8. sınıf için cümlenin öğelerini anlatabilecek var mı?

Çok boşluk bırakınca kendisi siliyormuş. Görsel atmam gerekti.
Eki Görüntüle 1233584

Sana iki cümleyi anlatayım mesela:

1. örnek:
@Recep Baltaş forumun aşk forumu olmadığını söyledi.

"söyleyen kim?" deriz özneyi bulmak için.
Söyleyen kim?
Recep Baltaş.

"neyi söyledi?" deriz nesneyi bulmak için, olmadığını demiş belirtili nesne gördüğün gibi.
Neyi söyledi?

forumun aşk forumu olmadığını.

2. örnek:
moderatörler yasaklayarak görevlerini yapar.

"Yapan kim?" diyorduk özneyi bulmak için.

moderatörler yapar.
"Nasıl yapar?" deriz zarf tümlecini bulmak için.

yasaklayarak yapar.
"Neyi yapar?" deriz belirtili nesneyi bulmak için.

görevlerini.

12. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim. Bayağı güzel bir anlatımdı benim bilgilerimde tazelendi(11.sınıf müfredatında da bu konular mevcuttur).

Son düzenleme:
Sana iki cümleyi anlatayım mesela:

1. örnek:
@Recep Baltaş forumun aşk forumu olmadığını söyledi.

"Söyleyen kim?" deriz özneyi bulmak için.
Söyleyen kim?
Recep Baltaş.

"Neyi söyledi?" deriz nesneyi bulmak için, olmadığını demiş belirtili nesne gördüğün gibi.
Neyi söyledi?

Forumun aşk forumu olmadığını.

2. örnek:
Moderatörler yasaklayarak görevlerini yapar.

"Yapan kim?" diyorduk özneyi bulmak için.

Moderatörler yapar.
"Nasıl yapar?" deriz zarf tümlecini bulmak için.

Yasaklayarak yapar.
"Neyi yapar?" deriz belirtili nesneyi bulmak için.

Görevlerini.
Hocam size de çok teşekkür ederim fakat ilk yardım eden arkadaşı çözüm olarak raporladım. Örnek cümleler de çok güzelmiş keşke her öğretmen Technopat'tan örnek verse :D 😍😍😍

Hocam size de çok teşekkür ederim fakat ilk yardım eden arkadaşı çözüm olarak raporladım. Örnek cümleler de çok güzelmiş keşke her öğretmen Technopat'tan örnek verse :D 😍😍😍
Dalgasına yazdım ben, çözüme gerek yok :D Öğretmenlerin anlattıklarının daha anlaşılır olmasını beklerdim. Dershaneye gidiyorsan tekrar tekrar anlattır :D

Hocam anladığınıza sevindim Allah zihin açıklığı versin umarım LGS sonrası sevinçten yatakta zıplarsınız🤩
Sağol :D Kötü notlarım yüzünde yatakta zıplatılmak istemem zaten :D
Dalgasına yazdım ben, çözüme gerek yok :D öğretmenlerin anlattıklarının daha anlaşılır olmasını beklerdim. Dershaneye gidiyorsan tekrar tekrar anlattır :D

Dershaneye gidiyorum fakat biraz geç başladığı için daha bu konuya geçemedik ve okuldaki öğretmenim pazartesi gününe soru verdi, sizin yardımınız sayesinde çözebilirim şimdi sorular <3

Sağol :D Kötü notlarım yüzünde yatakta zıplatılmak istemem zaten :D

Dershaneye gidiyorum fakat biraz geç başladığı için daha bu konuya geçemedik ve okuldaki öğretmenim pazartesi gününe soru verdi, sizin yardımınız sayesinde çözebilirim şimdi sorular <3
İyi eğlenceler, Türkçe güzel bir dersti 8.sınıfta keşke dil bilgisi de çıksaydı da o 1 yanlışı yapmasaydım. Eh, ne duruyorsun çöz sorularını :)
Hocam sabah çalışmaya özen gösterin bu işin sırrı budur.
Doğru, akşam kafam almazdı benim. Hala da almıyor matematik dersini.

Hocam sabah çalışmaya özen gösterin bu işin sırrı budur.
Adamsın 🤩
İyi eğlenceler, Türkçe güzel bir dersti 8.sınıfta keşke dil bilgisi de çıksaydı da o 1 yanlışı yapmasaydım. Eh, ne duruyorsun çöz sorularını :)

Doğru, akşam kafam almazdı benim. Hala da almıyor matematik dersini.
1 yanlış için üzmeyin kendinizi ben 5 yanlış çıkarsam sevinirim, mahsuru yoksa da LGS'den kaç aldınız?
Akşam akşam üşenmeden konuyu anlattığınız ve beni mutlu ettiğiniz için teşekkürler @iloveichigo @Linuxginar @XEfe.Bey ❤️

Geri
Yukarı