8000 TL Laptop Önerisi

Aw Jeez Rick

Decapat
Makaleler
1
Selamlar,

3 gün önce 8.100 TL'ye Monster Abra A5 V15.8 siparişi verdim. Özetle i7 10750H, GTX1650 Ti, 8GB RAM, 256 GB SSD var. Ancak bir de buradan öneri ve yorum almak istedim açıkçası. Ürün yeni nesil olduğundan dolayı tedarik sürecinde hala, RAM olarak içime sinmediği için mail attım yapabilirsem 2x8 GB RAM olarak güncelleyeceğim, bu şekilde de toplamda 8.450 TL'ye gelmiş olacak.

8.500 TL gibi bir ücret ödeyeceğim, bu paraları ne zorluklarla kazanıyoruz. Bu yüzden de pişman olmayacağım, keşke demeyeceğim bir karar vermiş olmak istiyorum. "Bu fiyata şunu alırsan daha iyi olur." diyebileceğiniz bir öneri var mıdır? Bilgisayarı CS:GO, PUBG, Rainbow Six Siege, CoD ve BF gibi FPS ve TFPS oyunlar oynamak için alıyorum. Monster tarafına sıcak bakmamın nedeni 8.000 - 8.500 TL arasında bu özelliklere sahip başka bir marka bulamadım.

Şu an mevcutta Lenovo Y500 i7 Ivy Bridge, GT650M SLI, 8 GB Ram, 512 GB SSD özellikli laptop var ve laptop en az 7-8 senelik. Devamlı bakımlarını yapa yapa bugünlere getirdim ancak artık bir yerden sonra FPS değerleri yetersiz gelmeye başladı. Yine bu laptop'ım gibi beni senelerce üzmeden götürebilecek bir şey almak istiyorum.

Yaptığınız tercih güzel kafanız rahat olsun, Monster fan temizliği ve depolama birimi ile bellek montajlarınıda ücretsiz yapıyor diye biliyorum. Fiyat farkı gözünüze çok görünebilir bu normal bir durum piyasaya göre aldığınız ürün pahalı bir ürün değil, 16 GB RAM tercihiniz doğru. AMD'nin mobil işlemcileri konusunda tecrübem olmadı hiç eğer aklınızda "Ryzen mı almalıydım?" Şeklinde bir soru varsa yorum yapamayacağım.

Kesinlikle Excalibur G770 almanızı tavsiye ederim.

Casper markasına karşı herkes gibi bir ön yargım var, hiç araştırmasını bile yapmadım. Bu paraları hakedecek bir marka mıdır? 10-12 yıl önce bir laptop'ım vardı Casper, anakartı arıza yaptığında anakart bulamadılar, bilgisayarım çöp olmuştu. O günden beri sevmem kendilerini.

1660 Ti var ileriye dönük düşünüyorsanız.

Ama ben mobil Ryzen 4000 serisini bekleyin derim.

Gönderdiğiniz laptop'ta Ryzen işlemci var, çoğu yerde online FPS oyunları için Ryzen'ı önermiyorlar, o yüzden AMD tarafına hiç yanaşmadım. Yeni seri için de bekleme lüksüm yok pek.

SSD ve RAM belki yetmeyebilir. Tek oyun için mi alacaksınız?

Elimde 1 TB 2.5' HDD var, geldiği gibi onu takacağım. İleride de bir 240'lık SSD daha ekleme yapmayı düşünüyorum. RAM Olarakta farkını ödeyerek 2x8 GB olarak güncellemeyi düşünüyorum zaten. Evet tek oyun için, iş için bilgisayarım ayrı olduğundan iş amaçlı kullanılmayacak, Office bile kurmayı düşünmüyorum.

Yaptığınız tercih güzel kafanız rahat olsun, Monster fan temizliği ve depolama birimi ile bellek montajlarınıda ücretsiz yapıyor diye biliyorum. Fiyat farkı gözünüze çok görünebilir bu normal bir durum piyasaya göre aldığınız ürün pahalı bir ürün değil, 16 GB RAM tercihiniz doğru. AMD'nin mobil işlemcileri konusunda tecrübem olmadı hiç eğer aklınızda "Ryzen mı almalıydım?" Şeklinde bir soru varsa yorum yapamayacağım.

Donanım ve yazılım bilgim mevcut, Monster'ı cazip kılan sebeplerden biri de kasayı açma özgürlüğü diyebilirim :) Açıp bir şeyler yapmayı severim, mevcut laptop'ımda hoparlör, klavye ve USB girişleri arızalanmıştı hepsini Aliexpress gibi yerlerden beslenerek kendim değiştirdim. Bu yüzden bakım vs gibi nedenlerle Monster'a göndereceğimi pek düşünmüyorum. Bir de dün Youtube'da Monster Notebook'un kendi sayfasında eğitim amaçlı bir bakım videosu izledim, bakımı yapan yetkili vücuttaki statik elektriği attı mı atmadı mı bilmiyorum, bununla ilgili bir işlem yaptığını belirtmedi ve maalesef ki laptop'ın bataryasını çıkartmadan yaptı bütün işlemleri.

Monster yedek parçalarını Aliexpress'ten alamayacaksınız ve bakım haricinde yaşayacağınız her sorunda yetkili servise mahkum olacaksınız. Bunu bilerek satın alım gerçekleştirin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı