Çözüm 940MX ve MX130 frekans düşüşü çözümü

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba arkadaşlar, bu sorunu yaşayıp da çözüm bulamayan bir sürü insan gördüm. Bu yüzden laptoplarını satanlar da vardı. Bu sorunun çözümü aslında basit, bazı programlar derece ayarlatmadığı için soruna çözüm bulunamayabiliyor. Şimdi anlatıyorum.

Başlığa 940MX ve MX130 yazdım çünkü MX130 940MX'in yeniden adlandırılmış hali.

İlk olarak ASUS GPU Tweak 2 programını indirin.
Programı kurup açtıktan sonra Advenced Sekmesine girin.
1635361826919.png

Advenced Sekmesine girdiğinizde GPU Temp Target yazan kısmı 78-80 arası bir derece girin.

1635361859940.png

Uyarı: 80 den yukarı yapmanızı önermem ekran kartı zarar görebilir.

Artık sorununuz %90 ihtimalle çözülmüştür, iyi oyunlar. Tabii burada sorumluluk sizin, yapıp yapmamak size kalmış.
Ek: Neden frekans düşürdüğünü yazmamışım. Bu ekran kartının frekans düşürme sıcaklığı 70 derece ayarlı olarak geliyor genellikle hatta 60 derece olan laptoplar bile var. Nasıl işlemcinin 95-100 derece ise bu kartların da böyle. Laptopta işlemcinin yükte 70 derece altı çalışması zor (80 civarı seyreder genellikle), işlemci ve ekran kartı soğutucu blokları birleşik olduğu için ekran kartının 70 derece altı çalışması pek mümkün değil. Biz de frekans düşürme sıcaklığını 70 derece bir üstü değer yapıyoruz ve artık frekans düşürmemiş oluyor.

Son düzenleme:
Hocam sıkıntı gitti fakat 80le değil. 90a çıkartınca sorun kalkıyor. 80'de durdugu zaman dakikada 2 kez 10'ar saniyeliğine düşüyor. 90'da kalsa sıkıntı olur mu ekran kartına ? Veya bir soğutucu alsam sıcaklığa ne kadar yardımcısı olur.

Hocam sıkıntı gitti fakat 80le değil. 90a çıkartınca sorun kalkıyor. 80'de durdugu zaman dakikada 2 kez 10'ar saniyeliğine düşüyor. 90'da kalsa sıkıntı olur mu ekran kartına ? Veya bir soğutucu alsam sıcaklığa ne kadar yardımcısı olur.
hocam ben bu çözüm yoluyla çözemedim ama sizin çödüğünüze sevindim fakat bu pc yi yapan yazılımcıların ayarladığı sıcaklık sınırı dışına çıkmak riskli bi davranıştır bence teknik servise göndermekte fayda var çünkü bu yazılımsal bi sorun değil donanımsal bi sorun

Hocam sıkıntı gitti fakat 80le değil. 90a çıkartınca sorun kalkıyor. 80'de durdugu zaman dakikada 2 kez 10'ar saniyeliğine düşüyor. 90'da kalsa sıkıntı olur mu ekran kartına? Veya bir soğutucu alsam sıcaklığa ne kadar yardımcısı olur?
Hocam 90'da kullanmanızı önermem, bende bir süre sonra sorunlar oluşmuştu öyle. Termal macun değişimi ve toz temizliği yapsanız iyi olur, ek olarak da işlemciye Undervolt ve frekans sabitleme yapabilirsiniz. Böylece 80 derecede bu sorunla karşılaşmamanız lazım. Soğutucu almanız bilgisayar modeline göre değişir, alt kasada çok hava boşluğu bulunmayan bir bilgisayara sahipseniz pek işinize yaramaz. Üstte dediğim gibi Undervolt ve frekans sabitleme çok daha iyi sonuç gösterecektir.
Hocam ben bu çözüm yoluyla çözemedim ama sizin çözdüğünüze sevindim fakat bu PC'yi yapan yazılımcıların ayarladığı sıcaklık sınırı dışına çıkmak riskli bir davranıştır bence teknik servise göndermekte fayda var çünkü bu yazılımsal bir sorun değil donanımsal bi sorun.
Bu donanımsal bir sorun değil, sadece bu MX130 ve 940MX modeli için nedenini bilmediğim şekilde 70 hatta 60 dereceye ayarlı olarak üretiyorlar. Mesela 80 dereceye ayarlanmış laptoplar da var, onlar bu sorunla karşılaşmıyor. Hem teknik servise gönderilse de bir anormallik olmadığı söylenip geri gönderilecek ya da termal macun ve temizlik yapıp geri yollayacaklar. Bir süre frekans düşürmeyebilir, bir noktadan sonra yine düşürmeye başlayacaktır. Sonuçta 3.4 GHz'de 85-90 derece (i5 8250U için) civarında gezen bir işlemci ile aynı bakır soğutma bloğuna bağlı 70 derece sıcaklık limitli bir GPU nasıl stabil çalışabilir ki?

Son düzenleme:
Hocam 90'da kullanmanızı önermem, bende bir süre sonra sorunlar oluşmuştu öyle. Termal macun değişimi ve toz temizliği yapsanız iyi olur, ek olarak da işlemciye Undervolt ve frekans sabitleme yapabilirsiniz. Böylece 80 derecede bu sorunla karşılaşmamanız lazım. Soğutucu almanız bilgisayar modeline göre değişir, alt kasada çok hava boşluğu bulunmayan bir bilgisayara sahipseniz pek işinize yaramaz. Üstte dediğim gibi Undervolt ve frekans sabitleme çok daha iyi sonuç gösterecektir.

Bu donanımsal bir sorun değil, sadece bu MX130 ve 940MX modeli için nedenini bilmediğim şekilde 70 hatta 60 dereceye ayarlı olarak üretiyorlar. Mesela 80 dereceye ayarlanmış laptoplar da var, onlar bu sorunla karşılaşmıyor. Hem teknik servise gönderilse de bir anormallik olmadığı söylenip geri gönderilecek ya da termal macun ve temizlik yapıp geri yollayacaklar. Bir süre frekans düşürmeyebilir, bir noktadan sonra yine düşürmeye başlayacaktır. Sonuçta 3.4 GHz'de 85-90 derece (i5 8250U için) civarında gezen bir işlemci ile aynı bakır soğutma bloğuna bağlı 70 derece sıcaklık limitli bir GPU nasıl stabil çalışabilir ki?
ama hocam bende nedense bu yöntem işe yaramadı sizle olan konuşmalarımızdan sonra ben pc yi teknik servise gönderdim geri geldiğinde sadece fan temizliği yapılmıştı

Hocam peki fan temizliğinden sonra sorun çözüldü mü? Sizin ekran kartı limiti farklı bir dereceye ayarlanmış olabilir mi? Ben de sadece termal macun değiştirdikten sonra 1 ay civarı normal kullanabilmiştim ondan sonra yine bu sorun olmuştu, tabii benim termal macunun çok kaliteli olmadığını düşünürsek kaliteli bir termal macunla daha uzun süre olabilirdi. Tabii sizin dediğiniz gibi bu sıcaklık limitini arttırmaya rağmen düzelmeyenler de görmüştüm. Bazılarında 90'da bazılarında ise hiç çözülmemişti. Yani bu yöntem kesin çözüm olmayabiliyor.

Merhaba arkadaşlar, bu sorunu yaşayıp da çözüm bulamayan bir sürü insan gördüm. Bu yüzden laptoplarını satanlar da vardı. Bu sorunun çözümü aslında basit, bazı programlar derece ayarlatmadığı için soruna çözüm bulunamayabiliyor. Şimdi anlatıyorum.

Başlığa 940MX ve MX130 yazdım çünkü MX130 940MX'in yeniden adlandırılmış hali.

İlk olarak ASUS GPU Tweak 2 programını indirin.
Programı kurup açtıktan sonra Advanced sekmesine girin.
Eki Görüntüle 1243990
Advanced sekmesine girdiğinizde GPU temp target yazan kısmı 78-80 arası bir derece girin.

Eki Görüntüle 1243992

uyarı: 80'den yukarı yapmanızı önermem ekran kartı zarar görebilir.

Artık sorununuz %90 ihtimalle çözülmüştür, iyi oyunlar. Tabii burada sorumluluk sizin, yapıp yapmamak size kalmış.
Ek: Neden frekans düşürdüğünü yazmamışım. Bu ekran kartının frekans düşürme sıcaklığı 70 derece ayarlı olarak geliyor genellikle hatta 60 derece olan laptoplar bile var. Nasıl işlemcinin 95-100 derece ise bu kartların da böyle. Laptopta işlemcinin yükte 70 derece altı çalışması zor (80 civarı seyreder genellikle), işlemci ve ekran kartı soğutucu blokları birleşik olduğu için ekran kartının 70 derece altı çalışması pek mümkün değil. Biz de frekans düşürme sıcaklığını 70 derece bir üstü değer yapıyoruz ve artık frekans düşürmemiş oluyor.

Kendim 2-3 ayı aşkın bir süredir kullanıyorum

Geri
Yukarı