95 derece CPU sıcaklığını nasıl düşürebilirim?

Lusobdoo

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Güvenlik Sistemleri Teknisyeni
Merhabalar, i5 6600K işlemci var, son zamanlarda boşta derece 40-50 civarında.
Ancak bu sıralar evde olduğumuz için haliyle oyunlara yöneldik oyunda iken derece kesinlikle 94 - 95'den aşağı inmiyor,
Soğutucu olarak Silver stone tundra TD02 var ve fan ayarları en son hızda çalıştığı halde (2400 rpm) .
Yaptığım işlemleri de yazmak gerekirse;
Soğutucu söküldü fanlar ve radradyatör temizlendi, diğer fanlar ve PC içi temizlendi, termal macun yenilendi kaliteli bir macun ile;
Ancak durum 94 - 95 derece nasıl bir yol izlemem gerekir?

Merhabalar, i5 6600K işlemci var, son zamanlarda boşta derece 40-50 civarında.
Ancak bu sıralar evde olduğumuz için haliyle oyunlara yöneldik oyunda iken derece kesinlikle 94 - 95'den aşağı inmiyor,
Soğutucu olarak Silver stone tundra TD02 var ve fan ayarları en son hızda çalıştığı halde (2400 rpm) .
Yaptığım işlemleri de yazmak gerekirse;
Soğutucu söküldü fanlar ve radradyatör temizlendi, diğer fanlar ve PC içi temizlendi, termal macun yenilendi kaliteli bir macun ile;
Ancak durum 94 - 95 derece nasıl bir yol izlemem gerekir?
Sıvı soğutucunun pompası arızalanmış olabilir.

Pompa arızasını anlayabileceğim bir durum var mı?
Ayrıca standart bir 150 200 liralık bir soğutucu ile denedim 90 derece halen.
Sıvı soğutucu arızalı olabilir mi?
Soğutucu sıvıyı pompalamıyor olabilir, yani pompada arıza olabilir.
Sıvı soğutucunun pompası arızalanmış olabilir.
Muhtemelen sıvı soğutucu ile ilgili bir sorun var, varsa stock soğutucu takıp denemelisin

Kesin olarak bir fikrim yok. Bende de aynı soğutucu var ve borulardan sıvı akımı sağlanırken hafif bir sıvı sesi geliyor, buradan anlama şansınız olabilir.

Ek olarak sıvı geçişi sırasında hafif bir titreme de oluyor borularda.

Kesin olarak bir fikrim yok. Bende de aynı soğutucu var ve borulardan sıvı akımı sağlanırken hafif bir sıvı sesi geliyor, buradan anlama şansınız olabilir.

Ek olarak sıvı geçişi sırasında hafif bir titreme de oluyor borularda.

O şekilde bir titreme, devir daim olduğu muhakkak. %100 hissedilebilir akış var.
Anlamadım ancak.

Şöyle bir durumu da denedim, sağ ve sol kasa kapaklarını da çıkardım tamamen açık bir şekilde, tamamen son fan hızında bilgisayar boşta iken 60 dereceden aşağıya düşmedi.
Görev yöneticisinde CPU kullanımı %1-5-9 aralığında gidip geliyor,
Diğer konulara da baktığımda macun ve pompa arızası var genelde ama ben bu iksinin de olmadığı kanaatindeyim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı