9. Sınıfta Ne Yapılmalı?

clejXXX

Hectopat
Daha fazla  
Hayatım boyunca sayısalım kötüydü. 1. sınıfta bile matematiğim zayıftı. Ortaokul 7, 8. sınıfta hep yattım, ardından TEOG geldi 3-4 gün kala çalıştım ve sözel derslerden inkılap, Türkçe vs. çok iyi sonuç çıkardım. İnkılap 2 yanlış, Türkçe 4 yanlış falandı. Çalışınca yapıyorum yani ama maalesef ortalamalar alındığı için puanım 245'e düştü. 1 hafta önce okullar açıldı ve kötü bir meslek lisesine gittim, derdim burayı bitirmek fakat çalışıp yapamamaktan korkuyorum. 9. sınıfta neler yapmalıyım? Matematikten ve 1-2 dersten daha kalırsam fakat ortalamam 55-58 arası olsa neler olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortaokulda matematiğin kötüyse lisede çok iyi olmasını bekleyemezsin. Matematik sözel gibi değildir. 1 aşamasını yapamaman bütün soruyu sana kaybettirir. Ha çalışma demiyorum ama en azından geçecek kadar yap bir şeyler. Meslek lisesinden devam edersen yıl sonu ortalama ve TEOG puanına göre bir bölüme gidersin. Hangi bölüme gideceğin, geleceğin senin elinde. İlla sayısalcı olmana gerek yok. Sözeli çalışınca yapabiliyorsan sözel oku. Ama yatarak olmaz... Önce cefa, sonra sefa.

Benimde puanım yüksek olduğu halde 200 puanlık bir meslek lisesine düştüm -hemde İstanbul'da yaşadığım halde- sonra beni özel okula kayıt ettirdiler çok güzel hemde dershane fiyatına okula gidiyorum :D

Genel ortalama sene sonunda 50 üzerinde olursa 9 zayıfa kadar yolun var. Ha o şekilde mezun olmak ya da okul okumak nasıl olur orasını sen düşün.
Dersler neredeyse sıfırdan anlatılır. Sadece öğretmenini dinle ve çalış. Başarısız olman imkansız.

Sınıfta kalma devri geçti artık. Sen istemesen bile geçirecekler neredeyse. Tabi geçeceğini bilen öğrenciler haklı olarak çalışmıyor.
Hayır geçmedi. Senin dediğin eskidendi. Şimdi çocuk bütün sınavlardan 100 alsın ama hocaya saygısızlık yapsın bak bakalım geçebiliyor mu? Şimdi daha disiplinli okullar.

Hayır geçmedi. Senin dediğin eskidendi. Şimdi çocuk bütün sınavlardan 100 alsın ama hocaya saygısızlık yapsın bak bakalım geçebiliyor mu? Şimdi daha disiplinli okullar.
Haklısın ancak farklı konulardan bahsediyoruz. Demek istediğim sınıfı geçebilmek için kimse bir uğraş içine girmiyor. Derste anladığın kadarı ile sınava girsen bile 70 alabiliyorsun. Yani 50 çok düşük olduğu için kimse evde çalışmıyor. Diyelim ki 50 bile alamıyorsun. Ah o sözlü notları. Arkada bütün yıl yatanlara verilen 70 ler 80 ler. ;(

Haklısın ancak farklı konulardan bahsediyoruz. Demek istediğim sınıfı geçebilmek için kimse bir uğraş içine girmiyor. Derste anladığın kadarı ile sınava girsen bile 70 alabiliyorsun. Yani 50 çok düşük olduğu için kimse evde çalışmıyor. Diyelim ki 50 bile alamıyorsun. Ah o sözlü notları. Arkada bütün yıl yatanlara verilen 70 ler 80 ler. ;(
Dersi dinlersen zaten %50 kazanıyorsun. :) Dersi dinleyip evde yatanlar var. Haklısın. Ee meslek lisesinde onlarda yattıkları kadar bölüme giderler.

Geçti dostum, geçti. Ne uyarı işe yarıyor ne başka bir şey. Disiplin cezaları bile öğrencinin yanında. Sigara içerken yakalanan öğrenciye sadece kınama cezası verilebilir mesela. Daha fazlası değil.
Disiplin eskidendi. Daha doğrusu "öğrencilik" eskidendi. Eski öğrenciler edep sahibiydi. Artık edep kısmı eksik nesil geliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı