970 EVO 1TB ekran açılma süresi

burak0617

Kilopat
Daha fazla  
Sisteminde Samsung 970 EVO 1 TB mevcut ancak şifre girme ekranın gelmesi 5-6 kere süre tuttum 15.70 saniyede açılıyor. SATA SSD kullananlar 9-10 saniye diyenler var. M.2 SSD olmasına rağmen neden bu kadar yavaş. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler. Windows 10 Home kullanıyorum.

İşlemci: Ryzen 5 2600.
Anakart: ASUS EX-A320M-Gaming 3200MHz.
RAM: 16 GB.
Not: Görev yöneticisi>başlangıç; Windows Defender dışında her şey devre dışı. 600GB boş alan mevcut.

Çok yavaş gibi bende de aynı disk var 2 saniyede bilgisayar açılıyor bir SSD'nizin sağlığını ölçer misin?

250GB Evo Plus'da benim kilit açma ekranı da aynı sürede geliyor. Windows ayarlarından hızlı başlangıcı falan kapattım tabi ben ama ne kadar fark eder bilmiyorum. 7-8 saniyede masaüstüne ulaşma hikayesini hiç yaşamadım :D.

Bende 860 EVO var 11-12 saniyede açılıyor. Yani bir sıkıntı yok gibi birçok etken var sonuçta. Siz yine Samsung Magician'dan okuma yazma değerlerini ölçün.
250GB EVO Plus'da benim kilit açma ekranı da aynı sürede geliyor. Windows ayarlarından hızlı başlangıcı falan kapattım tabii ben ama ne kadar fark eder bilmiyorum. 7-8 saniyede masaüstüne ulaşma hikayesini hiç yaşamadım :D.

O biraz zor. Benimki 11-12 saniyede geliyor sadece sistem programları açık.

@DoruX @körbiginar ölçtüm hocam yeni sayılır SSD zaten. Vaad edilen değerler ile aynı. Yapmam gereken bir ayar mı var. Klavye ışıkları yanıyor sonra geri sönüyor o arada ekrana ASUS yazısı geliyor sonra geri klavye ışığı geliyor git gel yapıyor gibi :)

@DoruX @körbiginar ölçtüm hocam yeni sayılır SSD zaten. Vaad edilen değerler ile aynı. Yapmam gereken bir ayar mı var. Klavye ışıkları yanıyor sonra geri sönüyor o arada ekrana ASUS yazısı geliyor sonra geri klavye ışığı geliyor git gel yapıyor gibi :)

Daha erken açılsın istiyorsanız başlangıç sekmesindeki birkaç programı devre dışı bırakabilirsiniz.

Hocam ne alakası var bilmiyorum fakat ASUS TUF B450 GAMING Plus anakart kullanırken Windows 10 dediğiniz gibi 10 - 15 saniyede açılırdı. Şimdi Gigabyte Aorus B450'ı anakart ile aynı M.2 5 saniyede açılıyor. Windows 10 yükleme ekranı çıkmıyor. Kullandığım M.2 Kioxia.

SSD, Windows veya anakart logosu göründükten sonra devreye girer. Eğer logo göründükten sonra 15 sn ise normal değil ama tuşa bastıktan sonra ise normal. Tuşa bastıktan sonra 15 sn ise BIOS üzerinden süre kısaltılabilir.

Emin olmak için hız ve sağlık testi yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı