8 GB RAM'in 4 GB'ı gözüküyor

Olay iyice saçmaladı şimdi 3 GB görüyor 5 GB donanıma ayrılmış diyor.

Eki Görüntüle 543145

Üstad mesajımı tam oku lütfen. Dediğimi yaptıysan bilmemde okumuyormuş gibi davranma lütfen. Öncelikle çalışmadıysa bilgisayarını kapat ve kapatmadan önce bana tek kanal mı çift kanal mı bellek kullandığını söyle. Eğer çift kanal bellek kullanıyorsan bellekleri teker teker tak ve teker teker sistemi çalıştır. Eğer tek kanal bellek kullanıyorsan yuvasını temizle ve BIOS'u sıfırlamayı dene.

Üstad mesajımı tam oku lütfen. Dediğimi yaptıysan bilmemde okumuyormuş gibi davranma lütfen. Öncelikle çalışmadıysa bilgisayarını kapat ve kapatmadan önce bana tek kanal mı çift kanal mı bellek kullandığını söyle. Eğer çift kanal bellek kullanıyorsan bellekleri teker teker tak ve teker teker sistemi çalıştır. Eğer tek kanal bellek kullanıyorsan yuvasını temizle ve BIOS'u sıfırlamayı dene.

Çift kanal bellek kullanıyorum şimdi teker teker takmayı ve okutmayı deneyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 543126

Arkadaşlar bugün işlemcimi ve soğutucumu değiştirdim RAM slotlarına bir müdahalede bulunmadım kontrol ettim iyi oturduğuna eminim ancak bilgisayarım 8 GB RAM'in sadece 4 GB'ını kullanıyor bunun sebebi nedir?
Bazen windows güncellemeleri ve işletim sisteminden kaynaklı olabiliyor. Bazen cpu bile etki edebiliyor. Bazı yabancı forumlarda orada gördüğünüz değeri 2 ile çarpın diyorlar. Sen yine de donanımsal hata olmadığından emin olmak için BIOS üzerinden kontrol et.

Hocam alakası nedir? Açıklayabilir misiniz rica etsem? Merakımdan soruyorum.
Bir konuda bu şekilde @Recep Baltaş birinin sorununu çözdü. Kişide de sorun zaten soğutucu değişimi sonra olmuş.

Çok alakası var :)

RAM kontrolcü işlemcinin içinde yer alıyor. Sen soğutucuyu aşırı sıkınca işlemcinin yüzeyine temas etmesi gereken pinler kayıp plastiğin üstüne denk geliyor. Bu durumda da işlemci, takılı bellek ile iletişim kuramıyor.

Soğutucuyu gevşettiğinde işlemci yukarı geliyor, pinler esniyor ve bakır temas noktası ile buluşuyor. Böylece belleklerle iletişim tekrar sağlanıyor.

İşte Technopat farkı budur. Başka bir forumda açsaydın bu konuyu saatlerce, belki de günlerce düşünüp duracaktın... Burada ise 1 saatin altında çözüme kavuştun.

Rica ederiz :cool:

Sonuçları bekliyorum.

slo2 .jpg

IMG_20200422_223618.jpg

Sağdaki RAM slotunda iki RAM'i de tek tek denedim ve ikisi de 4 GB RAM 3 GB kullanılabilir ile bilgisayarı açtı.

Soldaki slotta iki RAM'i de tek tek takıp bilgisayarı çalıştırdığımda bilgisayar açıldı ancak monitöre görüntü gelmedi monitöre görüntü gelmedi.

RAM slotları soğutucu ile temas etmiyor fotoğraf açısı yanıltmasın.

Eki Görüntüle 543212

Eki Görüntüle 543216

Sağdaki RAM slotunda iki RAM'i de tek tek denedim ve ikisi de 4 GB RAM 3 GB kullanılabilir ile bilgisayarı açtı.

Soldaki slotta iki RAM'i de tek tek takıp bilgisayarı çalıştırdığımda bilgisayar açıldı ancak monitöre görüntü gelmedi monitöre görüntü gelmedi.

RAM slotları soğutucu ile temas etmiyor fotoğraf açısı yanıltmasın.

Dostum elimden gelen bu kadar böyle çok arkadaşıma yardım ettim ama çoğu çözüldü. Bir picopatın elinden gelen bukadar. Bundan sonra biraz daha bilgili birileri yardım etmesini rica et. Üzgünüm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı