9. sınıf konu eksiği çok olan birinin 10. sınıfta açık liseye geçmesi mantıklı mı?

HüseyinKaan

Centipat
Daha fazla  
9.Sınıfa neredeyse "hiç" denilecek kadar gitmedim bir baktım 10. sınıftayım... Gel gelelim bu saçma sistemin bana açtığı dertlere: Tüm derslerden sorumlu gözüküyorum 9. sınıfa ait konuları bilmiyorum bile. Diyelim ki sorumlulukları bir şekilde geçtim peki açıkları nasıl kapatacağım? Okul 8.30'da başlıyor 15.30 da bitiyor eve gelip 8 saat en az açıklarıma çalışmam lazım ki bitirebileyim. Fakat bu çok yıpratıcı anlayabileceğiniz üzere. Açığa geçsem değişen bir şey değişmeyecek şu an matematiğim hiç yok anlayamıyorum ne yapmalıyım? Benim gibi bir sene okula gitmemiş ve sınıf atlamış bir lise öğrencisine tavsiyeniz ne olur?

9.Sınıfa neredeyse "hiç" denilecek kadar gitmedim bir baktım 10. sınıftayım... Gel gelelim bu saçma sistemin bana açtığı dertlere: Tüm derslerden sorumlu gözüküyorum 9. sınıfa ait konuları bilmiyorum bile. Diyelim ki sorumlulukları bir şekilde geçtim peki açıkları nasıl kapatacağım? Okul 8.30'da başlıyor 15.30 da bitiyor eve gelip 8 saat en az açıklarıma çalışmam lazım ki bitirebileyim. Fakat bu çok yıpratıcı anlayabileceğiniz üzere. Açığa geçsem değişen bir şey değişmeyecek şu an matematiğim hiç yok anlayamıyorum ne yapmalıyım? Benim gibi bir sene okula gitmemiş ve sınıf atlamış bir lise öğrencisine tavsiyeniz ne olur?
Biyoloji dışında 9 kolay zaten. Ayrıca mazeretsiz açığa gidemiyorsunuz diye biliyorum.

Sınıfı nasıl geçtin?
Heh işte onun hakkında benimde bir fikrim yok... saçma sapan "eğitim sistemi" bu sene kalkmış bu kural okul açılmadan önce 9. sınıfta kalıp tekrardan okumaya razıydım fakat 10. sınıfa geçmişim artık o "razıyım" hissi gitti 9 a düşmek istemiyorum duruma göre düşüttüredebilirim bilemiyorum bir çözüm yolu arıyorum sadece.

Biyoloji dışında 9 kolay zaten. Ayrıca mazeretsiz açığa gidemiyorsunuz diye biliyorum.
mazeret var öyle bir durumda fakat doğru olan açığa geçmek mi? okulda kalmak mı? bunu bilemiyorum..

Bahaneler bahaneler. Kardeşim bırak çalışmayı dersleri dinlesen zaten 30-40 alırdın hocalarda onu 50'ye tamamlar geçerdin demek ki ne dersi dinlemişsin ne de çalışmışsın. Açık liseye geçersen başıboşluktan direkt çalışmayı bırakırsın. Okuluna git, derslerine önem ver. Eve gelip 1 saat o gün işlediğin konunun testlerini çözsen, öğretmenlerine yapamadıklarını sorsan zaten 10. sınıfı geçmeye yeter. Sorumluluklar içinde sınavdan önce öğretmenlerine sorarsan yardımcı olurlar zaten.

Bahaneler bahaneler. Kardeşim bırak çalışmayı dersleri dinlesen zaten 30-40 alırdın hocalarda onu 50'ye tamamlar geçerdin demek ki ne dersi dinlemişsin ne de çalışmışsın. Açık liseye geçersen başıboşluktan direkt çalışmayı bırakırsın. Okuluna git, derslerine önem ver. Eve gelip 1 saat o gün işlediğin konunun testlerini çözsen, öğretmenlerine yapamadıklarını sorsan zaten 10. sınıfı geçmeye yeter. Sorumluluklar içinde sınavdan önce öğretmenlerine sorarsan yardımcı olurlar zaten.
Yalnız 9.sınıf konularını hiç bilmeyen bir 10. sınıf öğrencisiyim yani amacım ıhhh deyip 10 sınıfı geçmek değil, 9.sınıf konularının açıklarını kapatabilmek çünkü dersleri anlayamıyorum.Matematikte ne kadar bakarsam bakayım kalıyorum.

Yalnız 9.sınıf konularını hiç bilmeyen bir 10. sınıf öğrencisiyim yani amacım ıhhh deyip 10 sınıfı geçmek değil, 9.sınıf konularının açıklarını kapatabilmek çünkü dersleri anlayamıyorum. Matematikte ne kadar bakarsam bakayım kalıyorum.

Canım kardeşim benim okulda sana ders anlatan, soru sorabileceğin bir birey var, yapamadığın soruları çözecek bir birey var, okulda bunlar varken yapamıyorsan evde hiç yapamazsın. 9. sınıf matematik ile 10. sınıf matematik konularının alakalı sayabileceğimiz tek konusu denklemler ve eşitsizlikler, açacaksın YouTube videosunu 1 haftada bitireceksin hop eksiğin tamamlandı hazır bir şekilde döneme başlayacaksın. Açık lise 3 tür insan için avantajlıdır 1-)okulla alakan yoksa, üniversite hedefin yoksa 2-)harbiden sağlıksal sebeplerin varsa 3-)çok iradeli, ek imkanlara sahip(dershane özel ders vb.) Bir insansan. Eğer bunlardan biri değilsen açık lise eğitim hayatını bitirir.

Geri
Yukarı