920MX ekran kartı DX 11'den DX12'ye geçti

oylesine1i

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim ekran kartım GeForce 920MX. Oyun oynarken düşük FPS alsam da şu anlık gayet memnunum. Fakat bundan birkaç ay önce AC Valhalla yüklemiştim. Ve ekran kartım DX12 desteklemediği için oyunu açamamıştım. Hatta bununla ilgili bir konu bile açmıştım. Fakat bugün aklıma geldi. Bir bakayım ekran kartım gerçekten DX12 desteklemiyor muymuş diye DxDiag'a girdim. Ve karşılaştığım görüntü bu:

1654102973895.png

Tamam gerçekten DX12 ise gayet memnunum fakat bu neden oldu? Veya neden daha önce olmadı la şimdi oldu? Yani bu ekran kartımın kesin DX12 desteklediğini mi gösteriyor? Edit: Normalde yeni açılan konular sağ tarafta gözüküyordu. Benim konum neden gözükmedi?

Son düzenleme:
Oyunlarda kullanılan ekran kartı bu:

1654104413801.png

Burada da ekran kısmında da DX ile alakalı herhangi bir şey göremedim. Ama hatırlıyorum eskiden orada DX11 yazıyordu. Öyle olmasa şu ana kadar kesin farkederdim.

Attığınız sitede böyle bir şey var. Zaten olayı tam anlamadım burada bir de hem 12 hem de 11 yazıyor.

Eki Görüntüle 1406299
12 yazılım desteğine sahip fakat donanım olarak desteklemiyor, donanım desteği olarak 11 mevcut bu yüzden 12 (11_0) yazılmakta.
neden Intel HD Graphics 520 DX 12 desteklerken diğeri desteklemiyor
Bu sorunun cevabını uzman kişiler verebilir, ben sadece mevcut olan verileri paylaşıyorum.

Bu açıklık gelmesi gereken bir konu, bu yüzden bir şeyler karalayayım.

Microsoft, DirectX 11 ile beraber DirectX sürümlerinin yanı sıra "Feature Level" adında yeni bir standart tanımladı. Bu standart, her ekran kartının içindeki GPU'ya göre spesifik bir "Feature Level"ı olmasını sağlıyor. Feature Level ise bir ekran kartının DirectX'in hangi özelliklerini desteklediğini belirliyor. Örneğin ekran kartınız DirectX12 destekli olabilir fakat DirectX 12 ile gelen bütün özellikleri kullanamıyor olabilirsiniz.

DirectX sürümleri nokta ile ayrılır. Örneğin DX 12.0 diyelim.
Feature Level ise alt çizgi ile ayrılır. Örneğin 12_0 diyelim.

Gördüğünüz üzere isimlendirme yaparken DirectX sürümleri ile Feature Level seviyeleri karışıyor çünkü aynı sayıları kullanıyorlar. İnternetteki kafa karışıklığının en büyük sebebi bu.

Öncelikle şunu belirteyim, DirectX 12 destekli ekran kartı sürücüleri Feature Level 11_0 ve üstüdür. Şu an mevcut Feature Level seviyelerini sırasıyla yazmak gerekirse 12_2, 12_1, 12_0, 11_1 ve 11_0. Dolayısıyla ekran kartınızdaki GPU, Feature Level 11_0 ve üstüyse DirectX 12 desteklediğini söyleyebiliriz. Bütün özelliklerini kullanıp kullanamıyor olması ekran kartına bağlıdır.

Konuya dönecek olursak, ekran kartınıza göre bir cevap verebiliriz. Bu konuda referans olarak TechPowerUp GPU veritabanını kullanabiliriz. Graphics Features kısmında ekran kartınızın DirectX desteğini görebilirsiniz.

2022-06-01 21_02_25-NVIDIA GeForce 920MX Specs _ TechPowerUp GPU Database - Chromium.png

Burada görüldüğü üzere ekran kartınız DirectX 12'yi, 11_0 Feature Level seviyesinde destekliyor.

Meraklısına, Feature Level seviyesine göre hangi özelliklerin desteklendiğini görmek ve daha fazla okuma yapmak için Microsoft dokümanlarına bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı