8.sınıf Matematik sorusu için yardım edebilir misiniz?

Umarım öğretmenlerin kafaları bu korona yüzünden falan karışıktır. Gerçekten öğretmenler bu haldeyse eğitim öğretimden hiçbir şey beklenilemez.

Öğretmenine tam olarak bunu at. Anlayacağını tahmin ediyorum.

Total yapılan maç sayısı=24
Dağıtılan toplam puan=65
Bir takımın galibiyetiyle biten maçlarda dağıtılan puan=3, bir takımın galibiyetiyle biten maç sayısına da "x" diyelim.
Maçın berabere bitmesi ile dağıtılacak puan=2, berabere bitecek maç sayısına da "y" diyelim.
x+y=24
3x+2y=65
Denklemler ortak çözülürse;
"x"=17
"y"=7 sonucunu buluruz.
Yani berabere biten maç sayısı 7'dir.
Bir daha bakmasını rica ettim ve şimdi çözümünüzü atıyorum. Bu arada herkese çok teşekkür ederim, bir soru için uğraşıp durduk.

Benim anlatmak istediğimi ya ben anlatamadım ya da anlayamadınız. Bu soru eksik. Kafamıza göre X+Y=24 deyip öyle toplam puanı maç sayısına göre denklem kurup bulamayız. Önümdeki A4 kağıdını mı atsam size ne yapsam.
Dostum bak, X+Y=24 olması demek galibiyet ve beraberlik sayısının 24 olması demektir. Bunu da nereden sağlıyoruz? 6 hafta ve her hafta oynanan 4 maç, yani 6X4=24.

Benim anlatmak istediğimi ya ben anlatamadım ya da anlayamadınız. Bu soru eksik. Önümdeki A4 kağıdını mı atsam size ne yapsam.
Deneme yanılmadan gitmeye gerek yok hocam. Her hafta 4 maç yapılıyor ise 6 haftada 24 maç yapılır gerçekten bunu anlamak bu kadar zor mu?

Ve şuraya dikkat çekeyim. Belli ki anlamamışsınız. Mağlubiyet galibiyet hesaba katmadık. Bir maçta ya 3 puan dağıtılır, ya da 2 puan. Olay burada. Beraberlikle sonuçlanmadığı sürece 3 puan dağıtılır. Beraberlikle sonuçlandığında 2 puan dağıtılır. Ve biz olayı beraberlikle sonuçlananlar ve beraberlikle sonuçlanmayanlar olarak 2 duruma ayırdık.
Ya 2 güne sınavım var aklım kaldı burada iyi mi 😃
Ne sınavınız var hocam?

Ve şuraya dikkat çekeyim. Belli ki anlamamışsınız. Mağlubiyet galibiyet hesaba katmadık. Bir maçta ya 3 puan dağıtılır, ya da 2 puan. Olay burada. Beraberlikle sonuçlanmadığı sürece 3 puan dağıtılır. Beraberlikle sonuçlandığında 2 puan dağıtılır. Ve biz olayı beraberlikle sonuçlananlar ve beraberlikle sonuçlanmayanlar olarak 2 duruma ayırdık.

Ne sınavınız var hocam?
Ben Azerbeycan'da yaşıyorum🙂 Burada Uni'de sömestr sınavına girmek için ara sınav yapılır😃
Azerbeycan dilinden sınav, bu arada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı