9000TL bütçeyle Mimarlık için laptop tavsiyesi

Bütçe
7.500///9000 TL
9000 liraya RTX?
Laptop piyasasına pek hakim olmadığım için belki RTX 2060'lı bir şey bulunabilir diye düşündüm ama yok sanırım. Mimarım, programların çoğu Ray Tracing üzerinden ilerlemeye başladı. Bazıları kartın isminde RTX yoksa programı açmıyor bile. O açıdan masraflı bir iş.
9000 TL'ye RTX ekran kartlı laptop paralel evrende var galiba. Ayrıca neden AMD ekran kartlarından uzak durulsun?
Son olarak mimarlık programları için işlemci daha önemli, ekran kartı değil.
Yani ben mimarım ve kendi ofisim var ama siz öyle diyorsanız öyle olsun. Şöyle bir durum var, öğrencilik yıllarında her hafta proje revize edilir ve üzerinden kritik alınır. Siz işlemci ile o projelerin görsellerini sürekli revize edemezsiniz. Ben Ryzen 9 5900x kullanıyorum. Bu işlemci ile bile bir görselin çıkması 1 saat sürüyor. Ancak ekran kartı ile alacağınız render 1 dakikayı geçmiyor, tabi kalitesi daha düşük oluyor. Öte yandan Autocad vb gibi programların pek güçlü bilgisayarları ihtiyaçları yok. AMD ekran kartı durumu ise oldukça sıkıntılı. RX 5700 XT kullanıyordum, hiçbir işe yaramıyor. Oyunlarda vb. gerçekten çok iyi ancak render programları CUDA çekirdekleri üzerinden gidiyor. Şuan RTX 3060'a geçtim ve kullanabildiğim program sayısı sayılı iken şuan her şeye erişimim var.

Laptop piyasasına pek hakim olmadığım için belki RTX 2060'lı bir şey bulunabilir diye düşündüm ama yok sanırım. Mimarım, programların çoğu Ray Tracing üzerinden ilerlemeye başladı. Bazıları kartın isminde RTX yoksa programı açmıyor bile. O açıdan masraflı bir iş.

Yani ben mimarım ve kendi ofisim var. Ama siz öyle diyorsanız öyle olsun. Şöyle bir durum var, öğrencilik yıllarında her hafta proje revize edilir ve üzerinden kritik alınır. Siz işlemci ile o projelerin görsellerini sürekli revize edemezsiniz. Ben Ryzen 9 5900x kullanıyorum. Bu işlemci ile bile bir görselin çıkması 1 saat sürüyor. Ancak ekran kartı ile alacağınız render 1 dakikayı geçmiyor, tabi kalitesi daha düşük oluyor. Öte yandan Autocad vb gibi programların pek güçlü bilgisayarları ihtiyaçları yok. AMD ekran kartı durumu ise oldukça sıkıntılı. RX 5700 XT kullanıyordum, hiçbir işe yaramıyor. Oyunlarda vb. gerçekten çok iyi ancak render programları CUDA çekirdekleri üzerinden gidiyor. Şuan RTX 3060'a geçtim ve kullanabildiğim program sayısı sayılı iken şuan her şeye erişimim var.
Yanlış anlaşılmak istememiştim hocam. Doğrudur ben çok hakim olmadığım birşey önermedim ancak bu fiyatta bırakın RTX bulmak 1660 Ti bile 10000 TL civarında.

Yani ben mimarım ve kendi ofisim var ama siz öyle diyorsanız öyle olsun. Şöyle bir durum var, öğrencilik yıllarında her hafta proje revize edilir ve üzerinden kritik alınır. Siz işlemci ile o projelerin görsellerini sürekli revize edemezsiniz. Ben Ryzen 9 5900x kullanıyorum. Bu işlemci ile bile bir görselin çıkması 1 saat sürüyor. Ancak ekran kartı ile alacağınız render 1 dakikayı geçmiyor, tabi kalitesi daha düşük oluyor. Öte yandan Autocad vb gibi programların pek güçlü bilgisayarları ihtiyaçları yok. AMD ekran kartı durumu ise oldukça sıkıntılı. RX 5700 XT kullanıyordum, hiçbir işe yaramıyor. Oyunlarda vb. gerçekten çok iyi ancak render programları CUDA çekirdekleri üzerinden gidiyor. Şuan RTX 3060'a geçtim ve kullanabildiğim program sayısı sayılı iken şuan her şeye erişimim var.
RTX ekran kartı olsa bu bütçe ile hak veririm size ama yok. Ya GTX 1660 Ti alınıp işlemciden kısalıcak ya da attığım Bravo alınıp ekran kartından bir tık kısalıcak.

Yanlış anlaşılmak istememiştim hocam. Doğrudur ben çok hakim olmadığım birşey önermedim ancak bu fiyatta bırakın RTX bulmak 1660 Ti bile 10000 TL civarında.
Tabi haklısınız, ben anladım demek istediğinizi. Benim demek istediğim, piyasa oldukça nankör. Özellikle öğrenci arkadaşların bunlara ihtiyacı var ama çoğu program RTX desteği istiyor. Her üniversiteye girenin 15bin TL'ye laptop alması hiç mümkün değil.
RTX ekran kartı olsa bu bütçe ile hak veririm size ama yok. Ya GTX 1660 Ti alınıp işlemciden kısalıcak ya da Attığım Bravo alınıp ekran kartından bir tık kısalıcak.
RTX olmasa bile NVIDIA olması çok daha avantajlı. AMD ekran kartı ile bilinen programlardan çok azını kullanabilirsiniz ki bu programları aynı seviye NVIDIA kart ile daha hızlı kullanırsınız. Örneğin Lumion isimli çok yaygın bir program RTX 2060 ile RX 5700 XT'den daha performanslı çalışıyor. Ancak oyun kısmına baktığımızda RX 5700 XT çok daha performanslı. Çok daha fazla detaya girebilirim, hep başımdan geçen olaylar olduğu için. Ayrıca işlemci üzerinden ilerleyip AMD ekran kartı aldık diyelim. İşlemciyi kullanan ve en çok kullanılan render programı Vray son yıllarda işlemci+ekran kartı ile render desteği getirdi ve bu sayede süreler kısaldı ancak AMD GPU ile çalışmıyor ve Nvidia ile çalışıyor.

Son düzenleme:
Tabi haklısınız, ben anladım demek istediğinizi. Benim demek istediğim, piyasa oldukça nankör. Özellikle öğrenci arkadaşların bunlara ihtiyacı var ama çoğu program RTX desteği istiyor. Her üniversiteye girenin 15 bin TL'ye laptop alması hiç mümkün değil.

RTX olmasa bile NVIDIA olması çok daha avantajlı. AMD ekran kartı ile bilinen programlardan çok azını kullanabilirsiniz ki bu programları aynı seviye NVIDIA kart ile daha hızlı kullanırsınız. Örneğin Lumion isimli çok yaygın bir program RTX 2060 ile RX 5700 XT'den daha performanslı çalışıyor. Ancak oyun kısmına baktığımızda RX 5700 XT çok daha performanslı. Çok daha fazla detaya girebilirim, hep başımdan geçen olaylar olduğu için. Ayrıca işlemci üzerinden ilerleyip AMD ekran kartı aldık diyelim. İşlemciyi kullanan ve en çok kullanılan render programı Vray son yıllarda işlemci+ekran kartı ile render desteği getirdi ve bu sayede süreler kısaldı ancak AMD GPU ile çalışmıyor ve Nvidia ile çalışıyor.
O zaman şöyle yapalım:
1. Seçenek: 1660 Ti + İ5 10300H
Bunun için 300 TL fazla verilmesi gerek. Ekran kartı güçlü ama işlemci 2. seçeneğe göre zayıf kalıyor.
2. Seçenek: 1650 Ti + Ryzen 5 4600H
Bu seçenekte de ekran kartı 1. seçeneğe göre zayıf kalıyor ama işlemci daha iyi.
Siz olsanız hangisini alırdınız? Mimarlık ile ilgili bilgili değilim o yüzden size sormak daha mantıklı.

Mimarlar genelde skec-Lumion kullanır. Bu programlardada ekran kartı önemlidir. Bulabilirsen 1660 Ti'li bir laptop al ama bulamazsan Lenovo idepad gamin 3 de alınabilir. 1650 Ti var ama Lumion 10 da orta ölçekli işlerde işini görür fazla bir şey bekleme.

O zaman şöyle yapalım:
1. Seçenek: 1660 Ti + İ5 10300H
Bunun için 300 TL fazla verilmesi gerek. Ekran kartı güçlü ama işlemci 2. seçeneğe göre zayıf kalıyor.
2. Seçenek: 1650 Ti + Ryzen 5 4600H
Bu seçenekte de ekran kartı 1. seçeneğe göre zayıf kalıyor ama işlemci daha iyi.
Siz olsanız hangisini alırdınız? Mimarlık ile ilgili bilgili değilim o yüzden size sormak daha mantıklı.
Ben de GTX kartlar ve buradaki işlemciler hakkında bilgi sahibi değilim ancak çok ciddi farklar yoksa 2 işlemci arasında ilki alınabilir. Çünkü işlemci üzerinden render alınmak istenirse Ram’in de önemi artıyor. Ramlerin hız açısından bir yardımı yok ancak render alınacak bölge veya detay arttıkça Ram ihtiyacı da artıyor ve 2 laptopta da 8 gb ram var, yeterli olmayacaktır. O yüzden ekran kartına yönelmek daha iyi olabilir.

Arkadaşlar mimarlık öğrencisi için ne tür laptop önerirsiniz? Uzun yıllar kullanmak istiyorum.

Monster, Casper, Lenovo, HP gibi markalar öne çıkıyor sanırım.

NOT: Çok fazla ışıklı mışıklı olmasa daha iyi.

Şimdiden teşekkür ederim ☺️
3dmax te render alırken sinir hastası olmamak için işlemciyi güçlü seçmenizi öneririm.
Bende o bütçelerde laptop alacaktım fakat toplama bilgisayar topladım.
Şuanda piyasadaki en fiyat performans işlemci intel i3-10 100F dir.(700 tlye çok iyi ryzen 5 lere yakın performansı var)

Asus TUF ve Lenovo IdeaPad Gaming 3 bu iki bilgisayar F/P olarak en iyileri ama ileride Ram ihtiyacı olur mu eğer olursa bu iki bilgisayarda da Ram yükseltmesi yapılıyor mu ?

Asus TUF ve Lenovo IdeaPad Gaming 3 bu iki bilgisayar F/P olarak en iyileri ama ileride Ram ihtiyacı olur mu eğer olursa bu iki bilgisayarda da Ram yükseltmesi yapılıyor mu ?
Onun için laptop alırken ram slotu denen yerlere takılıyor.
Bilgisayarın anakartında.
Laptop alacakken teknik özelliklere bakıp ram giriş yeri yerine bakacaksın.
Standart olarak her laptop ve masaüstü bilgisayarda 2 tane ram giriş yeri olur.
Ramler ön bellek gibidir örneğin autocadde line çizersin üst üste onların hepsi ramde tutulur render almadan önce.
Ama 16 gb ram gayet makuldur ram konusunda pek önemli bir yer değil ram.
Lenovoda 8 gb ram var makul sayılabilir belki ama o paraya 16 gb ram öneririm.

Geri
Yukarı