90 derece olan işlemci anakartı yakabilir mi?

Cont_re

Picopat
Makaleler
1
Oyun sırasında laptop işlemcisi 90 dereceye ulaşıyor. Yer yer 95'e kadar çıktığını gördüm, bu dereceler anakartı yakabilir mi?

Zaten 95 derecelerde çoğu sistem kendini kapatıyor. Seninki de çok geçmeden kendini kapatacak. Soğutma sistemini gözden geçir. Anakart için değil soğutma sistemin için endişelen.

Hocam laptopa bir bakım yapın ve termal macun yenileyin. Ardından altına iyi bir soğutucu alın. 15-20 derece bir fark göreceksiniz. +85 çok kullanmamaya çalışın. Isınan işlemci yakında olan ekran kartına hatta diske bile zarar verebilir. O yüzden bakım işini aksatmayın.

İşlemcinizin yanması yani (çatlaması) için yüksek ısılar lazım 200 ve üzeri dereceler bu silikon türüne kalitesine göre değişir sorun olmaz o yüzden lakin aldığınız sıcaklık değerleri çok normal değil ek önlemler almanız iyi olabilir ek soğutucu, dizüstünüzün soğutma sistemini temizleme, iyi bir termal macun gibi işlemler bir nebze rahatlatabilir sistemi. Aldığınız sıcaklık değerlerine uzun süre maruz bırakmanın da belli başlı bazı sorunlara yol açması da mümkün.

Yakmaz. İşlemciler 200 dereceye kadar dayanıklı üretiliyorlar. Zaten 100 derece sonrasında sistem kendini kapatır korumaya alır.

Şu an bu mesajı uzay montaj denilen sistemde 4770knın üstüne macun sürüp üzerine eskiden kalma 775 fanını koydum. Vida delikleri tutmadığı için bu şekilde kullanıyorum. Ve sıcaklıklar 30 derece civarlarında.

Geri
Yukarı