850, 860 ve 870 EVO SSD'lerin Turbo Write Önbellekleri

Hepinize merhaba! Bu konuda Samsung SSD'lerin önbelleklerinin boyutu, TurboWrite (slc cache) kullanmadıkları zaman hangi yazma hızlarını verebiliyor bunları listeleyeceğim.

Eki Görüntüle 962284

Eki Görüntüle 962248

Eki Görüntüle 962250

En fazla düşük yazma hızı, düşük IOPS sorunu görülen SSD'ler; 860 ve 870 EVO. Genelde 250 ve 500GB modelleri için açılıyor bu konu. Slc cache olmadan, ön bellek dolduğunda, 300MB/s hız veriyor. Önbelleğin temizlenme hızı çok değişken. Kimi zaman bir saatte temizlenirken, kimi zaman 1 gün bile sürebiliyor. Bu da SATA olarak Samsung SSD tercih etmeme sebeplerimden.

Eki Görüntüle 962260

Eki Görüntüle 962261

QVO serisine geldiğimizde bizi kocaman bir önbellek karşılıyor. Doldurması zor fakat dolunca güzel bir HDD'ye sahip oluyoruz. QVO serisi SSD'lerin ön belleği ne kadar sürede doluyor bilmiyorum. işletim sistemi kurmak için uygun olmamasının bir sebebi de bu.

Eki Görüntüle 962262

960 EVO'nun önbelleği 860, 870 EVO'ya yakın. 960 Pro'ya geldiğimizde TurboWrite önbelleği illeti yok. Hız olarak daha yavaş olsa bile mlc ve yüksek TBW değerine sahip.

Eki Görüntüle 962300

Eki Görüntüle 962301

970 EVO Plus'un 2 TB modelindeki önbellek kaç GB net bir bilgi bulamadım. Diğer bütün SSD'lerde en yüksek önbellek boyutu 78 GB olduğu için 78 GB olduğunu düşünüyorum.

Düşüncelerimi söylemek gerekirse 860, 870 ve 970 EVO'nun 250 GB modelleri işletim sistemi için tercih etmezdim. Önbelleklerinin hızlı dolup 300 MB/s'de takılması sinir edici bir durum. Tabii bu durum belli bir süre sonra geçiyor. O yüzden sorunlu vs. değil. Benim burada demek istedeğim; SSD'nin size 530MB/s okuma sağladığını söyleyip 300'e kadar düşmesi. Burada da Samsung'un başka bir pazarlama taktiği var. Bknz. Samsung SSD pazarlama tekniği (!).

NVMe olarak düşük boyutlu modellerde hız düşüşü daha fazla. 500 GB ve üstü modellerdeki önbelleğin kolayca dolacağını düşünmüyorum. O modeller tercih edilebilir.

Arkadaşlar merhaba Laptop um 5 senelik ve düşük bir model. Son zamanalrda çok yavaşladı. Bilgisayardan fazla anlamıyorum. ssd takarak bilgisayarımı hızlandırmayı düşünüyordum ve 870 evo 250 gb olanı alacaktım. Bunun sebebi de bu ssd lerin diğerleri gibi yavaşlamadığı idi. Fakat siz burda turbowrite yüzünden yavaşladığını söylemişsiniz. Şimdi aklım karıştı. Hangi modeli almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.👏👏👏

Arkadaşlar merhaba laptopum 5 senelik ve düşük bir model. Son zamanalarda çok yavaşladı. Bilgisayardan fazla anlamıyorum. SSD takarak bilgisayarımı hızlandırmayı düşünüyordum ve 870 EVO 250 GB olanı alacaktım. Bunun sebebi de bu SSD'lerin diğerleri gibi yavaşlamadığı idi. Fakat siz burada TurboWrite yüzünden yavaşladığını söylemişsiniz. Şimdi aklım karıştı. Hangi modeli almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.👏👏👏
Buna bakabilirsiniz hocam.

Bizim PNY'nin de önbellek doldu herhalde 550 MB yazma alıyorum 2000'lerden. Bunlara çok takılan arkadaşlar için söylüyorum günlük kullanımda bu hız düşüşlerini hissetmezsiniz yani telaş yapmayın zerre yavaşlık yok sistemde. Sadece sürekli yazma işlemi yapıyorsanız etki edebilir onu da test etmedim. Sistem 860 Evo'ya kuruluyken de çoğu zaman 300 MB yazma alıyordum şimdi depolama olarak kullanınca daha sık 530 almaya başladım çünkü disk kullanımı neredeyse yok artık.

Bizim PNY'nin de önbellek doldu herhalde 550 MB yazma alıyorum 2000'lerden. Bunlara çok takılan arkadaşlar için söylüyorum günlük kullanımda bu hız düşüşlerini hissetmezsiniz yani telaş yapmayın zerre yavaşlık yok sistemde. Sadece sürekli yazma işlemi yapıyorsanız etki edebilir onu da test etmedim. Sistem 860 Evo'ya kuruluyken de çoğu zaman 300 MB yazma alıyordum şimdi depolama olarak kullanınca daha sık 530 almaya başladım çünkü disk kullanımı neredeyse yok artık.
TRIM'le temizleniyordu sanki hocam.

Geri
Yukarı