8000 TL Güncel Sistem Önerisi

Şuan için ekran kartını aldım ve fiyatı 3750 TL'ye çıkartabildim. Ekran kartsız sistem lazım şimdi :)
Bu sistem işinizi görebilir, 50₺ civarı aşıyor bütçeyi. Farklı sitelerden biraz daha ucuza kapatabilirsiniz sanırım. Bir arada toplu dursun diye Hepsiburadadan topladım. Kasadan da isterseniz biraz kısabilirsiniz. Bekleyip yılbaşı indirimleri olaylarından faydalanarak bu sistemi totalde 200₺ civarlarında ucuza alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Dosya Ekleri

• qweqweqwe.png
    qweqweqwe.png
    54,3 KB · Görüntüleme: 47
Bu sistem işinizi görebilir, 50₺ civarı aşıyor bütçeyi. Farklı sitelerden biraz daha ucuza kapatabilirsiniz sanırım. Bir arada toplu dursun diye Hepsiburadadan topladım. Kasadan da isterseniz biraz kısabilirsiniz. Bekleyip yılbaşı indirimleri olaylarından faydalanarak bu sistemi totalde 200₺ civarlarında ucuza alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.
Bu sisteme ekstra sistem soğutma gerekir mi ?

Bu sisteme ekstra sistem soğutma gerekir mi ?
Normal kullanımda ekstrem bir sıcaklık yaşayacağınızı düşünmüyorum fakat OC ile uğraşıyorum derseniz belki yaz aylarında gerekebilir. Kasa sirkülasyonu iyi olursa pek problem olmaz. Onun için RAM'den kısıp sıvı soğutma tercih edebilirsiniz.

Normal kullanımda ekstrem bir sıcaklık yaşayacağınızı düşünmüyorum fakat OC ile uğraşıyorum derseniz belki yaz aylarında gerekebilir. Kasa sirkülasyonu iyi olursa pek problem olmaz. Onun için RAM'den kısıp sıvı soğutma tercih edebilirsiniz.
PSU 600w yeterli mi bu sistem için RTX 2070 ' de var yalnız. RAM'den kısmayıp kasa ve psudan kısalım ? Bu birazcık bütçemi aşıyor fakat bugün değil de yarın alırım sıkıntı değil. Aklıma takılan şey Anakart bu kadar iyi olması şart mı yani b450 kullansam kaç fps kaybederim ?

Dosya Ekleri

• 23.PNG
    23.PNG
    25,1 KB · Görüntüleme: 53
PSU 600w yeterli mi bu sistem için RTX 2070 ' de var yalnız. RAM'den kısmayıp kasa ve psudan kısalım ? Bu birazcık bütçemi aşıyor fakat bugün değil de yarın alırım sıkıntı değil. Aklıma takılan şey Anakart bu kadar iyi olması şart mı yani b450 kullansam kaç fps kaybederim ?
Zaten B450 önerdim ben, PSU 600W 80+ ile de olur problem olmaz. Fakat aralarında öyle ahım şahım bir fiyat farkı yok PSU'ların. Kasa tamamen zevkinize kalmış, sirkülasyonu iyi olduğunu düşündüğünüz daha ucuz bir kasa seçebilirsiniz. FPS kaybı anakarta çok bağlı değil en azından karşılaştırmasını yaptığımız X470 ve B450 için. Fark etmezsiniz bile.
**
Bu i arada ekteki RAM'lerin fiyatı çok iyi 755₺ olarak. Onları tercih edin tabii ki.

Anakart B450 seçilebilir. Oyun anlamında aynı performans alırsınız zaten X470 sadece daha fazla ek özellik sunmak için tasarlanıyor.
Kasayı önü açık bir kasa almanızı tavsiye ederim hava sirkülasyonu açısından. 600W yeterlidir. Phanteks P350X, CM MB511, MasterCase PRO3 gibi kasalar olabilir.

Anakart B450 seçilebilir. Oyun anlamında aynı performans alırsınız zaten X470 sadece daha fazla ek özellik sunmak için tasarlanıyor.
Kasayı önü açık bir kasa almanızı tavsiye ederim hava sirkülasyonu açısından. 600W yeterlidir. Phanteks P350X, CM MB511, MasterCase PRO3 gibi kasalar olabilir.
Peki bu paraya intel sistem kurulamaz mı ? Tamtamına 3720 lira var. Bir yardımcı olsan Şevket bey. Bana olabilecek ya da ilerde yükseltebileceğim sağlam bir sistem yapta ilerde uğraşmayayım. Ben böyle birşey yaptım ama uygun mudur ?

Dosya Ekleri

• a.PNG
    a.PNG
    28,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
İntel sistem dizilir ancak 9600K yerine 8400 gibi işlemci ile dizersiniz. O da 2600X'e denk işlemci olduğundan 2600X almak daha mantıklı bence. Yani en kötü 2600X kullanıp ileride gene memnun olmazsanız Ryzen 3600 3700 gibi işlemciler çıktığında satıp yenilersiniz elinize para geçerse.

İntel sistem dizilir ancak 9600K yerine 8400 gibi işlemci ile dizersiniz. O da 2600X'e denk işlemci olduğundan 2600X almak daha mantıklı bence. Yani en kötü 2600X kullanıp ileride gene memnun olmazsanız Ryzen 3600 3700 gibi işlemciler çıktığında satıp yenilersiniz elinize para geçerse.
Az önceki attığım ekteki sistemi almış bulunmaktayım. Doğru bir seçim midir sizce ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı