8000 TL Bütçe ile Sistem Toplama

EGKush

Centipat
Ufak bir araştırmanın ardından aşağıdaki sistemi topladım; sistemi oyun amaçlı topluyorum, o yüzden bu bütçeye daha iyi GPU (RTX serisi gibi) ekleyebiliyorsak çok mutlu olurum. 2 hafta içerisinde almam gerek.

HP Kalan parçalar.png

itopya-cpu&motherboard.png

Notlar:
1: Mevcut bilgisayarımda GPU konusunda çok sorun yaşadım, hep ısı kaynaklı (PowerColor R9 285) o yüzden kesinlikle NVIDIA ve soğutması kesinlikle sorun çıkarmayacak versiyonlarını istiyorum. Kendi sistemimde 1660 Ti'ın Ventus XS modelini kullanmamamın da en büyük sebebi ısıdan korkmam.
2: Yine mevcut bilgisayarımda kasanın ısı yönetimi ve PSU yetersizliği konusunda çok sorun yaşadım, bu noktalarda da sistemi ucu ucuna değil de, güle oynaya besleyebilecek bir PSU ve hava akışı sağlayabilecek bir kasa istiyorum. Bu yüzden PSU ve kasadan kısmak istemiyorum sistemde.
3: Yine ısı ile alakalı :D "M" kodlu mini anakart kullanmak istemiyorum, bu anakartlar küçük oldukları için, PC bileşenleri birbirine çok yakın oluyor ve yine ısı konusunda bir risk taşıyor diye biliyorum.

Bu noktalar ışığında parça değişikliği tavsiyelerini veya baştan tüm sistem önerilerinizi bekliyorum. 8000 TL'ye harici olarak da 144Hz mümkünse Curved Monitör tavsiyelerinize de talibim, monitör için bir bütçe belirlemedim, ne kadar ucuz o kadar iyi :)

Hepinize iyi sosyaller diliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1584914287319.png

Açıklama

İşlemci tarafını böyle yaparsanız ekran kartına bütçe açılıyor. RGB olmayan modeli seçebilirsiniz. Gigabyte 2060S de seçilebilir. HDD ihtiyaca göre kısılabilir. NVMe yerine SATA 860EVO 500GB alınabilir. PSU her türlü yeterlidir. Kasa güzel. Monitör önerim.

Son düzenleme:
Bence bu fiyata sistem toplayacaksanız RTX 2060 veya 5700 gibi ekran kartları kullanmalısınız. Mesela anakart kısarak, 500 TL civarı, 5700 veya RTX 2060 alınabilir.
Eki Görüntüle 518819
Açıklama.

İşlemci tarafını böyle yaparsanız ekran kartına bütçe açılıyor. RGB olmayan modeli seçebilirsiniz. Gigabyte 2060S de seçilebilir. HDD ihtiyaca göre kısılabilir. NVMe yerin SATA 860Evo 500GB alınabilir. PSU her türlü yeterlidir. Kasa güzel. Monitör önerim.

SSD olarak XPG 500 GB M.2 de olabilir.

Eki Görüntüle 518819
Açıklama

İşlemci tarafını böyle yaparsanız ekran kartına bütçe açılıyor. RGB olmayan modeli seçebilirsiniz. Gigabyte 2060S de seçilebilir. HDD ihtiyaca göre kısılabilir. NVMe yerine SATA 860EVO 500GB alınabilir. PSU her türlü yeterlidir. Kasa güzel. Monitör önerim.
B450 kısmında Gigabyte pek başarılı değil. MSI tavsiye ederim B450'de. X470'lerde kullandıkları üst düzey mosfetleri B450'lerde de kullanıyorlar ve soğutmaları çok iyi olduğundan OC kapasitesi fazla ve stabil.

Açıklama

İşlemci tarafını böyle yaparsanız ekran kartına bütçe açılıyor. RGB olmayan modeli seçebilirsiniz. Gigabyte 2060S de seçilebilir. HDD ihtiyaca göre kısılabilir. NVMe yerin SATA 860EVO 500GB alınabilir. PSU her türlü yeterlidir. Kasa güzel. Monitör önerim.

Hocam 2015 senesinde arkadaşımla birlikte PC Topladık, üni öğrencisiyiz o zamanlar. Ben GPU'mu arkadaşım ise CPU'yu amd tarafından aldı (r9 - 285 / i5 4460 benim - fx 6300 / gtx 960 onun) ben GPU sıcaklığı konusunda arkadaşım da CPU sıcaklığı konusunda tabiri caizse kanser oldu. Kesinlikle AMD parça almak istemiyorum maalesef. Ayrıca inno3d soğutma konusunda başarılı bir marka mıdır? Gigabyte ve hatta MSI "Armor" modellerinde bile sıcaklık konusunda sorunlar yaşandığını biliyorum inno3d'yi daha önce kullanan görmedim , pek güvenemedim açıkçası.

Bence bu fiyata sistem toplayacaksanız RTX 2060 veya 5700 gibi ekran kartları kullanmalısınız. Mesela anakart kısarak, 500 TL civarı, 5700 veya RTX 2060 alınabilir.

SSD olarak XPG 500 GB M.2 de olabilir.

Hocam şöyle; aslında MSI b360 gaming Plus modeli anakartlar 800 tl civarında, anakartı ona çevirirsem 500tl civarı bir bütçe açığı yaratabiliyorum, onunla GPU güçlendirmesi yapabilirim sanırım; ancak b360 gaming plusta 2666mhz gözüküyor; ramlerim 3000mhz iken tam performansta çalıştıramamak sıkıntı yaratır mı? Gerçi GPU'dan elde edeceğim verim her türlü daha yüksek gibi duruyor.

@utkuversus teşekkür ederim tavisyeniz için ancak ne CPU ne de GPU alanında (hele hele ikisinde birden) AMD tarafından yana tercih yapmamak istiyorum
Sebebi nedir?
Ben ikisini de 1 ay önce tercih etmiş birisi olarak şiddetle tavsiye ederim. Sıkıntım yok. 5700XT ve 2700X kullanıyorum. Tabii sizin kişisel tercihiniz bir şey diyemem.

Güç kaynağı olarak şunu öneririm. Ayrıca işlemcinin soğutucusu yok. Soğutucu almanız lazım. Eğer overclock yapmayacaksanız anakartı biraz düşürerek ekran kartını RTX 2060 veya indirimde bulabilirseniz 2060 SUPER alabilirsiniz.

@utkuversus Hocam tam olarak şu yüzden; biraz sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer olayı benimkisi :) Eminim yeni serilerde soğutma sistemleri daha başarılıdır ancak bir kez daha amd alıp aynı sorunla karşılaşırsam kendimi asla affetmem :)
Hocam 2015 senesinde arkadaşımla birlikte PC Topladık, üni öğrencisiyiz o zamanlar. Ben GPU'mu arkadaşım ise CPU'yu amd tarafından aldı (r9 - 285 / i5 4460 benim - fx 6300 / gtx 960 onun) ben GPU sıcaklığı konusunda arkadaşım da CPU sıcaklığı konusunda tabiri caizse kanser oldu. Kesinlikle AMD parça almak istemiyorum maalesef
@helvaci Fan olmamasına dikkat etmemişim, teşekkürler uyarı için. Bu kasaya sığacak hangi CPU soğutucusunu önerirsiniz acaba? Hali hazırda i5 4460'ı stock fanla kullanıyorum ve yükte dahi 55C'yi geçtiği olmadı, o yüzden sanıyorum ki uygun fiyatlı bir soğutucu işimi görecektir ancak ne boyut, ne giriş uyumu konusunda fanlar hakkında hiç bilgiye sahip değilim, öneri yapabilirseniz sevinirim. PSU için de önerinizi kenara yazdım, teşekkürler :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı