluyor diye biliyorum.

Öyle diyorsanız öyle olsun hocam. Bende çok kaynaktan baktım, videolarını izledim. Dual Channel ile en fazla 20-35 FPS'lik bir artış oluyor diye biliyorum.

Bakın ben her oyunda 50-100 fps artış olur demedim zaten. Özellikle işlemciye ağırlık veren oyunlarda bu fark çok belli oluyor. GTA 5 veya Witcher 3 gibi oyunlardaysa 1-2 FPS fark edebiliyor evet.

Min-Max değerlerini kontrol edebilirsiniz. CS:GO:

Artışı birimsel değil yüzdesel olarak olarak hesapladığınızda ikinizde haklısınız. 30 FPS alınan bir oyunu 70 FPS yapmayabilir fakat 300-400 FPS alınan bir oyunu 330-440 FPS'lere taşıyabilir. Tahminen 10-12%lik bir artış sağlayacaktır yapacağınız RAM takviyesi. Hem sistemde olan darboğazı azaltacaktır hem Ryzen işlemciler çift kanal ile çok daha verimli çalışmakta. Oyunlarda çift kanalın yarattığı avantajı da unutmamak lazım.

8+8 yaparsam ne kadarlık FPS artışı yaşarım?

APU sistemde performansını çıldırtır, harici GPU varsa daha az bir artış olur ama darboğaz ve drop sıkıntısı var ise onu bitirecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı