8000 TL GTX 1080 ve 1ms Monitörlü sistem önerisi

Merhabalar.

G-SYNC bir monitör ile destekleyeceğinizi var sayarak zaten bu iki ürünün yaklaşık fiyatı 6000 TL olacaktır. Fakat G-SYNC istemiyorsanız fiyat +/- 4000 TL civarında olacaktır. Geri kalan 4000 TL'yi Intel 6700K işlemci destekleyerek doldurabilirsiniz. Az çok donanım bilginizin olduğunu var sayarak iyi bir sistem toplayabileceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca;
-Alacağınızın anakartın özellikleri sizin içindir. Bu yüzden özellikleri sizin belirlemeniz gerekir. Wi-Fi, Bluetooth, USB 3.1, Ram slotu, Ram hızı desteği...
-SSD olarak mı yoksa M2 olarak mı kullanacaksınız buna karar vermelisiniz.
-Sata bağlantı hızları (ikincil disk için) sizin için önemli mi? Bunların her biri ek ücrete tabi.

Eğer her birinden olabilir ve güncel teknolojileri barındırsın derseniz ve uzun yıllar derseniz anakart için Min. 800 TL ayırabilirsiniz. Ram ise hala performansa en az etki eden ana bileşendir. Ramdisk kullanacaksanız frekans değerlerini yüksek tutmanızda fayda var.

Bunların dışında ne istiyorsanız kendinize göre doldurabilirsiniz.

Artık G-sync desteklemesine gerek yok çünkü nVidia ekran kartına fast sync özelliği getirdi belli bir input lag ile ekran kartının oluşturduğu havuzda tearing ve takılma olmadan akıcı oyun oynayabilirsin.
Asus MG279Q 27.0" 2560x1440 4ms HDMI/DP IPS Monitör
144 hertz 1 ms de bulabilirsin fakat ben IPS olmasına dikkat ettim bu yüzden böyle bir monitör önerdim tercih senin Türkiye şartlarında 4 ms ile 1 ms arasında fark olmayacağını düşünüyorum.
Bu monitörü alırsanız bir de üstüne 1080 ile 5200 lira gibi bir fiyat olacak. Kalan 2800 lira ile biraz zorlansa i 7 6700 K Z 170 yongalı bir sistem yapılabilir.

@Spontune Arkadaşımız 144 hz'i ve 1080'i şart koşmuş. Fakat Fast Sync dediğiniz tıpkı V-Sync ve VESA Adaptive Sync gibi 60 hz'de çalışan bir senkron teknolojisidir. G-Sync 95 hz'de de, 144 hz'de de düşük geçikme (Low Latency) ve yırtılma (Tearing) dediğimiz durum meydana gelmez.

Ayrıca @Spontune'in dediği monitör AMD kartlar için verimli çalışır. Nvidia FreeSync desteklemez. ACER, ASUS, BenQ, DELL gibi markalara bakabilirsiniz. 24" yada 27" almak size kalmış.

ÖR:
Dell S2716DG 27"
Asus VG248QE 24"
gibi monitörler size ön bilgi verecektir. Giriş çeşitlerine de bakmanızda fayda var. Tavsiyem kesinlikle QHD (2560x1440) bir monitör almanız yönünde. Ekran kartınız bunu destekliyor.

@Leo Corte
Freesync olduğuna dikkat etmedim IPS olmasını istedim bunu buldum. Bu arada V-sync 60 hertzde değil 144 hertzde de çalışıyor fast sync de aynı olacağını düşünüyorum.

@Spontune Arkadaşımız 144 hz'i ve 1080'i şart koşmuş. Fakat Fast Sync dediğiniz tıpkı V-Sync ve VESA Adaptive Sync gibi 60 hz'de çalışan bir senkron teknolojisidir. G-Sync 95 hz'de de, 144 hz'de de düşük geçikme (Low Latency) ve yırtılma (Tearing) dediğimiz durum meydana gelmez.

Ayrıca @Spontune'in dediği monitör AMD kartlar için verimli çalışır. Nvidia FreeSync desteklemez. ACER, ASUS, BenQ, DELL gibi markalara bakabilirsiniz. 24" yada 27" almak size kalmış.

ÖR:
Dell S2716DG 27"
Asus VG248QE 24"
gibi monitörler size ön bilgi verecektir. Giriş çeşitlerine de bakmanızda fayda var. Tavsiyem kesinlikle QHD (2560x1440) bir monitör almanız yönünde. Ekran kartınız bunu destekliyor.

Fast Sync bence nvidia'nın gereksiz inadının sonucu bir teknoloji ve freesync ya da g-sync ile kıyaslanamaz.

Merhabalar.

G-SYNC bir monitör ile destekleyeceğinizi var sayarak zaten bu iki ürünün yaklaşık fiyatı 6000 TL olacaktır. Fakat G-SYNC istemiyorsanız fiyat +/- 4000 TL civarında olacaktır. Geri kalan 4000 TL'yi Intel 6700K işlemci destekleyerek doldurabilirsiniz. Az çok donanım bilginizin olduğunu var sayarak iyi bir sistem toplayabileceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca;
-Alacağınızın anakartın özellikleri sizin içindir. Bu yüzden özellikleri sizin belirlemeniz gerekir. Wi-Fi, Bluetooth, USB 3.1, Ram slotu, Ram hızı desteği...
-SSD olarak mı yoksa M2 olarak mı kullanacaksınız buna karar vermelisiniz.
-Sata bağlantı hızları (ikincil disk için) sizin için önemli mi? Bunların her biri ek ücrete tabi.

Eğer her birinden olabilir ve güncel teknolojileri barındırsın derseniz ve uzun yıllar derseniz anakart için Min. 800 TL ayırabilirsiniz. Ram ise hala performansa en az etki eden ana bileşendir. Ramdisk kullanacaksanız frekans değerlerini yüksek tutmanızda fayda var.

Bunların dışında ne istiyorsanız kendinize göre doldurabilirsiniz.

Bu uygun mu ? AOC G2460PG

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı