8.sınıf matematikte nerede ne işlem yapacağımı bilmiyorum

Taha28

Picopat
Daha fazla  
Bir yeni nesil soru görünce bazen nadiren de olsa doğru yapıyorum ama çoğunlukla işlemi yanlış yapıyorum, bir sürü şey deniyorum. Toplama çıkarma çarpma bölme sonra sadeleştiriyiorum sonra genişletme yapıyorum. Çok karmaşık yapıyorum, nerede hangi işlemi yapıp yapmayacağımı nasıl bilebilirim? Temel atmak için kesirlere başladım, 6.sınıf kesirlerdeyim, bitti sonlardayım ama 150 200 soru arası çözdüm. Bir de 5.sınıftan da kesir soruları çözdüm sonra konu anlatımları dinledim, soru olarak şunları çözdüm. Problem, yeni nesil beceri temeli, çok yönlü ve basit sorular ama hangi işlemleri yapacağım yapmayacağım veya ilk bölme mi yol mesafesini mi bulacağım ne yapacağım anlamıyorum. Ne yapıp yapmayacağımı bilmiyorum, örneğin denklem de bile ne işlem yapıp yapmayacağımı biliyordum ama bunda ilk hangi işlemi yapsam sonra bunu bölse mi sadeleştirse mi çarpsa mı toplayıp çıkarsa mı bunu nereden bileceğim? Hangi işlemi yapıp yapmayacağı mı? Kesirleri bir birkaç güne bitirmem lazım, başka konuya geçmem lazım ama hala yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
8. sınıfta ben de yapamıyordum, bu kadar takma akışına bırak sana çalışma demiyorum ama bu kadar zorlamaya gerek yok çalışıpta bir yerlere gelemiyoruz genel olarak.Daha çocuksun hayatının zevkini çıkar.

Bir yeni nesil soru görünce bazen nadiren de olsa doğru yapıyorum ama çoğunlukla işlemi yanlış yapıyorum, bir sürü şey deniyorum. Toplama çıkarma çarpma bölme sonra sadeleştiriyiorum sonra genişletme yapıyorum. Çok karmaşık yapıyorum, nerede hangi işlemi yapıp yapmayacağımı nasıl bilebilirim? Temel atmak için kesirlere başladım, 6.sınıf kesirlerdeyim, bitti sonlardayım ama 150 200 soru arası çözdüm. Bir de 5.sınıftan da kesir soruları çözdüm sonra konu anlatımları dinledim, soru olarak şunları çözdüm. Problem, yeni nesil beceri temeli, çok yönlü ve basit sorular ama hangi işlemleri yapacağım yapmayacağım veya ilk bölme mi yol mesafesini mi bulacağım ne yapacağım anlamıyorum. Ne yapıp yapmayacağımı bilmiyorum, örneğin denklem de bile ne işlem yapıp yapmayacağımı biliyordum ama bunda ilk hangi işlemi yapsam sonra bunu bölse mi sadeleştirse mi çarpsa mı toplayıp çıkarsa mı bunu nereden bileceğim? Hangi işlemi yapıp yapmayacağı mı? Kesirleri bir birkaç güne bitirmem lazım, başka konuya geçmem lazım ama hala yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Çok çalışman bir şey getirmez. Düzenli çalış. Ve bu soruyu burada değil de, hocanın önünde dile getirmen daha iyi sonuç verebilir. İyi şanslar!

Soru kalıpları birbirine çok benziyor. Bolca yeni nesil çözersen zaten sorular bir yerden sonra aynı gelecek nerede işlem yapman gerektiğini anlayacaksın. Pek çalışmadığım için çok bir şey söylemek de istemiyorum gerçi keşke o zamana tekrar gidip daha fazla çalışabilseydim.

YouTube üzerinde soru çözen hocalarımız var. Onların çözümlerini dinleyip 1 gün sonrada soruyu kendi başına çözmeye çalışman faydalı olacaktır. Soru kalıplarını gördükçe nerede ne yapacağını daha iyi anlarsın zaten. Ek olarak yeni nesil sorular uzun olabildiği için soruyu parça parça analiz ederek adım adım işleme dökmeye çalış. Zihinden soru çözmeye çalışmak gibi bir alışkanlığın varsa onu da bırakmalısın. En ince ayrıntısına kadar yazıya dök işlemlerini. Yapamadığın soruların fotoğrafını çekip belli bir süre sonra tekrar çöz. Çözümünü öğrenmelisin ama önce. Çözebildiğin aynı tip sorulara da zaman harcayıp durma. Formül hatırlamada da sıkıntı çekiyorsan bunları bir kağıda yazıp önünde bulundur. Formüllere bakarak soruları çöz. Zamanla yerine oturacaktır.

Genel olarak bu dediklerimi yapmaya çalış. Umarım faydasını görürsün.

Geri
Yukarı