Elektronik 970 EVO Plus 1 TB 1482 TL!

İstikrarlı bir şekilde günde 3-4 film izleyen birinin önce kendini düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir de hala 240 TBW sonunda SSD ben öldüm diyecekmiş gibi davranıyorsunuz. Bir de abartacak sayı değil deyip abartı bir senaryo koymanız çok enteresan. Ayrıca 6Gbps arayüzü olan bir SSD'ye dilediğiniz kadar buffer verin. Ölçtüğünüz okuma yazma hızı sıralı okuma yazma hızı acc time ve random okumada ne alemde acaba. Her neyse hocam bu kadar saçma sapan senaryolara girecekseniz size hak vereyim de konu burada bitsin. Günde 3-4 4K filmi indirip tüketen birisi normal kullanıcı profili ise sizin için konuşmaya gerek yok. Netflix'i 10 kişi ortak kullananlar da marstan bağlanıyor galiba. Hayır ben de 4K film indirip geri silme yaptım. Sürekli oyunlarda 50k Bitrate'li klip aldım geri sildim format atıldı ana diskim ne de olsa ve sadece tek diskle bile uzun süre durdum ve 30 TB okuma 20 TB yazma geçmişi var 2-3 senede. 4K toplu indiren arkadaşım da var sizin dediğiniz kotaya daha yaklaşamadı bile. Çünkü istikrarlı bir şekilde sen günde 3-4 film indirip silsen zaten SSD'nin kotası dolmadan IMDb top 1000 biter. İzleyecek film kalmaz verdiğin senaryoyu düzgün ver bari.

240 TB o kadar yüksek bir değer ki saçma sapan senaryolar üretiyorsunuz. Uç noktada bir örnek bile diyemiyorum. Sen 120 TB yazana kadar izleyecek filmin kalmaz kardeşim az ufak salla yani.

Random read 95458 IOPS random write 72753 IOPS.
24o TB doldurulamayacak kadar abartilacak bir rakam olmadigini ifade ettim ki anlamışsınızdır.
Şayet 240 TBW normal bir kullanıcı için 10 yıl yetiyorsa scl, mcl, TCL belleklere ne gerek var? Ya da Crucial P5 Plus gibi uzun ömürlü SSD'ler yapmaya neden vakit harcamakta?
Şu an birçok yabancı inceleme sitesindeki genel kanı P3 Plus'un düşük kontrolcü ve bellek teknolojisi (qcl) kullandigi ve wear asinma ömrünün kısa olduguna yonelik.
Günde 1 Blu-ray izlenme gibi bir standardimiz olmadığı gibi daha fazla izleyenleride anormal kabul etmeniz çok saçma. Bu ülkede günün 12 saati TV başında geçiren yok mu sankin? Ya da 1 günde birkaç sezon izleyip bitiren?
240 TBW'nin doldurulup doldurulmayacagini tartışacak değilim. Öyle bir olasılık var ki demek, üretici firmalar hangisi önce dolarsa garantisi sunmaktadır. Böyle bir olasılık olmasaydı bu ifadeyi belirtmelerinde hiç ama hiç gerek olmazdı değil mi?

Hocam 240 TB çok yüksek bir değer mi? Ben de P3 Plus aldım 1100TL gibi bir rakama fakat oyun depolayacağım için acaba yanlış tercih mi yaptım diye düşünüyorum.

TCL, scl, mcl belleklere oranla düşük. Bu süreyi idareli kullanıp kullanmamak sizin elinizde. Ne kadar çok adet ve boyutta yazma-silme yaparsanız bu süreden düşer.

Son düzenleyen: Moderatör:
24O TB doldurulamayacak kadar abartilacak bir rakam olmadigini ifade ettim ki anlamışsınızdır .
Şayet 240 tbw normal bir kullanıcı için 10 yıl yetiyorsa scl ,mcl, tcl belleklere ne gerek var ? Yada crucial p5 plus gibi uzun ömürlü SSD ler yapmaya neden vakit harcamakta?
Şu an birçok yabancı inceleme sitesindeki genel kanı P3 plusun düşük kontrolcü ve bellek teknolojisi (qcl) kullandigi ve wear asinma ömrünün kısa olduguna yonelik
Redditte de 970 EVO Plus için vadettiği iops'un çok daha azını verdiğini söyleyenler var. Bununla beraber hala 240 TB konusunda diretiyorsanız.
1686662674976.png

Arkadaşım film manyağı ve sürekli format atan birisi yakın zamanda film stokladı ve maksimum bu kadar görüyor. Yani 240 TB öyle 5 yılda doldurulacak bir kapasite değil. Bu arada bunun belli bir kısmı da Youtube Twitch'i de kapsıyor. Onu da atayım;
1686663836261.png

Az kullanan birisi için değil bu arada bu. Benim gibi az kullanan 150GB görmüş son 30 günde. Çalışan bir insanım film Primevideo gibi yerlerde yoksa indiririm.
Günde 1 Blu-ray izlenme gibi bir standardimiz olmadığı gibi daha fazla izleyenleride anormal kabul etmeniz çok saçma..bu ülkede günün 12 saati TV başında geçiren yokmu sankin ? Yada 1 günde birkaç sezon izleyip bitiren..?
İşte normal kullanım senaryosunda daha fazla izleyenler uç noktada bir örnek ve bununla beraber zaten düzgün bitrate'de bir film max 10 GB hadi sen onu 25 GB yapsan bile 1 TB için 40 film demek. 200 TB içine 8000 film veya dizi sığar. Yani 8000 film veya dizi bölümlerini bir kullanıcı 5 yıl içerisinde bitiriyorsa anormal karşılamak lazım. Film manyağı arkadaşımın bile 1400 film geçmişi vardı 22 yaşında falan. Yani siz oluru olmayan bir durumdan bahsediyorsunuz.

240 tbw nin doldurulup doldurulmayacagini tartışacak değilim..öyle bir olasılık var ki demek , üretici firmalar hangisi önce dolarsa garantisi sunmaktadır .böyle bir olasılık olmasaydı bu ifadeyi belirtmelerinde hiç ama hiç gerek olmazdı değil mi?
Yüksek depolama gerektiren iş kolları için bu iki senaryoyu koymaları gayet doğal. Kaldı ki bunların 1 TB değil 2 4 TB olanlarını almaları gerekiyor bu kişilerin onlarda da zaten 800 TBW'ye kadar çıkmakta. 240 TBW yazdığı için endişe duyacak birisiyseniz almayın zaten.

Sandisk ultra da var 500 GB için 300 1 TB için 600 TBW sunmakta. Yıpranma konusunu sadece buna bağlamamak gerekiyor. P5 için de 300TBW deniyor 500GB için fakat 2600 TBW'ye gelince bile Sandisk performansı vermekte. Sandisk acaba 2600TBW olabilecek mi, bunu göz önünde bulundurun. Bu örneği Li-ion pil için de verebilirsin 500 cycle ömür biçerler fakat 500 cycle sonrasında sağlığı %80'e yeni düşmüştür ve hala kullanılabilir kaliteli bir markaysa. Yani firmaların biçtiği şu ömür konusunu lütfen birebir almayın. Bazıları bunu pazarlama olarak yüksek de yazabilir bazıları düşük de yazabilir ki Crucial sürekli yeni SSD çıkarıp eskileri üretmeyen bir firma bu sebeple düşük tutması da gayet doğal karşılanması gerekiyor.
Random read 95458 iops random write 72753 iops
İşte burada zaten patlıyor benim SSD 5000/3000 vermesine rağmen bunun çok ötesinde iops sunmakta. Rapid storage'ı ben de 850 EVO için kullandım ve pek bir işe yaramadığını görünce kullanmaktan vazgeçtim. Samsung Magician'da ben de 2000 MB sıralı değerlerini görmüştüm.

Kısaca hala 240 TBW diye tercih etmiyorsan senin kararın. Fakat bu SSD'nin ömrü bunun çok ötesinde performans kaybı yaşasa dahi uçurum olmayacak. Şu anda kullanmaktayım tutup da durduk yere SSD'yi ölüm testine sokamam ne de olsa içerik üreticisi değilim fakat bana değil 5 yıl 10 yıl bile yetecek bir SSD. Sandisk'i sistemimde tek başına kullandım 30TB okumayı anca gördüm 2 sene boyunca. P3 Plus ek depolama olacağından ki zaten yüksek performanslı SSD'yi windows'tan ayırıp oyun için kullanmak en doğrusu oluyor ben de o şekilde kullanıyorum ve uzun bir süre 5TB bile görmeyeceğim. Ben 5'i anca görürüm siz 50'yi görürsünüz ama 200'ü zor görürsünüz hocam. HWInfo'dan SMART verilerini açın gösterin SSD'lerinizin size hak vereyim tamam size yetmiyormuş diye fakat şu anda yıllarını vermiş bir SSD'de bile 130'u anca görenler var ki bunlar da SATA SSD M.2 gibi yeni çıkmış SSD'ler değil.

Sizin yaptığınız senaryolar anormal bunları anormal karşılamamak lazım falan diyorsunuz da yok onlar anormal dostum. Bu aynı 80+ senaryosu kurmak gibi onda da günde 14 saat oyun oynayan birisi yıl sonunda şu kadar daha az ödeyecek mantığına giriyor. Yani hem ortalamada yani istikrar konusunda anormal hem de toplam sonuca ulaşmak da anormal. Dediğim gibi 200TB dediğin boyut o kadar büyük ki 8000 tane 4K yüksek bitrate'li filmi kapsar. Hadi Bluray olsun 4000 tane alsın yine çok fazla. Ömrün boyunca kaç tane film izledin diye sorsam 2000 desen gurmesin derim.

Bende Samsung 970 aldım 1 hafta önce 1.315₺ ye. Ortalama 100GB bir dosya aktarmak istediğimde 80 derecelere kadar ısınıp hızları 100/200lere kadar düşüyor. İade edip daha serin çalışan başka bir model bakacağım.

Redditte de 970 EVO Plus için vadettiği iops'un çok daha azını verdiğini söyleyenler var. Bununla beraber hala 240 TB konusunda diretiyorsanız.
Eki Görüntüle 1819196
Arkadaşım film manyağı ve sürekli format atan birisi yakın zamanda film stokladı ve maksimum bu kadar görüyor. Yani 240 TB öyle 5 yılda doldurulacak bir kapasite değil. Bu arada bunun belli bir kısmı da Youtube Twitch'i de kapsıyor. Onu da atayım;
Eki Görüntüle 1819221
Az kullanan birisi için değil bu arada bu. Benim gibi az kullanan 150GB görmüş son 30 günde. Çalışan bir insanım film Primevideo gibi yerlerde yoksa indiririm.

İşte normal kullanım senaryosunda daha fazla izleyenler uç noktada bir örnek ve bununla beraber zaten düzgün bitrate'de bir film max 10 GB hadi sen onu 25 GB yapsan bile 1 TB için 40 film demek. 200 TB içine 8000 film veya dizi sığar. Yani 8000 film veya dizi bölümlerini bir kullanıcı 5 yıl içerisinde bitiriyorsa anormal karşılamak lazım. Film manyağı arkadaşımın bile 1400 film geçmişi vardı 22 yaşında falan. Yani siz oluru olmayan bir durumdan bahsediyorsunuz.

Yüksek depolama gerektiren iş kolları için bu iki senaryoyu koymaları gayet doğal. Kaldı ki bunların 1 TB değil 2 4 TB olanlarını almaları gerekiyor bu kişilerin onlarda da zaten 800 TBW'ye kadar çıkmakta. 240 TBW yazdığı için endişe duyacak birisiyseniz almayın zaten.

Sandisk ultra da var 500 GB için 300 1 TB için 600 TBW sunmakta. Yıpranma konusunu sadece buna bağlamamak gerekiyor. P5 için de 300TBW deniyor 500GB için fakat 2600 TBW'ye gelince bile Sandisk performansı vermekte. Sandisk acaba 2600TBW olabilecek mi, bunu göz önünde bulundurun. Bu örneği Li-ion pil için de verebilirsin 500 cycle ömür biçerler fakat 500 cycle sonrasında sağlığı %80'e yeni düşmüştür ve hala kullanılabilir kaliteli bir markaysa. Yani firmaların biçtiği şu ömür konusunu lütfen birebir almayın. Bazıları bunu pazarlama olarak yüksek de yazabilir bazıları düşük de yazabilir ki Crucial sürekli yeni SSD çıkarıp eskileri üretmeyen bir firma bu sebeple düşük tutması da gayet doğal karşılanması gerekiyor.

İşte burada zaten patlıyor benim SSD 5000/3000 vermesine rağmen bunun çok ötesinde iops sunmakta. Rapid storage'ı ben de 850 EVO için kullandım ve pek bir işe yaramadığını görünce kullanmaktan vazgeçtim. Samsung Magician'da ben de 2000 MB sıralı değerlerini görmüştüm.

Kısaca hala 240 TBW diye tercih etmiyorsan senin kararın. Fakat bu SSD'nin ömrü bunun çok ötesinde performans kaybı yaşasa dahi uçurum olmayacak. Şu anda kullanmaktayım tutup da durduk yere SSD'yi ölüm testine sokamam ne de olsa içerik üreticisi değilim fakat bana değil 5 yıl 10 yıl bile yetecek bir SSD. Sandisk'i sistemimde tek başına kullandım 30TB okumayı anca gördüm 2 sene boyunca. P3 Plus ek depolama olacağından ki zaten yüksek performanslı SSD'yi windows'tan ayırıp oyun için kullanmak en doğrusu oluyor ben de o şekilde kullanıyorum ve uzun bir süre 5TB bile görmeyeceğim. Ben 5'i anca görürüm siz 50'yi görürsünüz ama 200'ü zor görürsünüz hocam. HWInfo'dan SMART verilerini açın gösterin SSD'lerinizin size hak vereyim tamam size yetmiyormuş diye fakat şu anda yıllarını vermiş bir SSD'de bile 130'u anca görenler var ki bunlar da SATA SSD M.2 gibi yeni çıkmış SSD'ler değil.

Sizin yaptığınız senaryolar anormal bunları anormal karşılamamak lazım falan diyorsunuz da yok onlar anormal dostum. Bu aynı 80+ senaryosu kurmak gibi onda da günde 14 saat oyun oynayan birisi yıl sonunda şu kadar daha az ödeyecek mantığına giriyor. Yani hem ortalamada yani istikrar konusunda anormal hem de toplam sonuca ulaşmak da anormal. Dediğim gibi 200TB dediğin boyut o kadar büyük ki 8000 tane 4K yüksek bitrate'li filmi kapsar. Hadi Bluray olsun 4000 tane alsın yine çok fazla. Ömrün boyunca kaç tane film izledin diye sorsam 2000 desen gurmesin derim.
Hwinfo da smart verisi göremedim..HDD sentinel filan desen anlayacağım..Samsung ssd üzerinde sadece Windows yüklü..buna rağmen 3-5 ayda 3.5tb kullanmışım..depo amacıyla +3 HDD (ide) yi kullaniyorum.
Aylık internet download miktarım 700-800 GB
Kaldı ki ben extrem bir kullanım yapmıyorum..

Blu-ray boyutlari bahsettiğin gibi 20gb degil örnek olarak aşağıdaki resmi ekliyorum..

Dosya Ekleri

• IMG_20230613_210240.jpg
    IMG_20230613_210240.jpg
    170,9 KB · Görüntüleme: 47
Hocam siz şaka mısınız? Ortalamayı aldım ve 50GB olarak düşündüm ve onda da 4000 tane film sığıyor 200 TB'a. Yani bir de sanki her şeyin yolunda gideceğini düşünmeniz cidden çok komiğime gidiyor. Senden bu zırvaca yaptığın argümanların açıklamasını yapmanı istiyorum;
Bir insan her gün istikrarlı nasıl 3-4 film izler? Gün içerisinde bu boyuttaki dosyaları indirip izliyor bir de açıklamasını yap.
Her filmin blu-ray versiyonunu veya dosyanın godseed'ini nasıl bulacaksın? Yeri gelecek o 74 GB dosyayı 74KB/s'de indireceksin.
3-5 ayda 3.5 TB yazdıysan 200 TB doldurabilmen için ömründen ne kadar vereceksin? Hala 200 TB diyorum çünkü sen 240'da bozulacağını sanıyorsun.

Bana önce bu argümanları açıkla nasıl olabiliyormuş, ondan sonra tartışalım tamam mı?

Sen önce bir Türkçe'ni düzelt yahu HWinfo'da görememiş o senin sorunun program gayet yeterli.

Aylık internet download miktarım 700-800 GB
Komiksin yahu 1.5 TB olan adamı attım zaten.
1686689013071.png

Al bu da başka biri 2 yılda bu kadar. 5 yıl boyunca tek bir SSD ile 140 TB zor gören adam var. Sürekli cevap verince sen haklı olmuyorsun. Bana önce sorduğum soruları cevapla ondan sonra seni muhataba alayım. Belli ki çocuksun ve haklı çıkmak için olur olmadık senaryolar üretiyorsun kafanda. Çocuk değilsen durum daha da vahim hiç o topa girme bence.

1686689098842.png

Bu da 6-7 yıl kullanan birisi. Bu attığım kişiler de PC ile çok haşır neşir olan insanlar. Lütfen saçmalamadan sadece sorduğum soruları cevaplamaya çalış zaten günün sonunda bir aydınlanma geçirirsin.

1686691479348.png1686691488274.png1686691496258.png1686691502972.png
MP 510 ile 150TB görünce hali böyle. EVO Plus alternatifi zaten.

Bununla beraber;
1686691606691.png

Bu da başka birinin 6 yıllık SSD.

Ek olarak sana beğenmediğin P3 Plus'ın iops değerlerini atayım. Neredeyse yarısını doldurdum.

1686691633939.png

Gen3 ile Gen4 arasında fark yok evet.

Son düzenleme:
Hocam siz şaka mısınız? Ortalamayı aldım ve 50GB olarak düşündüm ve onda da 4000 tane film sığıyor 200 TB'a. Yani bir de sanki her şeyin yolunda gideceğini düşünmeniz cidden çok komiğime gidiyor. Senden bu zırvaca yaptığın argümanların açıklamasını yapmanı istiyorum;
Bir insan her gün istikrarlı nasıl 3-4 film izler? Gün içerisinde bu boyuttaki dosyaları indirip izliyor bir de açıklamasını yap.
Her filmin blu-ray versiyonunu veya dosyanın godseed'ini nasıl bulacaksın? Yeri gelecek o 74 GB dosyayı 74KB/s'de indireceksin.
3-5 ayda 5.5 TB yazdıysan 200 TB doldurabilmen için ömründen ne kadar vereceksin? Hala 200 TB diyorum çünkü sen 240'da bozulacağını sanıyorsun.

Bana önce bu argümanları açıkla nasıl olabiliyormuş, ondan sonra tartışalım tamam mı?

Sen önce bir Türkçe'ni düzelt yahu HWinfo'da görememiş o senin sorunun program gayet yeterli.

Komiksin yahu 1.5 TB olan adamı attım zaten.
Eki Görüntüle 1819954
Al bu da başka biri 2 yılda bu kadar. 5 yıl boyunca tek bir SSD ile 140 TB zor gören adam var. Sürekli cevap verince sen haklı olmuyorsun. Bana önce sorduğum soruları cevapla ondan sonra seni muhataba alayım. Belli ki çocuksun ve haklı çıkmak için olur olmadık senaryolar üretiyorsun kafanda. Çocuk değilsen durum daha da vahim hiç o topa girme bence.

Eki Görüntüle 1819956
Bu da 6-7 yıl kullanan birisi. Bu attığım kişiler de PC ile çok haşır neşir olan insanlar. Lütfen saçmalamadan sadece sorduğum soruları cevaplamaya çalış zaten günün sonunda bir aydınlanma geçirirsin.
Şaka mısın cocukmusun bilemem..sen önce yazdıklarına sonra cevabıma bak..
Ne demişsin bir film 10 GB hadi bilemedin 25 GB. 4000 tane film yapar...
Neymiş 1 film 75 gb mis..
Günde 3-4 film izleyen anarmol demişsin
Türkiyede TV izleme ortalaması zaten 6-8 saat..bu da sana ortalama 3-4 film yaparmi yapar..
Şimdi diyeceksin ki kim blueray 2160p indiriyor filan falan ...
Kb da 1000 MBS interneti olan gidipte 1gb lik mkv rip indirip izlemiyor..
Hwinfo da smart derken bende crystalmark yada HDD sentinel HDD sagligini gösteren bir menü aradım . meğer senin smart dediğin HDD sıcaklığını gösteren kisimmis ..
Konuya dönersek zaten 3.5tb Windows kurulu ssd ye yazdığımi belirttimki benim hatam 5.5tb imis..ssd bana yetiyor yada yetmiyor gibi bir cümle sarfetmedim dolayısıyla 5.5 TB yi gorunce neye inanacaksin hala anlamis değilim .

Sata 6gb random iops okuma yazması düsük filan yazına benim verilerimi paylastim..seninkileri hala goremedigimiz gibi sata ile M2 bellekleri kıyaslaman da soru işareti zaten..
Crucial layer olarak chipset olarak filan çok iyiymiste ondan kısıtlı süre veriyormusta bla bla..
İngilizcen varsa review forumları incele bakalım onlarda senin tezlerini mi savunmuslar..p5 de kullanılan kontrolcü P3 te kullanilmayip düşük kalite bir kontrolcü kullanildigindan, yine tcl chiplerde ortalama 600 tbw( 1gb ) arıza vermeye başladığı yazma degeriyken P3 te bunun çok altında oldugundan , P3 eşittir yüksek kapasite ucuz ürün olduğundan bahsedilmiş..

Arkadaşım şunu yaptı .6 yılda x kadar indirdi filan falan..
Kimin ne kadar tbw kullandığı bizi alakadar etmiyor ve bu konuyu da tartışmayacagimi belirttim..
Mağdem 100 tbw herkese yetiyor ne gerek varmış 300-600-1600 tbw lik ürün çıkarmaya..
Qcl bile fazla 10 lu chip tasarımı yapsın 10 TB kapasiteyi 10 tbw ile piyasaya sürsün..

Son olarak sana cevap yazınca haklı olmuyormusum bla bla
Herkes yanlış biliyor yanlış söylüyor haklısın..hani p5 i savunsan anlayacağım da firmanın ucuz bir ürünü bu kadar itinayla savunman...devam et belki firmadan iş teklifi alirsin

Dosya Ekleri

• IMG_20230614_012355.jpg
    IMG_20230614_012355.jpg
    351,5 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Ne demişsin bir film 10 GB hadi bilemedin 25 GB. 4000 tane film yapar...
Türkçe'n kadar matematik de yok senin galiba evlat 200*1000/75 2666 eder. 4000 film 50 GB içindi. 25 GB için 8000 film. 10GB için 20000 film. Önce bir burayı kavra. Benim yazdığımı yanlış anlayıp sonrasında teyit etmemen zaten senin ne kadar saf birisi olduğunu gösteriyor. Ama ben hadi yine kırmayayım seni yazayım. Her yerde yanılıyorsun dostum onu belirteyim de. Bence daha da fazla sıvamadan bırak derim burada.
Hwinfo da smart var demişsin ..bende olmayipta sende olanı bir gosterde görelim.. hwinfo PC de yıllardır kurulu ve oc testleri sırasında devamlı olarak calistirdigim ve sensörlerini takip ettiğim tek uygulama..hani ben bulamiyormusum ya ona cevaben
Attığım fotoğraflarda SMART verileri var. MP510 için 4 tane fotoğraf attım gözün kör değilse bulursun.
Günde 3-4 film izleyen anarmol demişsin
Türkiyede TV izleme ortalaması zaten 6-8 saat..bu da sana ortalama 3-4 film yaparmi yapar..
Şimdi diyeceksin ki kim blueray 2180p indiriyor filan falan ...
Evet gün boyu 3-4 film izleyen birisi işsizdir. Bir de bunu bluray 4K indirmesini bekleyip indiren 6-8 saat değil minimum toplam 12 saatini harcar. Gece pc açıktır olayına gelirsek bu adamın ssd ömrünü bırak önce bir elektrik faturasını ödesin.
Sata 6gb random iops okuma yazması düsük filan yazına benim verilerimi paylastim..seninkileri hala goremedigimiz gibi sata ile M2 bellekleri kıyaslaman da soru işareti zaten..
Sen sata 6Gbps arayüz ile 7000 rapid storage ile alırken 90k iops alıyorsun benim paylaştığım iopslara bak bir de. Hem ilk mesajımda hem de son mesajımda görebilirsin. 5000 sıralı alırken aldığım iopsları incele bence.
Crucial layer olarak chipset olarak filan çok iyiymiste ondan kısıtlı süre veriyormusta bla bla..
Umarım bu mesajı alıntıladım diye ban yemem. Neyse önemi yok. Layer olarak daha yüksek olduğu için daha ucuza bize sunuluyor ve fazla layer olduğu için yüksek okuma yazma alıyoruz DRAM olmasa bile.
İngilizcen varsa review forumları incele bakalım onlarda senin tezlerini mi savunmuslar..p5 de kullanılan kontrolcü P3 te kullanilmayip düşük kalite bir kontrolcü kullanildigindan, yine tcl chiplerde ortalama 600 tbw( 1gb ) arıza vermeye başladığı yazma degeriyken P3 te bunun çok altında oldugundan , P3 eşittir yüksek kapasite ucuz ürün olduğundan bahsedilmiş..
Bunda herhangi bir sorun yok zaten fakat ömür açısından yine normal kullanıcının erişemeyeceği değerler. Senin günlük kullanımına baktığımız zaman sen bile bu SSD için 10 yıl harcaman lazım 200TBW için o da makinende sadece bu SSD olduğu senaryo. Hayır review'lara bak demişsin de Evo Plus için de iopslar düşük diyen var. Kaldı ki P3 Plus performans olarak Evo Plus'tan daha iyi bunda da tartışılacak bir konu yok. Ömür açısından evet Evo Plus daha iyi olabilir fakat günün sonunda ikisinin de ömrü bitmesi için senin ömründen baya bir gitmesi gerek onu kavrayamadın hala.
Arkadaşım şunu yaptı .6 yılda x kadar indirdi filan falan..
Kimin ne kadar tbw kullandığı bizi alakadar etmiyor ve bu konuyu da tartışmayacagimi belirttim..
Mağdem 100 tbw herkese yetiyor ne gerek varmış 300-600-1600 tbw lik ürün çıkarmaya..
Qcl bile fazla 10 lu chip tasarımı yapsın 10 TB kapasiteyi 10 tbw ile piyasaya sürsün..

Son olarak sana cevap yazınca haklı olmuyormusum bla bla
Herkes yanlış biliyor yanlış söylüyor haklısın..hani p5 i savunsan anlayacağım da firmanın ucuz bir ürünü bu kadar itinayla savunman...devam et belki firmadan iş teklifi alirsin
Somut örneğe laf etmen kadar ahmak olamazsın cidden. Sana görselleri paylaştım. 150TBW olan SSD'de gram bir şey yok ve daha nice somut örnekleri sana yolladım bunları önemsemeyip filan falan yazıyorsun komiksin cidden. :D Başkasının ne yaptığı seni ilgilendirmiyor da bu kişiler senden daha yüksek TBW gördü onu söyleyeyim. Film izleyen PC'de çok vakit harcayan en uç noktadaki kullanıcıları attım sana destek çıkması için ama ne yapayım maksimum 150TBW gördüm onda da SSD hala sıkıntısız. DRAM var diye biraz ama 150TBW çoğu SSD'yi sarsmaz bunu bil.

1600TBW zaten istemsiz olan bir şey kapasite meselesi firma özellikle yapmıyor onu. Ne alıksın be. :D Şu an P3 Plus için bile 4 TB aldığında 800TBW görebilirsin. Bu ona özel değil bu tamamen nand yongasının ömrünü ifade eder. 2 TB'da 400 deniyorsa 4 TB'da daha çok hücre olacağı için istemsiz zaten 800'e çıkar bu. 500GB SSD 300TBW veriyorsa 2 TB'da 1200 verecek bu Evo Plus için de geçerli P5 Plus için de geçerli çünkü hücre sayısı artıyor bunun kadar doğal bir şey olamaz yani. Ek olarak canım benim ister film izle ister oyun indir sil bu senaryolarla 200 TB'a ulaşamazsın. Ben sana zaten 150TBW örneği attım sen bi tane atamadın 300 TB yazanı kaldı ki şu SSD 300 TB'da ölmeyecek ondan emin ol. Senin bahsettiğin olaylar yüksek kapasiteli render işleri, güvenlik sistemi veya sunucu olarak kullanacak kişiler. Bunlarda da zaten bu SSD'nin yeri yok. Firma bu SSD'yi düşük bütçeli olarak çıkarmadı fiyat performans olarak çıkardı sırf cost optimize yaptı diye şu SSD'yi çürük olarak nitelendirmen çok garip. Normal kullanıcı için P3 Plus gibi SSD yok bu fiyat bandında bunu kavra.

Daha da mesaj atmıyorum dostum çünkü ne dediğimi anlıyorsun ne de argüman sunarken düzgün bir temel üzerinde duruyorsun. İdrak et diye tek tek cevapladım hala anlamıyorsan benim problemim değil Türkçe'n zayıfmış. İyi forumlar.

Hwinfo da smart derken bende crystalmark yada HDD sentinel HDD sagligini gösteren bir menü aradım . meğer senin smart dediğin HDD sıcaklığını gösteren kisimmis ..
Düzenlediğin için şuna da not düşeyim. Crystaldiskmark değil infoda gözüküyor o değer ve aynı değer HWinfoda da var attığın görselde de toplasan 12TB işlem görmüş 870EVO. Ne diyeyim ki daha 12TB işlem boyutun var gidip 240 yetmiyor diyorsun.

Ek olarak sağlık konusunda Crystaldiskinfo gibi 3. parti yazılımlardaki yüzdesel sağlık bir şeyi ifade etmiyor. Firmanın kendi yazılımındaki sağlık durumuna bakman gerekir. Yine sen esas alıyorsan 50TB işlem görmüş Sandisk ultra %98 gösteriyor.

1686696991912.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı