800 TL 500GB M.2 SSD Önerisi

mhtsolk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 800 lira bütçem var ve M.2 SSD almak istiyorum. Biraz araştırdım ve DRAM'li modeller daha iyi oluyormuş. 800 lira bandına kadar 500 GB DRAM'li bir model var mı? Yoksa da en iyi performansı alabileceğim bir model önerir misiniz? Tekniksel olarak diğerlerinden farkı ile birlikte söylerseniz benim için çok iyi olur. Yani örneğin bu ikisi 750 lira ama bunda şu var bunda bu yok gibi. Teknik anlamda bilgi kazanmakta istiyorum bu sayede. Bir de anakartımın M.2 yuvası PCI-e 3.0 X4 bandında destek sağlıyor.

Arkadaşlar yaklaşık 800 lira bütçem var ve M.2 SSD almak istiyorum. Biraz araştırdım ve DRAM'li modeller daha iyi oluyormuş. 800 lira bandına kadar 500 GB DRAM'li bir model var mı? Yoksa da en iyi performansı alabileceğim bir model önerir misiniz? Tekniksel olarak diğerlerinden farkı ile birlikte söylerseniz benim için çok iyi olur. Yani örneğin bu ikisi 750 lira ama bunda şu var bunda bu yok gibi. Teknik anlamda bilgi kazanmakta istiyorum bu sayede. Bir de anakartımın M.2 yuvası PCI-e 3.0 X4 bandında destek sağlıyor.

İşletim sistemi kuracaksanız Kioxia Exceria 500GB.
Oyun vs. için ise Adata Legend 700 veya WD Blue SN570 önerebilirim.

DRAM, pek çok kişiye ve pek çok kullanım tarzına göre şart değildir. Elbette ki performansa ve dayanıklılığa katkı sağlıyor. Olmazsa da üzülmeye gerek yok. DRAM'siz güzel modeller de var.

Birkaç haftadır fiyatları takip etmiyorum ama tahminimce şu üç model bütçeyi fazla aşmayacaktır:
Kioxia Exceria (+DRAM)
WD Blue SN570 (DRAM yok)
Kingston NV2 (DRAM yok)

DRAM'siz olanlardan SN570 diğerine göre daha kalitelidir. İletişim sistemi kurulacaksa Exceria daha mantıklı olur.

Son zamanlarda görülen sahte SSD satışlarından dolayı alışkanlık hale getirdiğim uyarıyı tekrar yapıyorum. Hangi model olursa olsun bilgisayar ve donanım satan bilindik siteleri tercih edin. Diğer e-ticaret sitelerinin de sadece kendilerinden almaya dikkat edin. Onların ödemeye aracılık ettiği küçük satıcılarda az çok risk var.

Geri
Yukarı