8 pin güç girişine 6 pin takmak

tutaryunus

Hectopat
Daha fazla  
RX580 8 GB Nitro kartım var 8pin + 6pinlik güç girişi var ekran kartının benim PSU'da ise sadece 6 pin kablosu var bu şekilde açtım. Şu an da ama bir sıkıntı yaşatır mı? Acaba, deneyen kullanan var mı?

D23428A0-D6CB-467C-95B3-48BBB53B1665.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
6 Pinlik olan kısma neden takmadın? PSU kaç Watt, eğer 12V kanalından iyi bir değer veriyorsa OC yapmadan kullanabilirsin ama değiştirmeni öneririm. PSU modelini paylaşır mısın?

Güç kaynağında sadece 6 pin çıkışı varsa, o ekran kartını düzgün şekilde besleyebilecek güce sahip değildir zaten. O şekilde uzun süre kullanmanı tavsiye etmem. 8 pinlik düzen 150W arası gücü sağlıklı olarak taşıyabilirken 6 pinlik düzenin 90-100W gücü sağlıklı olarak taşıyabileceğini ve üstünde hem kablonun hem soketin aşırı ısınacağını söylemem gerek.
6 Pinlik olan kısma neden takmadın?
Birçok ekran kartı eğer 8+6 gibi bir pin düzenine sahipse 8 pinlik güç girişinden güç almadığı sürece ekran kartını açmaz. Önce büyük olan soket doldurulur, ardından küçük olan soket doldurulur. Bu dediğimi denemek istiyorsan, örneğin Asus GTX 780 Ti üzerinde deneyebilirsin. Soketleri sırasıyla doldurmadığın sürece ekran kartını açmaz. :)

6 Pinlik olan kısma neden takmadın? PSU kaç Watt, eğer 12V kanalından iyi bir değer veriyorsa OC yapmadan kullanabilirsin ama değiştirmeni öneririm. PSU modelini paylaşır mısın?

Güç kaynağında sadece 6 pin çıkışı varsa, o ekran kartını düzgün şekilde besleyebilecek güce sahip değildir zaten. O şekilde uzun süre kullanmanı tavsiye etmem. 8 pinlik düzen 150W arası gücü sağlıklı olarak taşıyabilirken 6 pinlik düzenin 90-100W gücü sağlıklı olarak taşıyabileceğini ve üstünde hem kablonun hem soketin aşırı ısınacağını söylemem gerek.

Birçok ekran kartı eğer 8+6 gibi bir pin düzenine sahipse 8 pinlik güç girişinden güç almadığı sürece ekran kartını açmaz. Önce büyük olan soket doldurulur, ardından küçük olan soket doldurulur. Bu dediğimi denemek istiyorsan, örneğin ASUS GTX 780 Ti üzerinde deneyebilirsin. Soketleri sırasıyla doldurmadığın sürece ekran kartını açmaz. :)

Aerocool VX400 12V kanalından 324W veriyor zaten ucu ucuna yeteceğini biliyordum yensini alacağım fakat şimdilik bu şekilde kullanmamın bir sakıncısı olur mu sadece ekran kartı 180W işlemci 100W bir tane 72K RPM HDD var 2x4GB RAM başka CPU fanı dılında hiçbir şey yok hepsini söktüm.

Diğer donanımlar 12V kanalına yük bindirmezler neredeyse. Önemli olan işlemci ve ekran kartının tüketimidir. Güç kaynağın işlemci ve ekran kartını besleyebilecek yeterliliğe sahip. Sadece dediğim gibi 6 pin üzerinden beslemek aşırı ısı ve sağlıksız besleme sağlayacaktır. İnternetten SATA to 8-pin bir kablo alıp SATA güç soketlerini kullanarak ekran kartının tüm yuvalarını düzgünce besleyebilirsin. Ama mümkün olduğu kadar OC gibi işlemlerden uzak dur. Zira güven payı kadarlık PSU'nun besleyebilecek güç boşluğun bulunmuyor.

Diğer donanımlar 12V kanalına yük bindirmezler neredeyse. Önemli olan işlemci ve ekran kartının tüketimidir. Güç kaynağın işlemci ve ekran kartını besleyebilecek yeterliliğe sahip. Sadece dediğim gibi 6 pin üzerinden beslemek aşırı ısı ve sağlıksız besleme sağlayacaktır. İnternetten SATA to 8-pin bir kablo alıp SATA güç soketlerini kullanarak ekran kartının tüm yuvalarını düzgünce besleyebilirsin. Ama mümkün olduğu kadar OC gibi işlemlerden uzak dur. Zira güven payı kadarlık PSU'nun besleyebilecek güç boşluğun bulunmuyor.
Tamamdır çok teşekkürler. O zaman fanları falan takabilirim herhalde :) , fakat bir sıkıntı var. Ben zaten halihazırda işlemcimi voltajsız bir miktar overclocklu kullanıyorum. Ayrıca dediğiniz 8pin dönüştürücüler sağlıklı bir şekilde aktarıyor mu? Yani aynı görevi görecek mi?

Geri
Yukarı