8 GB RAM'in kullanılabilir RAM 3.1 GB olması

Hakanxxa

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar resimlerde de gördüğünüz üzere 8.00 RAM takılı olmasına rağmen bunun sadece 3,1 kullanılıyor. İşlemler hep boşta yüzde 80 civarı oyun oynamama çok engel oluyor yardım etmenizi bekliyorum. 1 ay önce başlat çalıştır msconfig panelinde sorunu halletmiştim yine kendiliğinden oluyor. Nedeni nedir?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    250,1 KB · Görüntüleme: 66
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    256,1 KB · Görüntüleme: 58
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    105,1 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Senin işletim sistemin 32 bit o yüzden ram'ini kısıtlı kullanabiliyorsun, hangi işletim sistemi kullanıyorsan onu 64 bit olan sürümle değiştir hem ram miktarı çıkar ortaya hemde oyunlarda sorunsuz oynayabileceksin tabi format atarak yapmalısın umarım format atmayı biliyosundur. Önerim windows 10 pro 64 bit.

2 Gün önce benim de başıma geldi bu. Temizlik yaparken RAM'lerle hafif oynamıştım sonra bir baktım bilgisayar 2 kere kapanıp geri açıldı dedim sorun yoktur. Meğer o iki kapanıp açılmada XMP profilinden dolayı yapıyormuş bir türlü çalışmadı XMP'de sonra görev yöneticisinde hem bellek hızı düşüktü. Hem de 16 GB olan RAM'in 8 GB'lık kısmını kullanabileceğimi söylüyordu. Sonra 2 RAM'i de çıkardım geri taktım sorun düzeldi. Dene istersen ve arkadaşların dediği şekilden dolayı da problem yaşıyor olabilirsin.

Çok basit bir soru soracağım. İşletim sisteminiz 32 Bit mi?
Dostum sistem Windows 10 64 Bit.
Senin işletim sistemin 32 Bit o yüzden RAM'ini kısıtlı kullanabiliyorsun, hangi işletim sistemi kullanıyorsan onu 64 Bit olan sürümle değiştir hem RAM miktarı çıkar ortaya hem de oyunlarda sorunsuz oynayabileceksin tabii format atarak yapmalısın umarım format atmayı biliyorsundur. Önerim Windows 10 Pro 64 Bit.
Zaten öyle.

RAM'leri çıkarıp takmak mantıklı. Slot'a giren kısım uçları silgi veya tinerle silinebilir.

Benim SS'lerde gördüğüm 32 Bit yalnız bir de slotlarla alakası oldugunu düşünmüyorum çünkü 8 GB gözüküyor ama 3GB kullanıma açık sen yine de "dxdiag" dan SS alıp yollasana. Bu arada RAM tek slot mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı