8.sınıf Matematik sorusu için yardım edebilir misiniz?

Takımlar toplamda 14 kere berabere kalmıştır (tek başlarına sayıldığında), ama cevap bu değil. Soruda kaç maç berabere kalmıştır diyor, yani 7 maç beraberlikle sonuçlanmış.
Sonuç olarak kesin cevap 7.

Cevap 7 hocam. 14 nereden çıktı şimdi.
1588417716046.png

Ben hocama ne diyeyim?

Dosya Ekleri

• 1588417651307.png
    1588417651307.png
    32,2 KB · Görüntüleme: 32
(X+Y)=24 olmak zorunda. Bunu da denkleme eklerseniz kesin sonuçlar daha net gelecektir.
Galibiyet ve beraberlik sayısı toplamda 24 olmalı. Denklemde eksik kalmış sanki.
Ya şimdi aklıma takıldı, X- Galibiyyet, Y-Mağlubiyyet olursa, neden x+y=24 olsun ki? Peki yenilmiyo mu bu takımlar? 😃 o zaman denklem şu şekilde olmali değil mi? @imyourhero
X+Y+Z=24
3X+2Y+0Z=65

Ya şimdi aklıma takıldı, X- Galibiyyet, Y-Mağlubiyyet olursa, neden x+y=24 olsun ki? Peki yenilmiyo mu bu takımlar? 😃 o zaman denklem şu şekilde olmali değil mi? @imyourhero
X+Y+Z=24
3X+2Y+0Z=65
Hocam maç sayısından gittik. Dediğimiz şey şuydu. 3 puan dağıtılan maçlar, 2 puan dağıtılan maçlar. Bu kadar. Galibiyete mağlubiyete girmedik yani. Ya 3 puan dağıtılır bir maçta. Ya da 2.

Umarım öğretmenlerin kafaları bu korona yüzünden falan karışıktır. Gerçekten öğretmenler bu haldeyse eğitim öğretimden hiçbir şey beklenilemez.

Öğretmenine tam olarak bunu at. Anlayacağını tahmin ediyorum.

Total yapılan maç sayısı=24
Dağıtılan toplam puan=65
Bir takımın galibiyetiyle biten maçlarda dağıtılan puan=3, bir takımın galibiyetiyle biten maç sayısına da "x" diyelim.
Maçın berabere bitmesi ile dağıtılacak puan=2, berabere bitecek maç sayısına da "y" diyelim.
x+y=24
3x+2y=65
Denklemler ortak çözülürse;
"x"=17
"y"=7 sonucunu buluruz.
Yani berabere biten maç sayısı 7'dir.

Geri
Yukarı