8 sene kick box yaptım ama kavga edemiyorum

Rifmon

Hectopat
Selam. 8 senedir kick box yaptım. Bırakalı 2 sene oldu. 17 yaşındayımdan. 1'im sayısız kavga ettim, sayısız yumruk yedim, sayısız yumruk attım ama nedense sokakta biri bana laf atsa bile kalbim hıphızlı atmaya başlıyor. Konuşurken yutkunmaya başlıyorum. Karşımdakini tek hamlede bile alacağımın farkındayım ama nedense yapmak istemiyorum. Dediğim gibi oluyor. Karşımdakine acımaya falan başlıyorum. Sizce nasıl düzeltebilirim?

Selam. 8 senedir kick box yaptım. Bırakalı 2 sene oldu. 17 yaşındayımdan. 1'im sayısız kavga ettim, sayısız yumruk yedim, sayısız yumruk attım ama nedense sokakta biri bana laf atsa bile kalbim hıphızlı atmaya başlıyor. Konuşurken yutkunmaya başlıyorum. Karşımdakini tek hamlede bile alacağımın farkındayım ama nedense yapmak istemiyorum. Dediğim gibi oluyor. Karşımdakine acımaya falan başlıyorum. Sizce nasıl düzeltebilirim?

Özgüvensizsin kendine güvenmiyorsun sadece kendini avutuyorsun.

Muhtemelen karşındakine acımak olarak sandığın şey aslında senin içgüdüsel korkun. Bu senin korkak olduğun anlamına gelmez. Karşındakinden veya karşındakine yapabileceklerinden değil, ancak kavganın kendisinden korkuyor veya çekiniyor olabilirsin, o an oluşan heyecan ve adrenalin vücudundaki dengeyi bozuyor olabilir. Muhtemelen bunun altında mantıklı bir psikolojik sebep vardır belki profesyoneller yardımcı olabilir.

Dediğinin aynısını bende yaşıyordum zamanında. Bunun sebebi tecrübesizlik. Sen her ne kadar Kick Box antrenmanlarında çok daha güçlü kişilerle müsabaka yaptıysan bile bunları hiçbir zaman "gerçek" kavga olarak yapmadın hepsinde amaç kendini geliştirmek, antrenman yapmaktı. Sokakta gerçek kavgayla karşılaşınca psikolojik olarak bunun o antrenmanlardan çok daha farklı olduğunu düşünüyorsun bu yüzden bir anlık mala bağlıyorsun diyebiliriz. İlk kavgalarında büyük ihtimal kontrol tam olarak sende olmayacak bu yüzden istediğin gibi dövüşemeyeceksin. Bunun özgüvenini yıkmasına izin verme. Sabırlı ve merhamet sahibi olan sen bunu haketmeyen kişilere göstermemeli. Kısacası içindeki canavarı gerektiği zaman serbest bırakmayı çok geç olmadan öğren.

Cesaretin doğuştan geldiğine inanıyorum. Küçükken bende de yoktu ama şuan kaybedecek hiçbir şeyim kalmadığı için 2 metre adama bile dalacak haldeyim.

Cesaretin doğuştan geldiğine inanıyorum. Küçükken bende de yoktu ama şu an kaybedecek hiçbir şeyim kalmadığı için 2 metre adama bile dalacak haldeyim.

-

Özgüvensizsin kendine güvenmiyorsun sadece kendini avutuyorsun.

Kendimi mi avutuyorum? Kanka sokakta gördüğüm çocugun 2 katını 1 dakikada yere seriyorum ama kavga etmek istemiyorum nedense.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı