Çözüldü 860 EVO SATA M.2 SSD düşük yazma hızı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AduWer

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO SATA M.2 SSD
Merhabalar, SSD yaklaşık 4. yılında ama bugüne kadarki hiçbir testimde (Düzenli olarak birkaç ayda bir test yapıyorum durum takibi için.) vadedilen hızların altına düşmemişti (550/520). Geçen gün yaptığım testte yazma hızı 310 civarında çıktı daha sonra birkaç test daha yaptım sonuç yine aynıydı içini boşaltıp garantiye gönderecektim boşkende test edince yazma hızının tekrar 520 olduğunu gördüm. Bu arada içerisinde sadece Windows 11 yüklü yaklaşık 80 GB kısmı doluydu. Tekrar geri yükledim dosyaları test yaptım hız yine normal çıktı 511 olarak daha sonra ertesi gün 300 oldu saçma bir dalgalanma var ekran görüntüsü için tekrar test yaptım 301 çıktı ardından bir tane daha yaptım 520 çıktı neler oluyor anlamıyorum. Detay görüntüleri ve log dosyasınıda ekliyorum. Anlayan arkadaşlar aydınlatabilirse sevinirim.

2.png

3.png

CrystalDiskInfo_20220221165930.png

Dosya Ekleri

• Extended SMART Self-Test.txt
    212 bayt · Görüntüleme: 42
Çözüm
Aynı SSD'ye sahibim ve değerlerin normal. SSD'in gayet sağlıklı. Test içerisinde IOPS değeri çok önemlidir ve senin değerin yüksek. Samsung Magician iyi bir yazılımdır. Sistem aktif kullanılırken arkada yürütülen işlemlerden dolayı write değeri dalgalanma yapar çünkü Windows kurulu. Aynı değerleri ben de alıyorum.
Daha uzun süre götürmesi gerekiyor 25tb (300TB ömrü var) yazılmış. Ama yazma hızının azalmış olması normal bir durum diye düşünüyorum 4 sene içerisinde.

Daha uzun süre götürmesi gerekiyor 25TB (300TB ömrü var) yazılmış. Ama yazma hızının azalmış olması normal bir durum diye düşünüyorum 4 sene içerisinde.

Ya aslında yıpranmaya bağlı bir düşüş olsa sürekli olarak 300 olurdu diye düşünüyorum ama bazen 520 bazen 300 oluyor. Garantiye versem garanti 520 gördüğü anda sorun yok bunda diyerek geri gönderecek. Belkide gerçektende sorun yoktur başka bir şeyden kaynaklıdır ama bilemiyorum.

Ya aslında yıpranmaya bağlı bir düşüş olsa sürekli olarak 300 olurdu diye düşünüyorum ama bazen 520 bazen 300 oluyor. Garantiye versem garanti 520 gördüğü anda sorun yok bunda diyerek geri gönderecek. Belkide gerçektende sorun yoktur başka bir şeyden kaynaklıdır ama bilemiyorum.
Net emin olamıyorum ama benchmark yazılımında problem vardır belki.

Aynı SSD'ye sahibim ve değerlerin normal. SSD'in gayet sağlıklı. Test içerisinde IOPS değeri çok önemlidir ve senin değerin yüksek. Samsung Magician iyi bir yazılımdır. Sistem aktif kullanılırken arkada yürütülen işlemlerden dolayı write değeri dalgalanma yapar çünkü Windows kurulu. Aynı değerleri ben de alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Teşekkür ederim yanıtın için o zaman garantiye göndermeye gerek yok bu şekilde devam.

Yeni konular

Geri
Yukarı