Rehber 9.500 TL Altı Telefon Önerileri

Son zamlardan sonra A52 hayal oldu. Fiyatı neredeyse A54 ile aynı olmuş. Şu durumda buradan bir telefon alınacaksa A24 derim. En azından stabilizasyon ve arayüz olarak kafanız rahat olur.

İlk mesajınızda 3. satırdaki görünüyor da ü eksik

Honor'un arayüzü IOS'tan ve HarmonyOS'tan çalıntı tasarımlar ile dolu...

Halen tam kararlı bir yazılım değil ve Honor'un güncelleme politikası tamamen rezalet. Mesela X9a, Android 12 ile geldi ve en son 13'ü aldı. Başka sürüm güncellemesi almayacak!?
Dostum Apple da Android'den özellik çalıyor şaşılacak durum değil.
Huawei ile benzer olmasına şaşırmamak lazım çünkü alt markasıydı yani kardeş gibiler Google servisi olan Huawei gibi düşünmek lazım cihazları şuanda birbirinden uzak kalacak kadar ARGE faaliyetleri ve geliştirmeler zaman alır honor dikkat çekmek için tasarımlara önem veriyor cihazlarında lüx, değerli taşlardan esinlenme gibi bir imaj verme içerisinde bence hoş birşey.
Güncelleme konusunda 2 yıl güncelleme alması gerekiyor da Güvenlik güncellemeleri daha önemli şahsen android 14'ün ne gibi bir getirisi olacağını da kestirmek zor fazla donanım gücüne ihtiyaç duyabilir ki bence iyi bir şey olmaz önemli olan kararlı stabil çalışsın yeterli yükseltince telefonun performansı düşerse ne anlamı var. Samsung da güncelleme konusunda güzel vaadleri oluyor ama biryerden sonra güncellemeler cihazın canına okumaya başlayabiliyor.

Keşke bootleader kodu falan verseler aslında tadından yenmez di cihazlar bazı şeylerden eksik kalıyorum gibi ama yapacak bişey yok.

@DenizYıldızı Patrick, konunun başından beri Honor'a yapılan olumsuz yorumları boşa çıkarmaya çalışıyorsunuz! Yok şu böyle ama Honor'un şöyle olması daha iyi gibi vesaire... Sırf bi' cihazını aldınız diye FanBoy'u olmuşsunuz. Bende de Honor'a ait bir tablet var ama aldığım halde böyle savunmadım markayı... Aksine her yerde rezil bir desteği olduğunu belirtiyorum.

Madem FanBoy'sunuz, gidip Epey'de insanları manipüle edin!

Merhaba, yeni vergi muafiyetinin bazı detayları belli oldu. Öğrenciler 9.500 TL altında kalan cihazları vergisiz bir şekilde alabilecek gibi görnüyor. Bu bağlamda bazı cihaz önerileri yapmak istiyorum. Fiyatlar baktığım gün piyasadan güvenilir sayılabilecek satıcılardan alınan ortalama fiyatlardır.

Not: Yerli üretim cihazlar değildir. Yasa güncellenerek yerli üretim şartı koşulursa geçerli olmayacaktır.

Öncelikli olarak önereceğim birkaç cihaz var. Bu cihazlar diğerlerine kıyasla avantajlarını yazarım zaten. Bunun dışında girmesini beklemediğim bazı cihazlar var, belki yasa kapsamına girebilir. O yüzden onları ayrı bir başlıkta toplayacağım.

Her cihazda da tek tek şu var demeyeceğim. Direkt artı ve eksisini yazacağım, kendimce değerlendireceğim.

Honor X9a
Eki Görüntüle 1957979

Bence listedeki en iddalı cihaz. Şimdi diyebilirsiniz ki bunun avantajları ve dezavantajları nelerdir? Diye, birlikte bakalım.

artılar
  • 8 GB RAM ve 128 GB hafıza.
  • SD 695 işlemci ve beraberinde getirdiği 5G desteği.
  • AMOLED 120 Hz FHD+ ekran.
  • 40W şarj aleti ve 5100 mAh ile iyi düzeyde bir batarya.
  • Güzel tasarım ve kıvrımlı ekran.
  • Ekrana gömülü parmak izi okuyucu.
eksiler
  • SD kart slotu yok.
  • OIS ve 4K video desteği yok.
Kısa özetlemek gerekirse tasarım, ekran ve işlemcisi bu fiyata güzel. Batarya ve şarj aleti konusunda avantajlı ama video özellikleri kısıtlı bir cihaz.

Samsung A24

Eki Görüntüle 1958011

Bu cihaz hakkında fazla konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Helio G99'un SD 720G ve 730G arasında olduğunu düşünrsek bu fiyata en dengeli cihazlardan biri. Samsung'un yazılımı ve güncelleme desteği sayesinde uzun ömürlü olacağını da düşünüyorum.

artılar
  • Super AMOLED 90 Hz ekran.
  • Samsung'un kapsamlı güncelleme desteği.
  • OIS
  • One UI arayüzü.
eksiler
  • Şarj adaptörünün kutudan çıkmaması.
  • 4K video desteği yok.
nötr(eksi değil ama kabul edilebilir özellikler)
  • 6 GB RAM ve 128 GB hafıza.
  • Damla çentikli tasarım.

Samsung M33
Eki Görüntüle 1958027

İşlemcisi Exynos olmasına rağmen bu fiyat bandındaki en güçlü işlemci denilebilir. Ekran paneli ve damla çentik düşündürebilir ama fiyatı güzel bir ürün, vergi düşünce daha iyi olacaktır.

artılar
  • 120 Hz ekran.
  • Exynos 1280 CPU ve 5G desteği.
  • 4K video kaydı.
  • One UI arayüzü.
  • Makro kamera.
  • Gorilla Glass 5
eksiler
  • Ekranın TFT LCD olması.
  • Şarj adaptörü kutudan çıkmıyor.
  • OIS olmaması.
  • Damla çentik.

Bunun dışındaki cihaz önerilerim şu şekilde olacaktır.

Realme 10 256 GB
Eki Görüntüle 1958056

Bu cihaz özellikle kompakt bir cihaz arayanlar için ideal. Fiyatı diğer G99'lu cihazlardan yüksek ama bazı avantajları da var.

artılar
  • 8 GB RAM ve 256 GB hafıza.
  • 90 Hz AMOLED ekran.
  • 33W şarj adaptörü.
  • Tasarım ve kompakt yapı.
  • Gorilla Glass 5
eksiler
  • 4K desteği ve OIS olmaması.
  • Ultra geniş açılı kamera yok.
  • Helio G99 işlemci.
Realme 9 Pro
Eki Görüntüle 1958133

Bu cihazın diğerlerine kıyasla alameti farikası fiyatı diyebilirim. Ayrıca dengeli bir ürün. Kamera yetenkleri biraz az gibi.

artılar
  • 120 Hz IPS ekran.
  • Snapdragon 695 işlemci ve 5G desteği.
  • 33W şarj aleti.
eksiler
  • 4K ve OIS desteğinin olmaması.
nötr

Redmi Note 12s
Eki Görüntüle 1958098

artılar
  • 8 GB RAM ve 256 GB hafıza.
  • 90 Hz AMOLED ekran.
  • 33W şarj adaptörü.
eksiler
  • Helio G96 işlemci.
  • OIS ve 4K çekim desteği yok.
  • Tasarım ve ekran kasa oranının düşük olmaması.
  • MIUI arayüzü.
Açıkçası diğer alternatifleri düşünebilirsiniz ama güncel bir Redmi/Xiaomi cihaz alayım derseniz en iyi seçenek bu.

Tecno Camon 19 Pro.
Eki Görüntüle 1958096

Helio G96 işlemcinin kendisine yeteceğini düşünen kişilere hitap edebilir. Tecno markası bazen ekosistem olarak uygun fiyata avantajlı ürünler sağlayabiliyor.

artılar
  • 120 Hz IPS ekran.
  • 8 GB RAM ve 128 GB hafıza.
  • OIS
  • 33W şarj aleti.
  • Tasarım
eksiler
  • Helio G96 işlemci.
  • 4K desteği olmaması.

Benim listem bu şekildeydi önerebileceğiniz başka cihazlar varsa yazabilirsiniz. Ben Honor X9a ve Samsung A24 arasında kalırdım açıkçası. Honor X9a tam paket bir cihaza daha yakın olsa da A24 daha uygun fiyatı ile cezbediyor.

10 bin TL altı dedikleri vergisiz hali mi vergili satıcı fiyatı mı? Çoğu satıcı normalnolamsı gerekenden yükseğe satıyor çünkü. Bu listede A54 ve A34 gibi modeller olsa çok sevilir.

9 milyarlık bir telefon vergi indiriminden sonra kaça düşer? Aşağı yukarı.

@DenizYıldızı Patrick, konunun başından beri Honor'a yapılan olumsuz yorumları boşa çıkarmaya çalışıyorsunuz! Yok şu böyle ama Honor'un şöyle olması daha iyi gibi vesaire... Sırf bi' cihazını aldınız diye FanBoy'u olmuşsunuz. Bende de Honor'a ait bir tablet var ama aldığım halde böyle savunmadım markayı... Aksine her yerde rezil bir desteği olduğunu belirtiyorum.

Madem FanBoy'sunuz, gidip Epey'de insanları manipüle edin!
Ben eksilerini zaten anlattım onun haricinde eleştirinin yersiz olduğuna dikkat çekiyorum Benim açımdan mükemmel bir telefon başkası için kötü olabilir. Benim taraftan bakınca da cihazı karalamaya uğraşıyorsun gibi oluyor kendim aktif kullandığım bir telefon kusurları söylüyorum zaten.
Samsung' A34 e göre tek geri tarafları uzun yazılım desteği, video ve işlemci onun haricinde her konuda Honor daha iyi iş çıkartıyor. İhtiyaca göre tercih edilebilecek bir ürün benim açımdan Bu telefonu S23 ultra ile bile kıyaslasam o telefon çöp olur çünkü bu cihaz gibi 24 bit 192khz çıkış veremiyor, Ekranı bunun kadar güzel değil cihaz panelini İphone 13 pro Max ile de kıyasladım bu yine ondan da iyi yukarılarda da bahsettim amaca göre alınacak bir cihaz.
Bu arada hala kararlı yazılım değil demişsin ne gibi bir yazılım sorunu var bende bileyim kullanırken bir bug vb. şeye rastlamadım.

Cihazı genel olarak da Samsung ile kıyasladım yukarılarda Samsungda birde şu var her Typ-c adaptörle çalışmıyor kablolu kulaklık bağlamak istediğimde çalışsa da dip ses veriyor sırf kendi ürünlerini satmak için bu tarz bişey yapıyor hem 24 Bit müzik oynatacak kadar kaliteli ürünleri yok birde milleti kısıtlıyorlar bu firmadan niye bişey alayım.

Son düzenleme:
Merhaba, yeni vergi muafiyetinin bazı detayları belli oldu. Öğrenciler 9.500 TL altında kalan cihazları vergisiz bir şekilde alabilecek gibi görnüyor. Bu bağlamda bazı cihaz önerileri yapmak istiyorum. Fiyatlar baktığım gün piyasadan güvenilir sayılabilecek satıcılardan alınan ortalama fiyatlardır.

Not: Yerli üretim cihazlar değildir. Yasa güncellenerek yerli üretim şartı koşulursa geçerli olmayacaktır.

Öncelikli olarak önereceğim birkaç cihaz var. Bu cihazlar diğerlerine kıyasla avantajlarını yazarım zaten. Bunun dışında girmesini beklemediğim bazı cihazlar var, belki yasa kapsamına girebilir. O yüzden onları ayrı bir başlıkta toplayacağım.

Her cihazda da tek tek şu var demeyeceğim. Direkt artı ve eksisini yazacağım, kendimce değerlendireceğim.

Honor X9A
Eki Görüntüle 1957979

Bence listedeki en iddalı cihaz. Şimdi diyebilirsiniz ki bunun avantajları ve dezavantajları nelerdir diye, birlikte bakalım.

Artılar
  • 8 GB RAM ve 128 GB Hafıza
  • SD 695 işlemci ve beraberinde getirdiği 5G desteği
  • AMOLED 120 Hz FHD+ Ekran
  • 40W Şarj Aleti ve 5100 mAh ile iyi düzeyde bir batarya
  • Güzel tasarım ve kıvrımlı ekran
  • Ekrana gömülü parmak izi okuyucu
Eksiler
  • SD Kart Slotu yok
  • OIS ve 4K Video desteği yok
Kısa özetlemek gerekirse tasarım, ekran ve işlemcisi bu fiyata güzel. Batarya ve şarj aleti konusunda avantajlı ama video özellikleri kısıtlı bir cihaz.

Samsung A24

Eki Görüntüle 1958011

Bu cihaz hakkında fazla konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Helio G99'un SD 720G ve 730G arasında olduğunu düşünrsek bu fiyata en dengeli cihazlardan biri. Samsung'un yazılımı ve güncelleme desteği sayesinde uzun ömürlü olacağını da düşünüyorum.

Artılar
  • Super AMOLED 90 Hz Ekran
  • Samsung'un Kapsamlı Güncelleme Desteği
  • OIS
  • OneUI arayüzü
Eksiler
  • Şarj Adaptörünün Kutudan Çıkmaması
  • 4K Video Desteği Yok
Nötr(Eksi değil ama kabul edilebilir özellikler)
  • 6 GB RAM ve 128 GB Hafıza
  • Damla Çentikli Tasarım

Samsung M33
Eki Görüntüle 1958027

İşlemcisi Exynos olmasına rağmen bu fiyat bandındaki en güçlü işlemci denilebilir. Ekran paneli ve damla çentik düşündürebilir ama fiyatı güzel bir ürün, vergi düşünce daha iyi olacaktır.

Artılar
  • 120 Hz Ekran
  • Exynos 1280 CPU ve 5G desteği
  • 4K Video Kaydı
  • OneUI Arayüzü
  • Makro Kamera
  • Gorilla Glass 5
Eksiler
  • Ekranın TFT LCD Olması
  • Şarj Adaptörü Kutudan Çıkmıyor
  • OIS Olmaması
  • 6GB RAM ve 128GB Hafıza
  • Damla Çentik

Bunun dışındaki cihaz önerilerim şu şekilde olacaktır.

Realme 10 256GB
Eki Görüntüle 1958056

Bu cihaz özellikle kompakt bir cihaz arayanlar için ideal. Fiyatı diğer G99'lu cihazlardan yüksek ama bazı avantajları da var.

Artılar
  • 8 GB RAM ve 256 GB Hafıza
  • 90 Hz AMOLED Ekran
  • 33W Şarj Adaptörü
  • Tasarım ve kompakt yapı
  • Gorilla Glass 5
Eksiler
  • 4K Desteği ve OIS Olmaması
  • Ultra Geniş Açılı Kamera Yok
  • Helio G99 İşlemci
Realme 9 Pro
Eki Görüntüle 1958133

Bu cihazın diğerlerine kıyasla alameti farikası fiyatı diyebilirim. Ayrıca dengeli bir ürün. Kamera yetenkleri biraz az gibi.

Artılar
  • 120 Hz IPS Ekran
  • Snapdragon 695 işlemci ve 5G Desteği
  • 33W Şarj Aleti
Eksiler
  • 4K ve OIS desteğinin olmaması
Nötr
  • 6GB RAM ve 128GB Hafıza

Redmi Note 12S
Eki Görüntüle 1958098

Artılar
  • 8 GB RAM ve 256 GB Hafıza
  • 90 Hz AMOLED Ekran
  • 33W Şarj Adaptörü
Eksiler
  • Helio G96 İşlemci
  • OIS ve 4K Çekim Desteği Yok
  • Tasarım ve Ekran Kasa Oranının Düşük Olmaması
  • MIUI Arayüzü
Açıkçası diğer alternatifleri düşünebilirsiniz ama güncel bir Redmi/Xiaomi cihaz alayım derseniz en iyi seçenek bu.

Tecno Camon 19 Pro
Eki Görüntüle 1958096

Helio G96 işlemcinin kendisine yeteceğini düşünen kişilere hitap edebilir. Tecno markası bazen ekosistem olarak uygun fiyata avantajlı ürünler sağlayabiliyor.

Artılar
  • 120 Hz IPS Ekran
  • 8 GB RAM ve 128GB Hafıza
  • OIS
  • 33W Şarj Aleti
  • Tasarım
Eksiler
  • Helio G96 İşlemci
  • 4K Desteği Olmaması

Benim listem bu şekildeydi önerebileceğiniz başka cihazlar varsa yazabilirsiniz. Ben Honor X9a ve Samsung A24 arasında kalırdım açıkçası. Honor X9a tam paket bir cihaza daha yakın olsa da A24 daha uygun fiyatı ile cezbediyor.
Vergi indirimine TR montaj şartı koyulduğu anda bu cihazların hiçbiri alınamaz. GM, Casper, adı R ile başlayan kepaze firmanın dışında Redmi Note 12, 11, 10s alınabilir ancak.

9 milyarlık bir telefon vergi indiriminden sonra kaça düşer? Aşağı yukarı.

4bin TL indirim yaklaşık olarak.

10 bin TL altı dedikleri vergisiz hali mi vergili satıcı fiyatı mı? Çoğu satıcı normalnolamsı gerekenden yükseğe satıyor çünkü. Bu listede A54 ve A34 gibi modeller olsa çok sevilir.

SIteden gördüğünüz her şey dahil fiyat için geçerlidir.

Geri
Yukarı