8 GB tek slot RAM 4 GB gözüküyor

• Konuyu başlatan YBK
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 1B

YBK

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, tek kanal 8 GB RAM'e sahibim. Fakat görev yöneticisinde 3 GB kullanımda, yüzde %83 kullanım yüzdesi yazıyor. Haliyle en ufak bir şeyde kullanım yüzdesi çok artıyor ve kasma meydana geliyor. Sebebi ne olabilir?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (24).png
    Ekran Görüntüsü (24).png
    72 KB · Görüntüleme: 63
  • Ekran Görüntüsü (23).png
    Ekran Görüntüsü (23).png
    47,4 KB · Görüntüleme: 69
Sıkıntı yok. İlk resmi aldığınız zaman arkada çok RAM kullanan büyük bir ihtimal oyun açık. İkinci resimde ise sistem bosta veya sadece tarayıcı vs. açık. O 4 GB o anda kullanılan miktar. İkinci resimde sağ üst tarafa bakın.

Sıkıntı yok. İlk resmi aldığınız zaman arkada çok RAM kullanan büyük bir ihtimal oyun açık. İkinci resimde ise sistem bosta veya sadece tarayıcı vs. açık. O 4 GB o anda kullanılan miktar. İkinci resimde sağ üst tarafa bakın.
Ama mesela ben şimdi 8 GB ram aldım, oyun bunun 2.8 GB'ını kullanırsa bu ram bana yeterlidir diye düşündüm. Çok saçma değil mi? 3 GB'lık kullanım için 16 GB Ram mi almamız gerekiyor? Çünkü şu haliyle oyun FPS drop veriyor ve oynayamıyorum.

Ama mesela ben şimdi 8 GB ram aldım, oyun bunun 2.8 GB'ını kullanırsa bu ram bana yeterlidir diye düşündüm. Çok saçma değil mi? 3 GB'lık kullanım için 16 GB Ram mi almamız gerekiyor? Çünkü şu haliyle oyun FPS drop veriyor ve oynayamıyorum.
Eğer drop yiyorsanız resimdeki alandan kullanmadığınız uygulamaları kapatın ve arkada tarayıcı acık kalmasın.
1618695063383.png

Eğer drop yiyorsanız resimdeki alandan kullanmadığınız uygulamaları kapatın ve arkada tarayıcı acık kalmasın.
Eki Görüntüle 979689
Zaten arkada çalışan uygulamalar gözüküyor, çoğu kapalıydı. Ama hadi var olanları düşelim diyelim, oyun kendi başına 2.8 GB ve yaklaşık %75 RAM kullanmış. Ki oyunda hareketsiz kaldığımda olan durum bu, biraz yürüyünce muhtemelen %100'lere varıyor ve takılmalar yaşanıyor.
Ekran kartım 1050Ti ve 4GB belleği var. İşlemcim AMD Ryzen 5 1400. Sorunu anlayamıyorum.

EDİT: Arka planda çalışan her şeyi kapattım ve yüzde 25 kullanım diyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (25).png
    Ekran Görüntüsü (25).png
    197,3 KB · Görüntüleme: 41
Joker kullanma vakti geldi. @yener999 hocamı cağırıyorum.
Kusura bakmayın anlayışsız biri değilim, hata yoksa yoktur. Sadece hata olmadığından emin olmaya çalışıyorum.
Edit: Bilgisayarımda başka oyun yüklü değil, BFME oyunu var ama o da 500 MB falan ram kullandı.

Sıkıntı göremedim hocam. Windows 10 normalde bile 4 GB kadar RAM kullanabiliyor. Oyun açıkken ise kullanmıyor. Oyuna aktarıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı