Rehber 9.500 TL Altı Telefon Önerileri

Elinize sağlık 👏 Güzel rehber olmuş 👍

@Mithat Berhan, net bir kaynak yok. Aslına bakarsanız net bir güncelleme politikası da yok.

Ancak Honor 90'ı referans alırsak; kendisi 2 sürüm ve 3 yıl güvenlik güncellemesi desteğine sahip. X serisi de genel olarak numara serisinin altında olduğuna ve X9A'nın hiçbir kaynakta Android 14 alacağı beklenmediğine göre; %98'den daha yüksek bir olasılıkla Android 14'ü almayacak.

Sadece mağazadan elden teslim alınacak telefonlarda indirim olacak o yüzden geçmiş olsun...
Genç kart denen birşeyde çalışıyorlar diye biliyorum üniversite öğrencileri için banka kartı benzeri bişey muhtemelen PTT den alınabilir onunla cihazlar alınabilecek emin değilim bu arada biryerde duymuştum.
Zamanla kapsamını genişletme niyetleri var müzelere indirimli girebilme gibi belki daha da kapsamı genişletilir.

@189454 3 yıl güvenlik mıydı? Bir de kaynağı var mı ona göre konuya ekleyelim.
Güncelleme konusunda 3 ayda bir alacağı belirtilmiş android konusunda emin değiliz.

Buna şimdi denk geldim daha önce görmemiştim.
Bu güvenlik konusunda ki güncellemeler, android geliştirmeleri optimizasyon konularında ki güncellemeler hariç güvenlik güncellemeleri konusunda ki politikaları böyleymiş.
Bu kadar sık güncelleme yayınlamayı vaadiğine göre yine iyileştirme ve ek özellikler bakımından güncellemeler yollanır diye düşünüyorum.

X serisi 1 sürüm, numara serisi 2 sürüm güncellemesi alıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231002_072433.jpg
    Screenshot_20231002_072433.jpg
    103,4 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Merhaba, yeni vergi muafiyetinin bazı detayları belli oldu. Öğrenciler 9.500 TL altında kalan cihazları vergisiz bir şekilde alabilecek gibi görnüyor. Bu bağlamda bazı cihaz önerileri yapmak istiyorum. Fiyatlar baktığım gün piyasadan güvenilir sayılabilecek satıcılardan alınan ortalama fiyatlardır.

Not: Yerli üretim ve liste fiyatlı cihazlar değildir. Yasa güncellenerek şartlar değişirse geçerli olmayacaktır.

Öncelikli olarak önereceğim birkaç cihaz var. Bu cihazlar diğerlerine kıyasla avantajlarını yazarım zaten. Bunun dışında girmesini beklemediğim bazı cihazlar var, belki yasa kapsamına girebilir. O yüzden onları ayrı bir başlıkta toplayacağım.

Her cihazda da tek tek şu var demeyeceğim. Direkt artı ve eksisini yazacağım, kendimce değerlendireceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Honor X9A
Eki Görüntüle 1957979

Bence listedeki en iddalı cihaz. Şimdi diyebilirsiniz ki bunun avantajları ve dezavantajları nelerdir diye, birlikte bakalım.

Artılar
  • 8 GB RAM ve 128 GB Hafıza
  • SD 695 işlemci ve beraberinde getirdiği 5G desteği
  • AMOLED 120 Hz FHD+ Ekran
  • 40W Şarj Aleti ve 5100 mAh ile iyi düzeyde bir batarya
  • Güzel tasarım ve kıvrımlı ekran
  • Ekrana gömülü parmak izi okuyucu
Eksiler
  • SD Kart Slotu yok
  • OIS ve 4K Video desteği yok
Kısa özetlemek gerekirse tasarım, ekran ve işlemcisi bu fiyata güzel. Batarya ve şarj aleti konusunda avantajlı ama video özellikleri kısıtlı bir cihaz.

Samsung A24

Eki Görüntüle 1958011

Bu cihaz hakkında fazla konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Helio G99'un SD 720G ve 730G arasında olduğunu düşünürsek bu fiyata en dengeli cihazlardan biri. Samsung'un yazılımı ve güncelleme desteği sayesinde uzun ömürlü olacağını da düşünüyorum.

Artılar
  • Super AMOLED 90 Hz Ekran
  • Samsung'un Kapsamlı Güncelleme Desteği
  • OIS
  • OneUI arayüzü
Eksiler
  • Şarj Adaptörünün Kutudan Çıkmaması
  • 4K Video Desteği Yok
Nötr(Eksi değil ama kabul edilebilir özellikler)
  • 6 GB RAM ve 128 GB Hafıza
  • Damla Çentikli Tasarım

Samsung M33
Eki Görüntüle 1958027

İşlemcisi Exynos olmasına rağmen bu fiyat bandındaki en güçlü işlemci denilebilir. Ekran paneli ve damla çentik düşündürebilir ama fiyatı güzel bir ürün, vergi düşünce daha iyi olacaktır.

Artılar
  • 120 Hz Ekran
  • Exynos 1280 CPU ve 5G desteği
  • 4K Video Kaydı
  • OneUI Arayüzü
  • Makro Kamera
  • Gorilla Glass 5
Eksiler
  • Ekranın TFT LCD Olması
  • Şarj Adaptörü Kutudan Çıkmıyor
  • OIS Olmaması
  • 6GB RAM ve 128GB Hafıza
  • Damla Çentik

Bunun dışındaki cihaz önerilerim şu şekilde olacaktır.

Realme 10 256GB
Eki Görüntüle 1958056

Bu cihaz özellikle kompakt bir cihaz arayanlar için ideal. Fiyatı diğer G99'lu cihazlardan yüksek ama bazı avantajları da var.

Artılar
  • 8 GB RAM ve 256 GB Hafıza
  • 90 Hz AMOLED Ekran
  • 33W Şarj Adaptörü
  • Tasarım ve kompakt yapı
  • Gorilla Glass 5
Eksiler
  • 4K Desteği ve OIS Olmaması
  • Ultra Geniş Açılı Kamera Yok
  • Helio G99 İşlemci
Realme 9 Pro
Eki Görüntüle 1958133

Bu cihazın diğerlerine kıyasla alameti farikası fiyatı diyebilirim. Ayrıca dengeli bir ürün. Kamera yetenekleri biraz az gibi.

Artılar
  • 120 Hz IPS Ekran
  • Snapdragon 695 işlemci ve 5G Desteği
  • 33W Şarj Aleti
Eksiler
  • 4K ve OIS desteğinin olmaması
Nötr
  • 6GB RAM ve 128GB Hafıza

Redmi Note 12S
Eki Görüntüle 1958098

Artılar
  • 8 GB RAM ve 256 GB Hafıza
  • 90 Hz AMOLED Ekran
  • 33W Şarj Adaptörü
Eksiler
  • Helio G96 İşlemci
  • OIS ve 4K Çekim Desteği Yok
  • Tasarım ve Ekran Kasa Oranının Düşük Olmaması
  • MIUI Arayüzü
Açıkçası diğer alternatifleri düşünebilirsiniz ama güncel bir Redmi/Xiaomi cihaz alayım derseniz en iyi seçenek bu.

Tecno Camon 19 Pro
Eki Görüntüle 1958096

Helio G96 işlemcinin kendisine yeteceğini düşünen kişilere hitap edebilir. Tecno markası bazen ekosistem olarak uygun fiyata avantajlı ürünler sağlayabiliyor.

Artılar
  • 120 Hz IPS Ekran
  • 8 GB RAM ve 128GB Hafıza
  • OIS
  • 33W Şarj Aleti
  • Tasarım
Eksiler
  • Helio G96 İşlemci
  • 4K Desteği Olmaması

Benim listem bu şekildeydi önerebileceğiniz başka cihazlar varsa yazabilirsiniz. Ben Honor X9a ve Samsung A24 arasında kalırdım açıkçası. Honor X9a tam paket bir cihaza daha yakın olsa da A24 daha uygun fiyatı ile cezbediyor.
Hiç biri içime sinmedi. Hepsi de leş cihazlar. 1000 lira daha eklenip A34 alınabilir.

Geri
Yukarı