8000 TL sistem önerisi

fox89hakan

Decapat
8.000 TL civarı bir bütçe ile çoğunlukla video render ve Photoshop üzerinde kullanmak sizlerden sistem öneri istiyorum. Birkaç sistem topladım ama kararsız kaldım. İçerikleri yaklaşık olarak "AMD Ryzen 2700X, Intel i5 9600K ve i7 9700K, RTX 2060, 1050 Ti, Vega 56, RX'in bir-iki serisi".
Alternatifim pek yok render söz konusu olunca ama kararsız kaldım 1 haftadır.
Önerilerinizi belirtir misiniz? Kasa vs. genelde yerde oldugu için RGB fan veya görsel abartı kartlara gerek yok diyebilirim önerilerinizde.

Şimdiden sizlere teşekkur ediyorum.

2700X almanız daha yararınıza olur. Şimdi birkaç kişi render için Intel al diyecektir ama AM4 platformu 2020 yılına kadar desteklenecek. Bu oldukça iyi bir şey. 2020 yılının sonlarına doğru 4000 serisi Ryzen işlemciler çıktığı zaman örneğin Ryzen 7 4700X alarak 3-5 sene daha ileriye götürürsünüz sisteminizi.

2700X almanız daha yararınıza olur. Şimdi birkaç kişi render için Intel al diyecektir ama AM4 platformu 2020 yılına kadar desteklenecek. Bu oldukça iyi bir şey. 2020 yılının sonlarına doğru 4000 serisi Ryzen işlemciler çıktığı zaman örneğin Ryzen 7 4700X alarak 3-5 sene daha ileriye götürürsünüz sisteminizi.
Aslında tam tersi oluyor. İnsanlar render yapacaksanız Ryzen alın diyorlar.

İlk olarak merhaba dostum, daha çok bilgisayarı Render ve Photoshop üzerine kullanacağını söylemişsin, bu yüzden ağırlığı işlemci üzerine vericeğiz, RGB gibi ışıklandırmalara çok fazla gerek yok demişsin, bunun üzerine sana Teknobiyotik'ten şöyle bir sistem topladım, Akıllı PC Toplama Sihirbazı, PC toplama sihirbazına gelip benim dediğim parçaları seçersen 8042 TL ediyor, işlemciyi kutusuz seçerseniz 7900 TL ediyor, buyrun sistem parçaları;
Anakart: Asrock B-450M-HDV R4.0=501 TL
İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X 3.7Ghz Kutulu (Kutulu ve kutusuz arasında 140 TL civarı fark var, hangisini seçiceğiniz size kalmış)= 2.371 TL
RAM: Adata DDR4 16(2x8) 3000MHz XPG GAMMIX D10 Dual Ram=629 TL
Ekran Kartı: Galax RTX 2060 (1-Click OC) 192Bit GDDR6 Ekran Kartı= 2.824 TL
HDD: Seagate Barracuda 1TB 3.5 7200RPM 210MB/s 64MB Cache Sata3 Masaüstü Disk=309 TL
SSD: Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB 3500/2300 MB/s NVMe M.2 SSD=704 TL
KASA+PSU: Aerocool Rift 750W +80 Bronze Temperli Cam Panel, USB 3.0 Kart Okuyuculu RGB Oyuncu Kasası=700 TL
Sistemde M.2 SSD mevcut, okuma hızı 3500MB, yazma hızı 2300MB, bunlar çok yüksek değerler. Render ve Photoshop ile uğraşacağınız için depolama yetmeme gibi bir durum olmaması için 1TB harddisk'te var sistemde. Galax yurtdışında tanınan bir marka, Türkiye'de yeni yeni tanındığı için kötü algılar yaratmasın, Asrock anakartlar Overclock'a çok dayanıklı, Asus gibi markalarla kafa kafaya yarışır, PSU ise 750W ve +80 Plus sertifikasına sahip, sisteminizi çok rahat doyuracaktır, eğer sistemde RTX 2070 görmek istiyorsanız işlemciyi, Ryzen 7 2700 yapmanız lazım, HDD'i sistemden çıkarmanız ve SSD'i M.2 değilde normal SSD yapmanız gerekli, SSD depolaması değişmeyecektir.

Son düzenleme:
Kanka ben senin için bir sistem dizdim. Render yapacağını belirttiğin için Ryzen 7 2700X'li bir sistem lazım olacaktır sana. Anakart olarak MSI'ın A320M Gaming Pro anakartını tercih ettim. Yine render yapacağını belirttiğin için 32 GB GSkill'in ramlarını tercih ettim fakat bu hali 8300 TL istersen 16 GB ram katıp fiyatı 7300 TL'ye kadar çekebilirsin. Kasanın o kadar da ışıklı mışıklı olmasına gerek olmadığını belirttiğin için NZXT'nin mat bir kasasını tercih ettim. Yine sistemin çoğunlukla render için kullanılacağını belirttiğin için ekran kartına fazla para verilmesine gerek yok. Bende bunu gözeterek sisteme GIGABYTE'nin 8 GB'lık RX 570 Gaming adlı ekran kartını tercih ettim. Power Suplly olarak CoolMaster'ın 80+ sertifikalı 600W bir PSU tercih ettim. İşlemci soğutucusu olarak yine CoolMaster'ın 240mm'lik bir sıvı soğutmasını tercih ettim. Depolama olarak Segate'nin barracuda serisi 2 TB'lık HDD'sini, performans olarak ise Gıgabyte'ın 240 GB'lık SSD'sini tercih ettim sistemde.

@TheTopraks ve @TheJewerd üstatlar ikinizede önerdiğiniz sistemler için teşekkürler şuanda müsait olmadığım için detaylı olarak bakamadım sistemlerinize anakart konusunda çekinçelerim var bir kaç yerde baktığım okuduğum kadarı ile performans konusunda ryzen 2700x serisi için x serili bir anakart almanın gerektiği yazıyordu. Ssd zaten olmazsa olmaz bir sistem olacak. @TheJewerd Rtx 2070 konusundaki değişimler bütçeden kaynaklı mı sistem uyuşmazlığı mı var? Bütçede ufak değişikler yapabilirim duruma göre

Kanka ben senin için bir sistem dizdim. Render yapacağını belirttiğin için Ryzen 7 2700X'li bir sistem lazım olacaktır sana. Anakart olarak MSI'ın A320M Gaming Pro anakartını tercih ettim. Yine render yapacağını belirttiğin için 32 GB GSkill'in ramlarını tercih ettim fakat bu hali 8300 TL istersen 16 GB ram katıp fiyatı 7300 TL'ye kadar çekebilirsin. Kasanın o kadar da ışıklı mışıklı olmasına gerek olmadığını belirttiğin için NZXT'nin mat bir kasasını tercih ettim. Yine sistemin çoğunlukla render için kullanılacağını belirttiğin için ekran kartına fazla para verilmesine gerek yok. Bende bunu gözeterek sisteme GIGABYTE'nin 8 GB'lık RX 570 Gaming adlı ekran kartını tercih ettim. Power Suplly olarak CoolMaster'ın 80+ sertifikalı 600W bir PSU tercih ettim. İşlemci soğutucusu olarak yine CoolMaster'ın 240mm'lik bir sıvı soğutmasını tercih ettim. Depolama olarak Segate'nin barracuda serisi 2 TB'lık HDD'sini, performans olarak ise Gıgabyte'ın 240 GB'lık SSD'sini tercih ettim sistemde.

A320??? Böyle bir sistemde kullanılmaması gereken parçalar seçilmiş(özellikle anakart). Lütfen konu sahibine doğru bilgi verin, kafasını karıştırmayın.

A320??? Böyle bir sistemde kullanılmaması gereken parçalar seçilmiş(özellikle anakart). Lütfen konu sahibine doğru bilgi verin, kafasını karıştırmayın.
Dediğim gibi müsait olmadığım için detaylara bakmadım henüz ama sistem uyuşmazlığı konusunda tekrar eleyip aklımdaki sistemi sizlerle teyitleşeceğim tabi

Merak ettiğim arada bir oyun oynarım diye düşünüyor musunuz? Sistem topladım kendimce ama oyun oynamayacağım derseniz ekran kartını bu kadar abartmak zorunda değilsiniz.

Ryzen 7 2700x
B450 Tomahawk
corsair vengeance 3000 mhz (2x8)
RTX 2060 Gigabyte (Burada MSI'da seçilebilir ama Gaming Z seçince fiyat açılıyor)
WD Blue 3,5" 1TB 7200 RPM
Samsung 860 Evo 250 GB
THERMALTAKE SMART RGB 80 PLUS 700W (RGB ama normal takarsanız RGB gözükmeyecektir)
CORSAIR CARBIDE SERİSİ SPEC-DELTA RGB

8.800 TL civarı tutuyor. Eğer bütçeyi 800 TL açamam derseniz ekran kartını yine 2060 seçerek başka bir markadan alırsınız. Ek olarak bazı parçaların fiyatlarını Vatan'dan yazdım. Yani daha düşüğe bulma şansınız var. Kasa olarak RGB olarak kullanmayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı