9. Sınıf Geçme

Ben 11.sinif ogrencisiyim 3 zayifim var (dil anlatim dahil) ama 2 donem sinif ortalamam 55 geliyor gecermiyim ?

1. dönemin 45'in altında değilse dil anlatımdan sorumlu geçersin, 1. dönem ortalaman 45 altında ise 3 ders sınırı var 3 dersten sorumlu geçersin. 4 zayıf varsa ve 1. dönemin 45 altındaysa sınıfta kalırsın.

En doğru ve resmi bilgiye alttaki linkten ulaşabilirsiniz arkadaşlar. Herkes benzeri şeyler söylese de ayrıntıda hatalar var.

Sınıf Geçme Yönetmeliği 2014 - 2015

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 56
-
(1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun
ikinci dönem puanının en az 70,

Doğrudan sınıf geçme

MADDE 57
-
(1) Ders yılı sonunda;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıfgeçer.
(2) Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, odersten/derslerden sorumlu geçer.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması

MADDE 58
-
(1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla
3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer.
Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.
(2)Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre
birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni tarafından yapılır. Sınav tarihleri ve
sınavı yapacak öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak
şekilde hafta içerisinde planlanır ve yapılır. Gerektiğinde cumartesi ve pazar günleri de yapılabilir."

Sınıf tekrarı ve öğrenim hakkı

MADDE
59
-
(1) Öğrencilerden;
a) Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder.
Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır.
Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtları yapılır.

Anladığım kadarıyla açıklayacak olursam eğer;

1- b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf
geçer.

- Burada Dil ve Anlatım dersi dışında kalan derslerden en fazla üç tane yapabilirsiniz deniyor sanırım, üçten fazla olursa sorumlu geçersiniz, altı tane olursa ise kalırsınız diye biliyorum.

2- (2) Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o
dersten/derslerden sorumlu geçer.

- Burada sanırım Dil ve Anlatım dersinden bahsediliyor ben öyle biliyorum.

Umarım yanlış anlamamışımdır eğer yanlışım var ise düzeltirseniz sevinirim. Benimde bir tane başarısız sayılma riskinin yüksek olduğu dersim var eğer o dersten başarısız sayılırda doğrudan sınıf geçer isem buradaki bilgileri somut örnekle doğrularım. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı