Çözüldü 900 derece direksiyon seti yapmak için bu motor kullanılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Affansen

Hectopat
Makaleler
1
Hepinize merhaba. Bu projeye Nisan, Mayıs gibi başladım ve sonrasında encoder arızalandı ve ertelendi. Geçen gün yazıcıdan söktüğüm diğer encoder'ı kullanmak istedim. Sonrasında bir kaynak üzerinden pinout diyagramını buldum. Elimde bit pazarından 1 TL'ye aldığım Snopy VH-5 var. Başarıyla tamir etmiştim sonrasında da 180 derece yetmediği için 900 dereceye karar verdim. Motor ile ilgili fotoğrafları ve kaynağı aşağıya bırakıyorum. :)
IMG_20201215_142542.jpg
WhatsApp Image 2020-12-15 at 14.34.18.jpeg

@465789 @Yeni Teknik Sembol @cengover_ekin @Ellie Williams @bilgekaan99 @SideWinder

Çözüm
Ben kullanıyorum şu anda aynı motoru enkoder niyetine.
Motor bacakları boşta kalıyor ışık girmesin diye pinlerin olduğu yeri bantlamamış olsam söyleyeceğim ama 2 bacağı Arduino'nun RX TX'ine bağlıyorduk.
C'yi GND.
D'yi +5 demiş diyagramda.
E ve F'yi RX txe bağlıyoruz bu durumda.

Ayrıca Arduino'nun 6. bacağıyla gnd arasına anahtar bağlamak gerekiyor.
2 motor da haşat oldu. SMD dirençler yerinden çıktılar. Tamir etmeye değer mi bilmiyorum. Encoder niyetine kullanabilirim aslında. Oradaki dirençler yerine dışarıda digital pinler için 30k kullansam sorun olmaz bence. Encoder ile bir şeyler yaparız artık.😅
Düzenleme: Kullanılıyormuş Paylaştığım şemadaki gibi bağlarsanız normal encoder gibi kullanılıyor. :)
İşte o olur kısmının nasıl olabileceğini merak ediyorum. :D
Eğer motorun encoderi varsa pin çıkışlarını bulup teknik olarak yapabilirsiniz ama encoder hassasiyeti de önemli bir faktör. Muhtemelen o motorda kullanılan encoder hassas değil. Bence başka bir yazıcının encoderin kullanın ya da 400 Pulse değerine sahip bir encoder kullanın.

Eğer motorun encoderi varsa pin çıkışlarını bulup teknik olarak yapabilirsiniz ama encoder hassasiyeti de önemli bir faktör. Bence başka bir yazıcının encoderin kullanın ya da 400 Pulse değerine sahip bir encoder kullanın.
Hassasiyeti fena değil gibi duruyor. Başka yazıcı yok 2 tane vardı 1. yazıcının parçalarını bulamadım 2. yazıcıdan başka encoder çıktı ama timing disk okuyamayacak kadar kalın. Bunu kullanmak için pin çıkışlarını bulamadım. Oradaki diyagramdan açıklayabilir misiniz? :)

Hassasiyeti fena değil gibi duruyor. Başka yazıcı yok 2 tane vardı 1. yazıcının parçalarını bulamadım 2. yazıcıdan başka encoder çıktı ama timing disk okuyamayacak kadar kalın. Bunu kullanmak için pin çıkışlarını bulamadım. Oradaki diyagramdan açıklayabilir misiniz? :)
Pin okuma konusunda ben çok kötüyüm. Eğer müsaitse @cengover_ekin hocamın o işi benden daha iyi yapabileceğini düşünüyorum.

Tamamdır hocam. Uğraştığınız için teşekkürler.

Ha bu arada, bir şey daha var. Onu yollamayı unutmuşum.

Eki Görüntüle 781848
Eki Görüntüle 781849

Motor bacakları boşta kalıyor ışık girmesin diye pinlerin olduğu yeri bantlamamış olsam söyleyeceğim ama 2 bacağı Arduino'nun RX TX'ine bağlıyorduk.
C'yi GND.

C'yi GND.

2 motor da haşat oldu. SMD dirençler yerinden çıktılar. Tamir etmeye değer mi bilmiyorum. Encoder niyetine kullanabilirim aslında. Oradaki dirençler yerine dışarıda digital pinler için 30k kullansam sorun olmaz bence. Encoder ile bir şeyler yaparız artık.😅
Düzenleme: Kullanılıyormuş Paylaştığım şemadaki gibi bağlarsanız normal encoder gibi kullanılıyor. :)

Son düzenleme:
Çözüm
Dostum, Snopy VH5 için ben de yaptım o motoru, ben de kullanmak ıstedim. Lakın soyle bir sıkıntısı var: Yazıcının ustunde 2 adet encoder var; bırtanesı yazma kafalarını oldugu yerde (serit filmin oldugu yerde), dıgerı de iç kısımda. Kagıdı ılerletmek için (dısk seklinde) onları kullanabılırsın. Bu encoderlerda 2 bacak bir yerde, 4 bacak bir yerde var. Senın attıgında 3 bacak var. Onun için kullanmayı dusundugumde vazgectim. Sonuç olarak eger anakart uzerindeki encoderi bozdun ıse kartusların tutucusu uzerındekı enconder alıcısını kullan. Cır kapasıtor ve bır dırenc var; onların asagısından kes, kullan alıcıyı. Ben oyle yapıyorum.

Dostum, Snopy VH5 için ben de yaptım o motoru, ben de kullanmak ıstedim. Lakın soyle bir sıkıntısı var: Yazıcının ustunde 2 adet encoder var; bırtanesı yazma kafalarını oldugu yerde (serit filmin oldugu yerde), dıgerı de iç kısımda. Kagıdı ılerletmek için (dısk seklinde) onları kullanabılırsın. Bu encoderlerda 2 bacak bir yerde, 4 bacak bir yerde var. Senın attıgında 3 bacak var. Onun için kullanmayı dusundugumde vazgectim. Sonuç olarak eger anakart uzerindeki encoderi bozdun ıse kartusların tutucusu uzerındekı enconder alıcısını kullan. Cır kapasıtor ve bır dırenc var; onların asagısından kes, kullan alıcıyı. Ben oyle yapıyorum.
Teşekkürler hocam ben aleti yaptım o kağıdı ilerleten motorun oradaki diskten. Bu konuyu açtığım zamanlarda pek bilgim yoktu galiba, sonrasında bolca deneyimim oldu. Motor voltajları, ısınma süresi falan filan böyle pek işe yaramayacak bilgiler. 😀

C'yi GND.

Konuyu hortlatmak oldu biraz ama buna mecbur kaldım. Bende de buna benzer bir enkoder var, internette gunlerdir arastiriyorum ama dogru bir baglanti semasi bulamadim.6. bacagiyla gnd arasina anahtar derken o kismi anlayamadim, eger imkaniniz varsa arduino ile gorsel baglanti semasi yapip atabilir misiniz.Eger yapamazsaniz da aciklamaniz yeterli.Tekrardan ozur diliyorum.

Konuyu hortlatmak oldu biraz ama buna mecbur kaldım. Bende de buna benzer bir enkoder var, internette gunlerdir arastiriyorum ama dogru bir baglanti semasi bulamadim.6. bacagiyla gnd arasina anahtar derken o kismi anlayamadim, eger imkaniniz varsa arduino ile gorsel baglanti semasi yapip atabilir misiniz.Eger yapamazsaniz da aciklamaniz yeterli.Tekrardan ozur diliyorum.
Biraz geç oldu ama yeni gördüm.
1657715646136.png

Anahtarlama dediğimiz şey 6. pin ve GND den kabloları ON/OFF butonuna bağlamak aslında. Resimde o butonu bulamadığım için bunu koydum ancak siz herhangi bir şey kullanabilirsiniz push button gibiler hariç
1657715725249.png1657715753724.png1657715782206.png

Yeni konular

Geri
Yukarı